Соченето с пръст вече започна. За втори път демократите не можаха да се противопоставят успешно на Доналд Тръмп по пътя му към Белия дом. За втори път жена не успя да счупи този най-висок, и за сега непробиваем, стъклен таван в американската политика.
Мнозина винят Джо Байдън за това – че не е изпълнил обещанието си да бъде президент, който свързва две поколения лидери на демократите, както обеща през 2016 г. Че се е оттеглил твърде късно, лишавайки партията му от нормалния процес по номиниране на кандидат-президент. Но неговите поддръжници отвръщат на удара. „Два пъти нашите партийни лидери - през 2016 г. и 2024 г. - изместиха Байдън за някой, който би предизвикал повече ентусиазъм, и два пъти загубихме.
Байдън остава единственият кандидат, който е побеждавал Тръмп, и той беше отстранен за пореден път“, каза пред CNN един от дългогодишните сътрудници на Байдън. Но това не е иднесствената причина.
„Икономиката, глупако“ е фраза, измислена от стратега на демократите Джеймс Карвил преди трийсетина години. Но все така валиден и днес.През юни 2022 г. инфлацията достигна своя връх от 9,1%. Сега тя е намаляла, но цените остават много по-високи, отколкото когато Джо Байдън встъпи в длъжност, а избирателите исторически са силно чувствителни към инфлацията. Демократите също така могат правдоподобно да бъдат обвинени за нея, като се има предвид интензивното увеличаване на държавните разходи по време на усилията за възстановяване на COVID.
Макар че причините за това са много дискутирани, възприятията на избирателите за икономиката изостават значително от обективните данни, а ръстът на доходите на работещите от много години е бавен на фона на нарастващите корпоративни печалби.
А популизмът често е изключително ефективна стратегия, а много от избирателите на Тръмп наистина са „окаяни“ в икономически апсект, ако използваме думите на Хилари Клинтън от 2016 г.
Друг проблем, който популизмът използва добре – омразата към чуждия.
Незаконната/неразрешената имиграция се увеличи значително през първите няколко години от управлението на Байдън/Харис на фона на нарастващия глобален отпор срещу имиграцията.
Културните война се изместват надясно, а левицата продължава да плаща цената за ексцесиите от 2020 г. по отношение на COVID, престъпността, woke културата и други въпроси, които макар и да не са големи проблеми в обществото, възбуждат силни емоции (като правата на трансджендър хората).
Доминацията на демократите сред чернокожите избиратели и други расови и етнически малцинствени групи се изплъзва. Възможно е това да се дължи на историческия момент: споменът за ерата на гражданските права избледнява.
Много мъже, особено младите, се чувстват изгубени на фона на намаляващия брой на студентите, което допринася за изместването им надясно и за нарастващата разлика между това как гласуват двата пола.
Доверието в медиите продължава да пада до ужасяващи нива. Може да се спори как да се разпредели вината за това между дългогодишните усилия на консерваторите да дискредитират медиите, секуларния спад на доверието в институциите и различните престаравания и лицемерие в пресата. Но е трудно дори легитимните критики на Тръмп да проникнат в масовата публика. Осъждането на Тръмп по серия от обвинения в тежки престъпления изглежда, че нямаше някакво значение.
Тръмп има черти на класически измамник, но изкуството на измамата често е ефективно, а Тръмп умее да убеждава избирателите, че е на тяхна страна, дори ако избирането му не би било в техен интерес
Най-богатият човек в света Илон Мъск се е превърнал в огромен привърженик на Тръмп и прави всичко възможно, за да спечели изборите. Twitter/X остава влиятелна платформа сред журналистите, но се е изместила далеч надясно. Илон и Силициевата долина също така направиха възможно и други богаташи да се подкрепя Тръмп и осигуриха нова база за пари и културно влияние.
И не на последно място – избирателната активност. Поддръжниците на демократите просто не се появиха пред урните. Тръмп спечели (към сряда по обед) 71,2 милиона гласа (74,2 млн. през 2020 г.), а Харис 66,3 милиона. Четири години по-рано Джо Байдън получи 81, 2 милиона гласа. Америка едва ли се е преместила идеологически в дясно, просто демократите не отидоха да гласуват. И това има значение.
Хубав уикенд,
Ясен
[email protected]