От партньорството с „Юниклоу“ Роджър Федерер ще получи 300 млн. долара, без да има значение кога ще прекъсне професионалната си кариера

Пламена Кацарова

Светът на спортния маркетинг се променя постоянно, и то с бързи темпове. През последните години социалните медии се превърнаха във важен компонент от рекламата, а компаниите все повече се фокусират върху мегадоговори със спортни звезди, които да рекламират техните марки. Индустрията процъфтява и се оценява на над 62 млрд. долара. Което се доказва и от последната сделка на тенис звездата Роджър Федерер с японската компания „Юникло". В края на юни настъпи краят на едно от най-успешните сътрудничества в света на спорта. Роджър Федерер вече няма да носи екипировка на „Найк". Тенис маестрото изненадващо излезе за първия си мач на Уимбълдън с облекло на „Юниклоу", а японската компания обяви швейцареца за новия си глобален посланик. През кариерата си носителят на 20 титли от Големия шлем бе обличан от американския гигант „Найк". Най-големият производител на спортно облекло в света плащаше на Федерер по 10 млн. долара на година, за да бъде рекламното му лице. Сега 36-годишният тенисист ще получава далеч повече - по 30 млн. долара на година през следващото десетилетие, без да има значение кога ще сложи край на професионалната си кариера. Маратонките му обаче остават „Найк", тъй като японската компания не произвежда обувки. Но какво ще се случи с логото RF, което продължава да е собственост на „Найк"? „Към момента логото RF остава на „Найк". Добрите новини са, че ще е мое скоро. Надявам се от „Найк" да са коректни и да помогнат в процеса. Това е много важно за мен и феновете", каза Федерер в началото на тазгодишния „Уимбълдън". Мегасделката показва амбициите на японците да станат още по-разпознаваеми по света. През последните години „Юниклоу" постоянно увеличава присъствието си в САЩ и други държави, но все още брандът е относително непознат. Преди години японската компания опита подобна стратегия и с друг тенисист - сръбската звезда Новак Джокович. Двете страни прекратиха договора си след няколко успешни години. Но сделката с Федерер е в съвсем друга лига.

„Найк" губи едно от най-разпознаваемите си лица. През годините Федерер беше съществена част от успеха на американския бранд. Спортното облекло достига до все по-широка аудитория, печелейки такава популярност, че вече заслужи мястото си в света на модата - носенето на такива дрехи вече далеч не се ограничава само до спортните зали. Което се вижда и от финансовите резултати на „Найк". Продажбите на компанията са се повишили почти двойно през последните 10 години. За последното тримесечие на 2017 г. обаче ръстът е бил едва 13%, което е ниско на фона на нарастващата популярност на бранда в Азия и други нововъзникващи пазари. След като Федерер се появи с екип на японската компания, акциите на „Найк" паднаха с 2.88%. Според експерти раздялата с Федерер ще има негативен ефект върху продажбите на компанията. До момента американската компания имаше договори с първите двама тенисисти в световната ранглиста - Рафаел Надал и Федерер, но сега ще разчита само на испанеца.

Макар и несъмнено огромна победа за Федерер, новият договор буди загриженост в тенис средите по една основна причина. Той демонстрира липсата на по-млади претенденти, достойни да получат спонсорски партньорства с обещание за по-големи успехи. Но независимо от индивидуалния си блясък и колективната притегателна сила Голямата четворка в тениса - Федерер, Надал, Джокович и Анди Мъри, не може да продължи да играе вечно. Играчи като 19-годишния Стефанос Циципас, който е номер 35 в света, и 20-годишния Франсис Тиафо, 52-ри в световната ранглиста, изглеждат обещаващи както на, така и извън корта, макар все още да нямат популярността на горните четирима. Но в крайна сметка времето ще победи дори Федерер. Въпреки това сделката с „Юниклоу" го утвърждава като един от най-скъпоплатените спортисти в света.

Наградните фондове в някои спортове са огромни. Например спечелването на титлата на сингъл при мъжете на Уимбълдън гарантира сумата от 2 млн. паунда в брой за победителя. И все пак тези огромни суми не са най-големите доходи за най-популярните спортни звезди (виж таблицата). Например Серена Уилямс прави 20 млн. долара годишно чрез сделки с компании като „Найк" и Ай Би Ем, докато Юсейн Болт печели близо 30 млн. долара от партньорства с „Пума", „Върджин мидия" и „Виза".

Най-големите спортни спонсорски сделки определено са на футболните терени. Което е лесно обяснимо - футболът е най-популярният спорт в света и има най-голям обхват и влияние, поне що се отнася до брандинг. Десетки отбори имат спонсорства за десетки милиони, като на върха по този показател са „Манчестър юнайтед", които носят логото на „Шевролет" за сумата 47 млн. паунда годишно. Към тях се присъединява и "Барселона", които и от японската технологична компания „Ракутен" отново за 47 млн. паунда на година. Сред другите забележителни сделки във футбола са партньорството на „Арсенал" с „Емирейтс", възлизащо на 35 млн. паунда годишно, и това на „Тотенхам", които получават 35 млн. щатски долара от „Американ иншурънс асосиейшън" за същия период.

Сезонът 2017/2018 в Националната баскетболна асоциация беше първият от пробния период от три години, в който отборите можеха да носят лога на тениските си. Настоящите шампиони на НБА „Голдън стейт уориърс" си осигуриха най-скъпото спонсорство в лигата досега. Те сключиха сделка с „Ракутен" (същата компания, която спонсорира „Барселона") за близо 20 млн. долара годишно, като това е почти двойно повече от сумата, която получават „Кливлънд кавалиърс" от производителя на автомобилни гуми „Гудиър". Други спонсорства в НБА са в рамките на от 4 до 8 млн. долара.

Очакванията са, че през следващите години най-големите спонсорства отново ще бъдат във футбола, предимно в английската Висша лига. Но все повече глобалните брандове ще се възползват от маркетинговия потенциал на баскетболните отбори, тенисистите и много други спортове.