Клаудия Шейнбаум днес положи клетва и официално стана първата жена президент на Мексико, обещавайки да увеличи правата на жените и да гарантира, че втората по големина икономика в Латинска Америка ще остане сигурна дестинация за международни инвестиции, предаде Ройтерс. Шестдесет и две годишната Шейнбаум, която е завършила физика и беше кмет на столицата Мексико, положи клетва на тържествена церемония пред депутатите и сенаторите в сградата на Конгреса, с което бе поставено началото на шестгодишния й мандат.
"Време е за промени, настъпи времето на жените", заяви развълнувано тя и допълни: "Аз съм майка, баба, човек на науката и вярваща жена, а от днес, по волята на мексиканския народ, съм президент."
"Това постижение не е само мое, то е на всички ни", подчерта Шейнбаум, отдавайки почит на жените на Мексико.
През юни тя спечели президентските избори с близо 60% от гласовете под знамето на лявото управляващо Движение за национално възраждане (МОРЕНА) и неговите съюзници. Избрана с близо 36 милиона гласа, тя е президентът, получил най-голяма подкрепа в историята на страната, благодарение и на популярността на предшественика си. МОРЕНА и съюзниците й разполагат с комфортно квалифицирано мнозинство в парламента, което им позволява да променят конституцията без съпротива, отбелязва АФП.
Шейнбаум, която от днес е държавен глава на най-голямата испаноезична държава в света, с население от 129 милиона души, изложи програмата си от десет принципа, която се опира на постиженията на досегашния президент Андрес Мануел Лопес Обрадор. Тя очерта и своя подход към насилието: анализиране на причините за насилието, повече разузнаване и разследвания, подсилване на Националната гвардия, повече координация между властите, нулева безнаказаност.
"Нашето правителство ще гарантира всички свободи", увери тя и допълни: "Онези, които твърдят, че ще има авторитаризъм, лъжат."
"Можете да бъдете сигурни, че инвестициите на националните и чуждестранните акционери ще бъдат в безопасност в нашата страна", подчерта президентката.
Шейнбаум встъпва в длъжност в разгара на полемика, предизвикана от реформата на съдебната система, одобрена и обнародвана от нейния предшественик. Тя е почти уникална в света и предвижда от юни следващата година съдиите в Мексико да се избират чрез всенародно гласуване.
След речта пред Конгреса бе предвидено новият президент да даде обяд за гостите на събитието в Националния дворец, където се помещава президентството. Сред тях са първата дама на САЩ Джил Байдън и президентът на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва. В този неработен в страната ден хората празнуваха и по улиците. Стотици наблюдаваха церемонията по встъпване в длъжност от централния площад "Сокало".