16-а по големина банка в САЩ и най-голям кредитор на стартиращи технологични компании се срина в петък, принуждавайки федералното правителство да се намеси. Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC) съобщи, че поема контрол над Silicon Valley Bank, 40-годишна институция, базирана в Санта Клара, Калифорния. 

Колапсът на банката е 


вторият по големина в историята на САЩ 


и най-големият след финансовата криза от 2008 г. 

Този ход вкара близо 175 милиарда долара клиентски депозити под контрола на регулатора. Колапсът на Silicon Valley Bank дойде след два дни на непрестанни тегления на нейни клиенти, подтиквани до голяма степен от слухове, разпространени в Twitter. Само за ден клиентите й изтеглиха 42 милиарда долара, оставяйки я с негативен баланс от 1 милиард долара, според подадени документи от банката към федералните регулатори.


В деня преди масовото теглене много инвеститори постваха в своя Twitter слухове и призиви към стартъпите да преосмислят къде държат парите си.

Паниката се пренесе в частни slack канали и други приложения за съобщения и доведе до масова истерия миналия четвъртък в клоновете на банката и онлайн и огромните изтегляния само за ден. В банковата история това явление е известно като bank run. В миналото хората са наблюдавали големи опашки пред банките и са се нареждали и те да изтеглят своите пари. Сега слуховете и паниката започват от социалните мрежи.

Паниката в петък следобед се прехвърли и върху нюйоркската Signature Bank и нейни клиенти изтеглиха над 10 милиарда долара същия ден. От банката обаче казаха, че ситуацията е била овладяна още в събота, но в неделя FDIC пое контрола и върху нея.

Въпреки че проблемите, пред които са изправени Silicon Valley Bank и Signature Bank, са уникални за тях, изглежда, че финансова „зараза“ се разпространи в части от банковия сектор, което накара министъра на финансите Джанет Йелън публично да увери инвеститорите, че банковата система е устойчива. 

Инвеститорите се втурнаха да продават акциите на партньори на Silicon Valley Bank, включително First Republic, Western Alliance и Signature Bank, много от които обслужват стартъпи и имат подобни инвестиционни портфейли.

Последната пък в неделя също се наложи да затвори. За сравнение, някои от най-големите банки в страната изглеждаха по-изолирани от последиците. 

„Не мисля, че това е проблем за големите банки – това е добрата новина, те са диверсифицирани“, каза Шийла Баир, бивш председател на FDI.C. 

В понеделник президентът Джо Байдън увери американците, че

банковата система на страната е сигурна. 

„Може да изтеглите вашите депозити когато са ви нужни“, заяви Байдън. От FDIC обявиха, че всички депозити в SVB ще бъдат изплатени, независимо че по принцип са гарантирани само депозити до 250 хиляди долара.

Сривът на SVB обаче разтърси индустрията на стартъпите. В Силициевата долина притесненията се увеличават, тъй като депозитите на много от младите компании са именно във фалиралата банка, което поставя под въпрос операциите и заплащането на служителите им.

SVB има клонове в Китай, Дания, Германия, Индия, Израел и Швеция. В Обединеното кралство подразделението на SVB ще бъде обявено в неплатежоспособност, като то вече е спряло да търгува и не приема нови клиенти.

„Загубата на депозити има потенциал да осакати сектора и да върне екосистемата 20 години назад“, написаха предприемачи във Великобритания. 

„Въздействието на инцидента със SVB върху технологичната индустрия не трябва да се подценява“, коментираха анализатори от China International Capital Corp. „Депозитите са от решаващо значение за технологичните стартъпи, тъй като те обикновено имат нужда от много пари в брой, за да посрещат огромни разходи, включително за научноизследователска и развойна дейност, както и заплати на персонала“, посочват още те.

Низходящата спирала на Silicon Valley Bank 

се ускори с невероятна скорост тази седмица, но проблемите й назряват повече от година. Основана през 1983 г., банката отдавна е предпочитан кредитор за стартиращи фирми и техните ръководители. Въпреки че тя се рекламира като „партньор за иновационната икономика“, някои определено остарели решения доведоха до този момент. Изпъстрена с пари от високо развиващи се стартиращи фирми, Silicon Valley Bank направи това, което правят всички банки: задържа част от депозитите на ръка и инвестира останалите с надеждата да спечели възвръщаемост. Депозитите на банката се удвоиха до 102 милиарда долара в края на 2020 г. от 49 милиарда долара през 2018 г. Една година по-късно, през 2021 г., тя имаше 189,2 милиарда долара в хазната си, тъй като стартиращи фирми и технологични компании се радваха на огромни печалби по време на пандемията. Но купи огромни количества облигации точно преди Федералният резерв да започне да повишава лихвените проценти преди малко повече от година. С нарастването на лихвите тези притежания станаха по-малко привлекателни. Това може би нямаше значение, докато клиентите на банката не поискаха парите си обратно. Но тъй като потокът от стартово финансиране се забави в същото време, когато лихвените проценти се повишиха, клиентите на банката започнаха да теглят повече от парите си. 

За да плати тези искания за теглене, Silicon Valley Bank разпродаде част от своите инвестиции. В своето изненадващо разкритие в сряда банката призна, че е загубила близо 2 милиарда долара, когато е била почти принудена да продаде част от своите притежания. 

Банкови експерти посочиха, че толкова голяма банка като Silicon Valley Bank би могла да управлява по-добре своите лихвени рискове, ако части от финансово-регулаторния пакет на Дод-Франк, въведен след кризата от 2008 г., не бяха отменени при управлението на Доналд Тръмп. Главният изпълнителен директор на Silicon Valley Bank, Грег Бекер, беше силен поддръжник на промяната, с която беше намалена честотата, при която банките с активи между 100 и 250 милиарда долара трябваше да се подлагат на стрес тестове от Фед. 

Въпреки кризата, няма фундаментални причини, които да доведат до отражение на фалита на Silicon Valley Bank (SVB) в глобален план. Това коментира пред BG VOICE финансистът Левон Хампарцумян. По думите му, случващото се носи риск единствено за акционерите в банката. 

„Всички депозанти де факто са защитени. 


Единствените, които биха загубили нещо,


това са акционерите, което е напълно нормално в една такава операция“, коментира той.

Според него паралелите с фалита на Lehman Brothers Holdings Inc. и последствията, които това донесе в световен план, не са уместни.

„Тук е много по-локално. Тук много повече би приличало на обстоятелствата, които доведоха до „дот ком“-кризата, които не бяха свързани с банка. Те бяха свързани с надценяване на определен сектор в Силициевата долина“, обясни Левон Хампарцумян. 

Европейският съюз също засега не планира мерки. 

„Европейският съюз не вижда риск от „зараза“ в европейския банков сектор след колапса на SVB в САЩ“, заяви европейският комисар по икономическите въпроси Паоло Джентилони. „Има възможност за индиректно заразяване, но в момента не виждаме това като конкретен риск“, добави той в началото на срещата на финансовите министри от Еврогрупата в Брюксел.