Кандидатът на Републиканската партия Доналд Тръмп ще е 47-ият президент на САЩ, след като победи своя съперник Камала Харис в битка, която социолозите казваха, че ще е близка, но не беше. Бившият и бъдещ президент този път си осигури и победа в популярния вот, като към сряда имаше около 5 милиона повече гласа от опонента си Камала Харис. През 2016 г. той получи около 3 милиона гласа по-малко от Хилъри Клинтън (около 3%).
Републиканската партия ще получи пълен контрол в Сената, а все още не е ясно кой ще доминира в Камарата на представителите.
Къде печели?
Тръмп печели изборите във Флорида, Пенсилвания, Уисконсин, Тексас, Джорджия, Охайо, Индиана, Уайоминг, Монтана, Юта, Луизиана, Кентъки, Небраска, Западна Вирджиния, Мисури, Оклахома, Тенеси, Алабама, Арканзас, Канзас, Южна Дакота, Северна Дакота, Айдахо, Северна Каролина и Южна Каролина.
Камала Харис взе превес във Вермонт, Колорадо, Калифорния, Мериленд, Делауеър, Ню Йорк, Окръг Колумбия, Кънектикът, Масачузетс, Роуд Айлънд, Илинойс, Вашингтон, Делауер, Ню Джърси, Вирджиния, Ню Мексико, Орегон.
Триумфът на милиардера означава, че това ще бъде едва вторият път, в който някой се е завръщал в Белия дом, след като преди това е загубил надпревара за втори мандат – това е Гроувър Кливланд – 22-ият и 24-и президент на САЩ. Големият победител ще встъпи в длъжност на 20 януари 2025 г. за 4-годишен мандат.
Републиканците имат също мнозинство в Сената с 51 места и до момента водят с 192 на 165 в Камарата на представителете, където са нужни 218 за мнозинство.
Какво казва победата?
Доналд Тръмп изглежда ще събере поне 5 милиона повече гласове от Харис и драматично съкращава разликата в традиционно демократични щати. В Илинойс, където живеят най-много българи, при преброени 91% от гласовете преднината на Харис е около 433 000 гласа – спрямо 1 025 000 преди 4 години. В щата Ню Йорк – при 94% преброени бюлетини преднината на демократите е наполовина сега отколкото през 2020 г. – 902 000 срещу 1 994 000.
Екзит половете ни показват, че избирателите, които преведоха Тръмп през финиша са хората, които социолозите определят като пренебрегнати от политиците и икономическите възможности. Хора, които не гласуват редовно. В ключовият Уисконсин Тръмп печели гласовете на тези, които са гласували за първи път – 58% от тях са дали гласа си за него, а 41% за Харис. 4 години по-рано Байдън с лекота спечели този вот. Тръмп и Харис са изравнени при гласоподавателите на възраст от 18 до 29 г. – 49% на 49%. А републиканецът удвоява своята подкрепа сред афро-американците спрямо предишните избори – 21% са дали гласа си за него спрямо 77% за Харис.
Разделението мъже-жени потвърждава разделението в обществото. В ключовия щат Пенсилвания Харис печели 11 процента повече от гласовете на жените (55% на 43%). Но Тръмп има още по-голяма подкрепа при мъжете – със 16% (57% на 41%). Той печели с 10% и при мъжете латиноси – 54% на 44% - нещо, което никой републиканец не е правел от 70-те години на миналия век когато започват да се правят екит полове.
Вотът на тези хора показва, че са гневни и искат да бъдат чути, че се чувстват пренебрегнати от управляващите елити и че не намират възможности за реализация в новата икономическа реалност. С прости отговори на сложни проблеми Тръмп изглежда е спечелил тяхното доверие и в нощта на своята победа обеща, че предстои „златна ера“ за САЩ.
„Благодаря от сърце на всички ви! Имаме хиляди приятели с нас - това е най-великото политическо движение на всички времена. Ще помогнем на страната ни да оздравее, ще поправим нещата по границите. Направихме история тази вечер!“, заяви Тръмп във вторник вечерта от сцената на конгресния център в Уест Палм Бийч, Флорида.
„И за това има конкретни причини - преодоляхме пречките - никой не вярваше, че за по-малко от година ще постигнем такива невероятни политически успехи! Това е политическа победа, каквато досега не е виждана в страната ни.“
Тръмп отново благодари на американците и на Бог. „Благодаря на американците за тази победа, за това, че ме избраха за 47-ия американски президент. Бог пощади живота ми по някаква причина. И тази причина беше да спася страната ни и да възстановя величието на Америка. Ще се боря за Вас всеки Божи ден, с всяка своя клетка. Искам да направим по-добра Америка, това е началото на златната ера на Америка“, каза още Тръмп.
Избраният за вицепрезидент на Джей Ди Ванс благодари на Доналд Тръмп, че му е позволил да се присъедини към кампанията му. „Мисля, че току-що станахме свидетели на най-голямото политическо завръщане в историята на Съединените американски щати“, каза Ванс. Той обеща, че сега двамата с Тръмп ще „поведат най-голямото икономическо завръщане в историята на Америка“.
Икономистите са единодушни, че неговата икономическа програма ще удари точно тези, които са го подкрепили.
Бъдещият президент обещава да въведе 10-процентно мито върху всичко внасяно в САЩ, както и 60-процентно върху китайските стоки и 25 на сто върху мексиканските, което, ако се случи, би повишило сериозно цените на стоките. Мозъчният тръст „Такс фондейшън" изчислява, че такива мита биха повишили данъците с 524 милиарда долара годишно, биха свили брутния вътрешен продукт (БВП) с най-малко 0,8 на сто и биха намалили заетостта с равностойността на 684 000 работни места.
Според други изчисления това ще струва над 4 000 долара на средностатистическото семейство в САЩ. Проучване на Националната федерация за търговия на дребно показва, че подобни мита биха намалили покупателната способност на американците с между 46 и 78 милиарда долара годишно. Най-сериозно засегнати могат да се окажат категории като облекло и обувки, мебелировка и домакински уреди, а като цяло ще пострадат и търговците.
Масови депортации
Основното предизборно обещание на Тръмп беше масовата депортация на мигрантите, които са в страната нелегално. Още през 2016 г. той обеща да депортира всички нелегални мигранти - тогава, както и сега, броят им се оценяваше на 11 милиона. Но той не спази обещанието си - всъщност през годините на Барак Обама процентът на депортациите беше дори по-висок.
Другите мерки на Тръмп обаче спомогнаха за значителното намаляване на незаконната миграция, но Байдън ги отмени през 2021 г. и броят на незаконните преминавания на границата нарасна до рекордни нива.
След като встъпи в длъжност като 47-ия президент на САЩ през януари, Тръмп възнамерява да сложи край на това и да депортира милиони мигранти всяка година, дори ако това изисква масирани рейдове в цялата страна и удари по икономиката.
Външната политика? Войната в Украйна, Китай и Газа
Тръмп обеща да спре руската инвазия в Украйна, ако спечели изборите, и да го направи много бързо, дори преди да положи клетва през януари следващата година. В същото време той отказа да каже как точно ще постигне това.
Демократите твърдяха, че планът му ще включва принуждаване на Киев към прекратяване на огъня с Москва без освобождаване на окупираните украински територии и сериозни гаранции за сигурност, за които говори Володимир Зеленски.
Дори и така, резултатът от тази дипломация може да бъде непредвидим. Първият мандат на Тръмп започна с опити за пренастройване на отношенията с Русия и завърши с нови санкции, експулсиране на 60 руски дипломати и доставка на противотанкови системи „Джавелин“ на Украйна.
Едва ли не единственият елемент от наследството на Тръмп като президент, за който се съгласиха както лидерите на демократите, така и на републиканците, беше радикалното преразглеждане на отношенията с Китай. Байдън като цяло продължи зададения от него курс на много по-открита конфронтация, а кампанията на Харис обеща да го следва.
Тръмп говори и за необходимостта от прекратяване на войната в Газа, което е в разрез с неговата произраелска позиция, но се обяснява с общата му неприязън към въоръжените конфликти.
Като цяло следва да се очаква, че втората администрация на Тръмп ще намали интереса на САЩ към събитията в Европа и Близкия изток и ще пренасочи ресурсите им към конфронтация с Китай. Това е курс, който беше начертан от Обама, но беше замразен през следващите години.
Политическо решение на правни проблеми
Лично за Тръмп завръщането в Белия дом би могло да означава решаване на някои от правните му проблеми и замразяване на останалите - но не е изключен и сценарий, при който той става първият президент, осъден на затвор.
В момента Тръмп е привлечен като обвиняем по няколко наказателни дела едновременно - в някои случаи исковете срещу него са заведени от федералните власти, в други инициативата идва от щатите.
Нещо повече, той вече е признат за виновен по наказателно дело, свързано с тайно плащане на порнозвездата Сторми Даниълс, като присъдата се очаква на 26 ноември - на теория Тръмп все още може да бъде осъден на затвор. Но изборната му победа усложнява нещата.
Тръмп е обвиняем и по наказателно дело за намеса в изборите и в момента съдията разглежда тези обвинения в светлината на неотдавнашното решение на Върховния съд, според което държавният глава има частичен имунитет срещу наказателно преследване за действия, предприети в качеството му на президент.
Друго федерално дело, свързано с нарушения на класифицирани документи, наскоро беше прекратено от съдия, който беше назначен от Тръмп.
Дори ако федералните прокурори продължат да повдигат тези обвинения през оставащите два месеца от мандата на Байдън, след като Тръмп влезе в Белия дом, назначеният от него нов ръководител на Министерството на правосъдието на САЩ може да оттегли обвиненията във федералните съдебни дела.
В допълнение към тях Тръмп и неговите адвокати са изправени пред наказателно дело по закона РИКО в щата Джорджия, който в миналото е бил използван за преследване на мафиотски босове. Обвиненията по това дело също са свързани с изборни измами, а някои от обвиняемите по делото вече са се признали за виновни, но не и Тръмп. Това дело беше спряно през юли, когато стана ясно, че прокурор Фани Уилис се е срещнала със специалния прокурор, назначен по делото.
Докато Тръмп е в Белия дом, той може да не се притеснява за тези дела, се казва в анализ на „Файненшъл таймс“ - преследването на действащи президенти противоречи на американската правна практика.
А до края на мандата си той теоретично може да бъде помилван от губернаторите на отделните щати, които му създават проблеми.
„Drill, baby, drill!“
Тръмп обещава да отмени много екологични правила и регулации, да се откаже от задължителните квоти за електрически автомобили и да разреши нови сондажи за нефт и газ на американска земя. В тази връзка често се припомня пристрастието му към републиканския лозунг „Drill, baby, drill!“.
Тези мерки могат да върнат САЩ много назад в борбата с изменението на климата.
Триумф на ксенофобията или провал на либералите?
Победата на Тръмп означава, че американците са подкрепили неговата платформа за „ксенофобия, женомразство, расизъм, жестокост, бруталност, мрак и омраза“, според статия във „Вашингтон пост“.
Консервативните публицисти обаче отговарят на подобни обвинения, че не става дума за нетолерантност на обикновените избиратели, а за провала на администрацията на Байдън, от който Камала Харис не успя да се дистанцира.
Сред основните проблеми, които те посочват, са кризата със сигурността на границите и нарастването на нелегалната миграция, както и недоволството на американците от икономиката. И въпреки че през последните години американската икономика расте, инфлацията е спаднала след скока след пандемията, а безработицата е на рекордно ниско ниво, повечето участници в проучването твърдят, че животът при Тръмп е по-добър.
Много избиратели са разочаровани и от способността на Байдън да защити страната от външни заплахи: той дойде на власт в момент, когато САЩ не участваха в мащабни войни в чужбина, а поддържаха само малък контингент в Афганистан. Сега страната е най-тясно ангажирана в два сложни конфликта - в Украйна и Близкия изток, и харчи милиарди долари, за да подкрепя своите воюващи съюзници и партньори.
Поражението на Харис може да е сбор от всички тези фактори, но може да отразява и една по-дълбока реалност.
За много републиканци Тръмп си остава емблематична, почти месианска фигура, която може да спаси страната и да я върне в правия път. Това е сходно с ролята, която бившият президент Барак Обама играе в съзнанието на либералните американци, но нито Байдън, нито Харис се доближават до неговата популярност, а те само твърдят, че са алтернатива на Тръмп. Обама и съпругата му Мишел активно агитираха за Харис, но в крайна сметка на бюлетината не фигурираха техните имена.
„Руските совалки“ на Балканите го поздравиха
Сръбският президент Александър Вучич и македонският премиер Християн Мицкоски, които се считат за зависими от Русия, поздравиха Доналд Тръмп за победата му на президентските избори в САЩ.
„Поздравявам Доналд Тръмп за победата му. Заедно ще се изправим пред сериозните предизвикателства, които ни предстоят“, написа Вучич в Instagram.
Той допълни, че Сърбия се ангажира със сътрудничество със САЩ в областта на стабилността, просперитета и мира.
Македонският министър-председател определи успеха на Тръмп като „потвърждение на дълбоката вяра на американския народ в принципите на свободата и демокрацията“.
„От мое лично име и от името на гражданите изпращам сърдечни поздравления на президента Доналд Тръмп за победата му на изборите за президент на САЩ“, написа Мицкоски във Facebook.
„Очакваме с нетърпение по-нататъшното задълбочаване на нашето силно партньорство и сътрудничество, особено в областта на сигурността, икономическото развитие и демократичните реформи. Македония остава ангажирана с изграждането на още по-силни връзки със САЩ като стратегически съюзник и приятел, което ще продължи да укрепва стабилността и напредъка на целия регион. Поздравления и най-добри пожелания на президента Тръмп и на целия американски народ“, добави той.
Републиканците печелят контрола над Сената
Републиканците печелят контрола над Сената на САЩ с победи в Западна Вирджиния и Охайо.
Това гарантира, че партията на Доналд Тръмп ще контролира поне една камара в Конгреса през следващата година.
Републиканците обявиха ранна победа и в борбата им да запазят контрола над Камарата на представителите.
Резултатите до момента са гаранция, че републиканците ще могат да помогнат на Тръмп да назначи консервативни съдии и други държавни служители.
Очаква се републиканецът Джим Джастис да спечели открито място в Сената в Западна Вирджиния малко след затварянето на избирателните секции, поемайки мястото, което преди това беше заемано от Джо Манчин - демократ, станал независим.
В Охайо републиканецът Бърни Морено победи сегашния демократ Шерод Браун. Тези две победи гарантират, че републиканците ще имат мнозинство с най-малко 51 места срещу 49 за демократите в Сената, като са възможни още победи, след като станат ясни резултатите от други оспорвани щати.
Републиканците спечелиха и няколко надпревари, които биха могли да им позволят да разширят мнозинството си от 220 срещу 212 в Камарата, въпреки че крайният резултат може да не стане ясен до дни.
Те спечелиха контролиран от демократите район в Пенсилвания, който включва Скрантън - родния град на президента на Демократическата партия Джо Байдън, и взеха места от демократите в Северна Каролина, където преначертаха линиите на районите в своя полза.
Демократите пък спечелиха място, държано от републиканците, в северната част на щата Ню Йорк, както и място в Алабама, което беше преначертано, за да се съобрази с разпореждането на Върховния съд на САЩ за създаване на район с мнозинство на чернокожите.
В момента демократите трябва да разменят поне шест места, за да поемат контрола над 435-местната камара.