Котешки нокът

Имунитетът е един от най-важните механизми за справяне с болестите, включително и грипа. Храните и билките са важни, когато трябва да заздравите организма си за студените месеци, когато вирусите атакуват.
Чесънът е една от най-полезните храни въобще, но той е и мощен имуномодулатор. Той може да се добави към всяко ядене и притежава антибактериални, противогъбични, антивирусни и антипаразитни свойства. Най-полезен е, когато го употребяваме суров.
Друга билка със силни имуномодулиращи свойства е котешкият нокът. Тя е с много полезни за здравето свойства и широк спектър на лечебно действие. Индианците в Перу са я ползвали от векове при различни здравни проблеми. За предпочитане е да се ползва перуанският котешки нокът, защото е по-силен, а другият вид, който вирее в Северно Мексико, е даже малко токсичен. Притежава и силни антиоксидантни свойства и е полезен при лечение на рак и други болести.
Карамфилът е друга лечебна билка, която се ползва и като подправка в кухнята. Стандартното приложение е като обезболяващо средство, а притежава и антибиотично, противогъбично и антивирусно действие. Успява да се справи с някои бактериални щамове, с които дори и антибиотиците не успяват. Той е основната съставка на рецепта, помогнала за оцеляването на много хора по време на бубонната чума. Днес официалната медицина приготвя от маслото на карамфила чай с антимикробно действие.
Черният бъз пък е по-ефективен от антивирусните противогрипни лекарства. Най-полезен е като етерично масло и особено в комбинация с карамфиловото масло. Противопоставя се на голям брой вирусни и гъбични инфекции, и на Candida в това число. Сред мощните храни и билки за засилване на имунитета попадат още медът, киселото мляко, женшенът, копривата, алоето, липата.