Републиканците официално спечелиха контрола над Камарата на представителите в сряда. Победата им слага край на четири години контрол на демократите над долната камара на Конгреса, предоставяйки им и председателския пост и ръководството на ключови комисии. Демократите ще запазят контрола върху Сената. Но бъдещият републикански председател ще има незавидната задача да се опита да прокара законодателство с много крехко мнозинство, пише в свой коментар "Дневник". Републиканците се надяваха, че "червена вълна" на междинните избори ще им позволи да преобърнат десетки места в Камарата на представителите, което щеше да им осигури много по-удобно мнозинство. Вместо това те едва успяха да спечелят долната камара, а демократите може дори да успеят да увеличат мнозинството си в Сената в зависимост от резултатите от балотажа в Джорджия следващия месец.

Ще може ли Конгресът да приема законодателство?

За демократите ще бъде изключително трудно да напреднат в своя законодателен дневен ред. Републиканците могат да използват властта си като мнозинство, за да блокират възможността всички законопроекти, приети от демократичния Сенат, дори да бъдат гласувани в Камарата на представителите. Откакто президентът Джо Байдън встъпи в длъжност, някои забележителни законопроекти минаха в Камарата с двупартийна подкрепа, включително закона за инфраструктурата, който президентът подписа в края на миналата година. Но новият републикански председател вероятно ще се поколебае да даде на Байдън и неговата партия още политически победи преди президентската надпревара през 2024 г., което може да доведе до законодателна безизходица.

Как ще използват републиканците мнозинството си?

Като се има предвид много слабото им мнозинство, републиканците може да имат проблеми с прокарването на важно законодателство през Камарата на представителите. Дори и да успеят да приемат нещо, законопроектът почти сигурно ще се провали в Сената, така че изглежда вероятно републиканците в Камарата ще съсредоточат по-голямата част от вниманието си върху разследванията и надзора на изпълнителната власт. Дори преди избирателните секции да затворят миналия вторник, републиканците в Камарата на представителите очертаха планове за започване на поредица от разследвания на администрацията на Байдън и членовете на семейството на президента. Републиканските членове изразиха голям интерес към разследването на начина, по който администрацията се справя с изтеглянето на американските войски от Афганистан, надзора на Байдън на американско-мексиканската граница и задграничните бизнес сделки на сина му Хънтър. Някои от крайнодесните членове на групата на републиканците в Камарата на представителите заплашиха да използват новото си мнозинство, за да задържат задължителни законопроекти, включително повишаването на тавана на дълга. Ако таванът на дълга - по същество максималната сума, която правителството на САЩ може да заеме - не бъде повишен, това може да застраши цялата икономика на САЩ. Някои републиканци в Камарата на представителите сигнализираха, че искат да откажат подкрепата си за увеличаване на тавана на дълга, докато не осигурят отстъпки за държавните разходи и програмите за възнаграждения. Новото републиканско мнозинство може също така да застраши предложенията за изпращане на повече военна помощ на Украйна за нейната война срещу Русия. Крайнодесният конгресмен Марджъри Тейлър Грийн каза, че "нито един цент няма да отиде в Украйна", след като републиканците поемат контрола, тревожейки съюзниците на Украйна в Капитолия и в чужбина. При такова малко мнозинство са нужни само няколко гласа, за да се блокират законопроекти.

Кой ще замени Нанси Пелоси?

Това е въпрос, който много републиканци от Камарата на представителите също си задават в момента. Очевидният фаворит за ролята - която наблюдава, управлява и ръководи партията на мнозинството в Камарата на представителите - е

Кевин Маккарти

, калифорнийският републиканец, който служи като лидер на малцинството в Камарата от 2019 г. Но Маккарти се сблъска с известно несъгласие от собствената си група и остава неясно дали може да получи необходимите 218 гласа, за да стане председател. Във вторник групата на републиканците в Камарата на представителите лесно го номинира за свой кандидат за председател, но 31 члена гласуваха за крайнодесния депутат от Аризона Анди Бигс. Този резултат може да доведе до катастрофа за Маккарти, когато през януари се проведе пълното гласуване.

Как ще работи Байдън с новия председател?

Преди да стане президент, Байдън си изгради репутация в Сената със способността си да постига компромис с колегите си републиканци. По време на първичните избори на Демократическата партия през 2020 г. Байдън се похвали как дори е успял да работи с твърдолинейни сегрегационисти като Джеймс Ийстланд и Стром Търмънд. Тези коментари, имащи за цел да демонстрират колаборативния му характер, възмутиха много гласоподаватели на първичните избори на Демократическата партия. Но през последните месеци Байдън става все по-гласен в критиките си към съвременната Републиканска партия, която според него е задължена на Доналд Тръмп и е враждебна към демократичните принципи. "Доналд Тръмп и републиканците MAGA представляват екстремизъм, който застрашава самите основи на нашата република", каза той през септември. Маккарти отговори на критиките на Байдън, като обвини президента, че е "избрал да разделя, унижава и омаловажава съгражданите си американци... просто защото не са съгласни с политиката му". Така че, ако Маккарти успее да заеме поста на председател, той и Байдън няма да започнат новата си връзка на най-добра основа. Когато репортер попита Байдън миналата седмица за отношенията му с Маккарти, президентът отклони въпроса. "Мисля, че той е лидерът на републиканците и не съм имал много повод да говоря с него", отговори Байдън. "Но аз ще разговарям с него".

Какво ще могат да постигнат демократите?

Продължаващият контрол на демократите върху Сената гарантира, че те все още ще могат да одобряват кабинета на Байдън и номинациите за съдии. Мнозинството им в Сената ще позволи на демократите да назначат по-либерални съдии на ключови постове и може да им даде възможност да заемат още едно място във Върховния съд, ако такова се отвори през следващите две години.

Но като цяло най-добрата възможност на демократите да осъществят промяна от сега до 2024 г. може да се сведе до изпълнителната власт. Байдън вече е подписал повече от 100 декрета, откакто стана президент, според Проекта за президентство в Калифорнийския университет в Санта Барбара. Той е използвал декрети, за да отмени някои от най-противоречивите политики на Тръмп, като спиране на финансирането за изграждане на стена на американо-мексиканската граница, и за да придвижи прогресивни предложения, които иначе биха заседнали в Конгреса. Заповедта на Байдън да се осигури облекчаване на студентския дълг до 20 хил. долара за милиони кредитополучатели беше отпразнувана от прогресивните съюзници на президента, въпреки че политиката сега е изправена пред правни предизвикателства. Тъй като сега републиканците контролират Камарата на представителите, Байдън скоро може да посяга по-често към писалката си.