Няма фундаментални причини, които да доведат до отражение на фалита на Silicon Valley Bank (SVB) в глобален план.
Това коментира пред BGVOICE финансистът Левон Хампарцумян.
В неделя властите в САЩ затвориха втора банка - Signature Bank, след драматичния фалит на 16-ата по големина банка в САЩ Silicon Valley Bank, която работеше основно с технологични стартъпи.
Според Левон Хампарцумян случилото се в САЩ носи риск единствено за акционерите в банката.
“Всички депозанти дефакто са защитени. Единствените, които биха загубили нещо, това са акционерите, което е напълно нормално в една такава операция”, коментира той.
Според него паралелите с фалита на Lehman Brothers Holdings Inc. и последствията, които това донесе в световен план, не са уместни.
“Тук е много по-локално. Тук много повече би приличало на обстоятелствата, които доведоха до “дот ком”-кризата, които не бяха свързани свързани с банка. Те бяха свързани с надценяване на определен сектор в Силициевата долина”, обясни Левон Хампарцумян.
Според него мерките, които взима американското правителство в случая с SVB, са адекватни.
“Единственото нещо, на което нито една банка в света не може да издържи, е паниката, която е нерационално поведение, породено от някакви страхове. И двете банки, за които става дума, са относително малки, в сравнение с американската икономика и големите американски банки. Така че, решимостта на правителството и регулаторите да ликвидират и да помогнат в затруденията, които те имат, би трябвало да успокои пазара”, смята финансистът.
Според наблюденията му в Европа и в Япония вече се виждат “определени белези на успокояване”.
Хампарцумян обясни също, че случаят с SVB няма отношение към лихвите и евентуалното им покачване.
“Това няма отношение към вдигането на лихвите. Това има друг смисъл и то се случва независимо от ситуацията със SVB. Знаете, че в Америка в момента 30-годишните ипотеки са някъде между 6-7 процента. Тоест, така или иначе кредитът поскъпна”, каза той.