Той получи своя реванш, след като загуби президентските избори през 2020 г. Вече е ясно, че Доналд Тръмп ще остане в историята с няколко неща, които се случват за първи път в САЩ.

Доналд Тръмп влезе в предизборната си кампания твърдо решен на реванш, за да се върне в Белия дом. И успя – отново ще е президент на Съединените щати.

С победата на изборите на 5 ноември Тръмп преодоля разделението в Републиканската партия, проблемите си с правосъдието, произтичащи от първия му мандат в периода 2017-2021 г., и опита за атентат срещу него в кампанията.

Тръмп парира и подема на Демократическата партия, какъвто тя имаше през лятото – тогава действащият президент Джо Байдън беше заменен като кандидат на демократите от своята вицепрезидентка Камала Харис в последния момент.

Тръмп вече е първенец в историята с няколко неща:

  • На 78-годишна възраст Тръмп вече е най-възрастният кандидат, който печели президентски избори в САЩ. Доскоро първенството се държеше от Джо Байдън, който беше на 77 години, когато победи Тръмп и стана президент.
  • Тръмп ще стане 45-ият и 47-ият президент на САЩ. Тези числа не са поредни, защото между двата мандата Тръмп има едно неуспешно кандидатиране за президентския пост. Преди него единствено Гроувър Кливланд – 22-ри и 24-ти президент на САЩ – е печелил два непоследователни мандата в Белия дом, но тази история е на повече от 130 години.
  • Тръмп вече е първият президент в историята на страната, който два пъти е подлаган на процедура по импийчмънт.
  • Преди него няма и друг държавен глава на САЩ, който да е осъден за тежко престъпление.

Въпреки завръщането си в Белия дом той все още е изправен пред две висящи наказателни обвинения. Те са свързани с предполагаеми опити за осуетяване на мирното предаване на властта на Байдън и намеса в изборите през 2020 г. в щата Джорджия.

Имаше и трето обвинение – за това, че Тръмп е съхранявал незаконно класифицирани документи, но то беше отхвърлено през юли.

Стъпките към втората победа

Републиканецът успя да пренесе богат опит и да запази подкрепа в третата си президентска кампания. Тази трета кампания сега приключва с успех. Всъщност имаше и още едно издигане на Тръмп за този пост, през 1999 г., но кандидатурата беше оттеглена.

Много верни негови последователи прегърнаха отказа му да признае изборната си загуба от Байдън през 2020 г., приеха пламенната му реторика срещу политическите съперници и внушенията, че проблемите му с правосъдието са резултат от „лов на вещици“ срещу него.

Тръмп обикновено водеше в проучванията, когато избирателите трябваше да отговорят на кого от кандидатите вярват, че може да се справи с горещата тема за имигрантите, както и с високите разходи за жилища и храна.

По време на кампанията си той се представяше като най-подходящ президент на Америка, която според него е завладяна от нелегални имигранти, преживява вътрешна стагнация, проваля се в чужбина и се управлява от „дълбока държава“, съставена от държавни служители и бюрократи в сянка.

Този път Тръмп вече не беше политическият аутсайдер, а човек, когото избирателите възприемат като преминал през бурите и доказал, че е твърд лидер на световната сцена.

В "колебаещите се" щати, които в крайна сметка определиха резултата от вота, избирателите в огромното си мнозинство са сметнали Тръмп за най-подходящ да определя курса на страната в условията на войни в Украйна и Близкия изток.

Какво направи първия път

През 2016 г. Тръмп спечели избирателите с обещания „да направи Америка отново велика“, да сключи по-добри търговски сделки и да увеличи финансирането на американската армия като част от усилията за възстановяване на уважението към САЩ по света.

Той се възползва и от статута си на нюйоркски магнат в областта на недвижимите имоти. С фамилията си, която грееше от луксозни кули в САЩ и по света, и с телевизионната аудитория, влюбена в неговата фраза „уволнен си“ от собственото му реалити шоу в миналото, Тръмп беше възприеман от мнозина като човек, способен „да пресуши блатото“ – фраза, която се използва като синоним на справяне с предполагаемо раздутата правителствена администрация и с корупцията във Вашингтон.

По време на първия си мандат Тръмп едностранно изтегли САЩ от ядреното споразумение с Иран, сключено със световните сили, и започна търговска война с икономическия съперник на страната – Китай.

Той също така изтегли САЩ и от глобални споразумения, които според него не са изгодни за Вашингтон, и оказа натиск върху съюзниците от НАТО да увеличат разходите си за отбрана. Повечето страни членки на Алианса го направиха.

В една от най-спорните си сделки администрацията на Тръмп изработи споразумение с талибаните, което определи условията за пълното изтегляне на американските войски от Афганистан през 2021 г.

Сделката беше разглеждана от опонентите на Тръмп като подготовка на почвата за завземане на властта от талибаните. Накрая това се и случи, но Тръмп обвиняваше президента Байдън и вицепрезидента Харис, че са се справили толкова зле със ситуацията в международен план, че да окуражат Русия да нахлуе в Украйна през 2022 г.

По време на първия си мандат Тръмп се опита да промени отношенията на Вашингтон с Москва – насърчи подобряването на връзките с президента на Русия Владимир Путин, макар че същевременно въведе и санкции срещу Кремъл.

И сега в кампанията Тръмп казваше, че отношенията му с Путин ще помогнат да се сложи край на тоталната война на Русия срещу Украйна. Все още не е ясно само как смята да го направи.