Новоизбраният мексикански президент Клаудия Шейнбаум разгневи Испания, като не допусна испанския крал Фелипе VI до церемонията по полагането на клетва. Тя го обвини, че не признава вредите, причинени от завладяването на Мексико от неговата страна преди пет века. Решението накара Испания да бойкотира събитието, а нейният министър-председател Педро Санчес нарече мексиканското решение „необяснимо“ и „напълно неприемливо“, предаде АФП.
През 2019 г. отиващият си сега президент на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор изпрати писмо до краля с искане той „публично и официално“ да признае „щетите“, причинени от завладяването през 1519-1521 г., което е довело до смъртта на голяма част от доиспанското население на страната.
„За съжаление, на това писмо така и не беше отговорено директно, както би трябвало да бъде най-добрата практика в двустранните отношения“, каза Шейнбаум.
През юли Мексико беше поканило именно Санчес на церемонията по полагане на клетва на 1 октомври. Испанското външно министерство заяви, че правителството „е решило да не участва в церемонията по встъпване в длъжност на каквото и да е ниво“.
„Испания и Мексико са братски народи. Затова не можем да приемем да бъдем изключени по този начин“, заяви по-късно Санчес на пресконференция в рамките на Общото събрание на ООН в Ню Йорк, „Ето защо уведомихме мексиканското правителство, че в знак на протест няма да има дипломатически представител на испанското правителство.“
Преди седмица Мексико публикува списъка на гостите за встъпването в длъжност на Шейнбаум, която ще бъде първата жена президент на страната след категоричната победа на лявата й управляваща партия на изборите през юни. Крал Фелипе VI не беше включен в списъка, който включва регионални леви лидери, както и първата дама на САЩ Джил Байдън.
Испанският министър на отбраната Маргарита Роблес заяви:
„Държавният глава, кралят на Испания, винаги присъства на всички церемонии по полагане на клетва и затова не можем да приемем, че в този случай той трябва да бъде изключен.“
Въпреки че Мексико и Испания имат тесни исторически и икономически връзки, отношенията между латиноамериканската държава и бившия й колониален владетел са обтегнати, откакто Лопес Обрадор - съюзник на Шейнбаум - встъпи в длъжност през 2018 г. Той често се оплакваше от испанските компании, които оперират в Мексико, и два пъти по време на мандата си заяви, че отношенията на страната му с Испания са „на пауза“.
Мадрид отхвърли искането му за извинение за събитията от испанското завладяване преди пет века. Санчес заяви, без да уточнява, че Испания „вече е обяснила позицията си по въпроса“. Социалистическият премиер изрази „голямо разочарование“ от решението на Шейнбаум, като заяви, че смята мексиканските лидери за „прогресивни“ като неговото правителство.