сн. в. “Нодон синмун”
От няколко месеца жителите на Северна Корея са принудени да обичат освен тримата си велики вождове - Ким Ир Сен, сина му Ким Чен Ир и внука Ким Чен Ън, и съпругата на последния. Другарката И Сол Джу се появи премиерно в медийното пространство на КНДР на 25 юли, когато Корейската централна телеграфна агенция (КЦТА) разпространи може би едно от най-важните си съобщения напоследък, озаглавено "В присъствието на маршал Ким Чен Ън се състоя церемония по откриването на Народния увеселителен парк Рунгна". В него на хората в страната бе съобщено, че вече си имат първа дама. Ей тъй между другото, без подробности. В третия абзац се казваше, че в церемонията са участвали "маршал Ким Чен Ън и съпругата му И Сол Джу". След внимателна проверка в архивите на КЦТА, основния севернокорейски в. "Нодон синмун" и други медии в КНДР стана ясно, че името И Сол Джу се среща за пръв път в тази новина. Оттогава КЦТА редовно я споменава в своите сводки и я публикува в снимковите си емисии. Държавната телевизия всяка вечер върти репортажи за вожда, в които неизменно присъства и съпругата му. И Сол Джу привлече за пръв път вниманието на експертите на 6 юли, когато я видяха седнала до вожда на концерт, посетен буквално от цялото военно, партийно и политическо ръководство на комунистическата страна. Всъщност И неведнъж се бе появявала и на снимки, и на видеозаписи - просто никой не я забелязваше. За пръв път бе видяна в обкръжението на Ким скоро след смъртта на майка му през 2004 г. Но всъщност по-наблюдателните севернокорейци няма как да не са я зървали и преди. Тя беше солист в ансамбъла "Инхасу", в чийто репертоар са песни като "Нека славим навеки нашия велик вожд" и "Да построим могъща процъфтяваща социалистическа държава". Смята се, че младият Ким си я е харесал именно докато я гледал как пее галещите ухото на диктатора песни.
Самата поява на първа дама е безпрецедентна за тази сталинистка страна. Севернокорейските лидери нямат навика да информират своите поданици за семейния си живот. Единствената жена, за която доскоро бе позволено да се говори там, бе Ким Чен Сук - първата съпруга на Ким Ир Сен, починала съвсем млада през 1949 г. Но за нея медиите започнаха да пишат почти две десетилетия след това. Днес името на Сук носят заводи, улици, булеварди, трудови колективи, за нея се издават героични биографии. Сюжетите вътре са направо фантастични - например как лично организирала работничките в различни предприятия да се трудят повече, за да направят вожда щастлив. Според Ян Му Чин, южнокорейски специалист по КНДР и професор в Университета за севернокорейски изследвания, едно тъй открито и зрелищно демонстриране на новата лейди означава, че Северна Корея, по-точно нейният лидер, демонстрира готовност за реформи и по-голямо отваряне на режима. Професор Ян е убеден, че И Сол Джу ще играе важна - ако не политическа, то дипломатическа и пропагандна роля, като доказва пред всички колко нормална и отворена е Северна Корея. Не на последно място, заслуга за това има и образованието на Ким Чен Ир - той е завършил гимназия в Швейцария.
Друг експерт - Ли Юл Чул, смята, че младият Ким очевидно има желание да скъса с миналото, обвито в секретност от режима на баща му, и да направи страната по-открита към света. Доказателство за това са също толкова невероятните преговори, които се провеждат в момента между КНДР и Япония в Пекин. Двете държави никога не са поддържали дипломатически отношения и се смятат за открити врагове. В миналото агенти на секретните служби на КНДР дори имаха задача да отвличат японци. Знае се за поне 16 такива случая на японци, които са били похитени, докато са се намирали на почивка в най-различни места на света, дори и от бреговете на самата Япония. Всички те после са били заставяни да обучават млади севернокорейци на японски език в специализирани школи за бъдещи диверсанти. Една от темите, които се очаква, че ще бъде обсъждана в Пекин, е и съдбата на част от тези отвлечени японци. Факт, който говори, че режимът в Пхенян доста е омекнал.
Павлин Димитров [email protected]