Над един милиард долара са стрували на руския президент Владимир Путин петте най-големи военни загуби на Русия от началото на инвазията, според изчисленията на "Форбс". Най-болезнената и скъпоструваща загуба на руската армия е военният кораб „Москва“ - флагманът на руския Черноморски флот на стойност 750 млн. долара, който потъна през април, пише "Нюзуик". Украйна твърди, че именно тя е атакувала и потопила кораба. Версията на Москва пък е, че причината за потъването е пожар на борда.

Другите четири най-съществени загуби, сполетели Русия, са самолетите Ил-76 за 86 млн. долара, десантния кораб „Саратов“ на стойност 75 млн. долара, самолетите Су-30СМ за 50 млн. долара и самолетите Су-34 на стойност 40 млн. долара.

Всички тези загуби общо надхвърлят един млрд. долара.

"Форбс" посочва и че от началото на войната на 24 февруари до 24 август Русия е загубила 12 142 единици оборудване за 16,56 млрд. долара, като в тези оценки не са включени руските ракети. За шест месеца десетки хиляди хора са убити, милиони са избягали от страната, а част от градовете са се превърнали в развалини.

Москва нарече кампанията си “специална военна операция“ за демилитаризиране на Украйна и защита на рускоезичните общности. Москва претендира за териториални придобивки в Източна Украйна и създаде сухопътен мост между сепаратистките региони в Донбас и Кримския полуостров, който бе анексиран от Русия през 2014 г.

Началото

Точно преди шест месеца – 24 февруари, 2022 г, президентът на Русия Владимир Путин обяви началото на мащабно нахлуване на руската армия в Украйна, като го определи като “специализирана военна операция”. В обръщение тогава Путин заяви, че ще се стреми към “демилитаризация и денацификация” на съседната страна.

Даде да се разбере, че Русия е принудена да действа, защото е застрашена е националната й сигурност – от Запада и неговия марионетен режим в Киев. “Русия ще отговори на всеки опит за намеса в Украйна на трети страни”, предупреди Путин.

Западът обаче отговори на руските действия – с безпрецедентни санкции и откликна на призивите на Украйна за оръжия.

Кризата се задълбочи със спирането на газовите доставки от Русия и ръста на цените.

Предизвикан беше и най-големият бежански поток в Европа от Втората световна война – 11 милиона души. 6 и половина милиона – извън Украйна. Най-малко 3600 ракетни удара е имало в цялата страна от  началото на инвазията

Украйна твърди, че тези удари често са били насочени към гражданска инфраструктура. Москва отрича това и твърди, без да предоставя доказателства, че някои атаки са били организирани от украинските сили за пропаганда.

Почти 9000 украински военни са били убити във войната.

Русия не съобщава колко жертви има, въпреки че американското разузнаване изчислява, че около 15 000 са загиналите руснаци.

По време на конфликта жертвите на украинските цивилни бяха сериозни. Според Върховния комисар на ООН за правата на човека най-малко 5 587 цивилни са били убити и 7 890 ранени от началото на инвазията.