Четиричленно българско семейство от турски произход загива в пожар в Германия. Задържан е местен заподозрян, който си признава, че е извършил палеж. Той сочи битов мотив. Година по-късно се оказва, че полицията е неглижирала доказателства за евентуалните ксенофобски подбуди на извършителя, съобщава "Свободна Европа".
Денят е 25 март 2024 г., около 3.00 часа след полунощ. В стара сграда в германския град Солинген пламва пожар. Той се разпростира бързо, тъй като огънят има няколко огнища. Пътят за бягство на спящите в сградата е отрязан, защото стълбището е дървено и пламва първо.
В онзи ден загива четиричленно семейство, а десетки са ранени. Починалите са българите от турски произход Кънчо и Катя Жилови и двете им дъщери – Галия на 3 години и сестра ѝ Емили на 6 месеца.
Две седмици по-късно по случая е задържан заподозрян за умишлен палеж. Това е 40-годишният германец Даниел Чала. Процесът срещу него започва през януари 2025 г., а през февруари той признава вината си пред съда. Точно когато всички си мислят, че делото ще приключи бързо с присъда, всичко се променя.
Оказва се, че полицията от самото начало е разполагала с доказателства, които сочат, че извършителят може би е имал расистки мотив, но тази версия не е разследвана. Така той е обвинен просто в палеж, а евентуално обвинение, квалифицирано по ксенофобски подбуди, би било значително по-тежко.
Разкритията за непрофесионалната работа на полицията изглеждат още по-скандални на фона на случилото се в Солинген над 30 години по-рано. В малките часове на 29 май 1993 г. десни екстремисти подпалват друга жилищна сграда. В тогавашния пожар загиват пет момичета и млади жени от турски произход. Сега този кошмар изглежда се повтаря.
Спорен мотив за престъплението
Бързият напредък на разследването на случая първоначално дава надежди, че той ще бъде изцяло разкрит. Заподозреният е задържан малко повече от две седмици след пожара – в началото на април 2024 г. През януари 2025 г. започва и делото в Окръжния съд в град Вупертал.
Освен прокуратурата, срещу подсъдимия Чала в съдебната зала се изпраявят и адвокатите на неговите жертви и близките им. Именно защитниците от самото начало на процеса имат съмнения, че случаят всъщност не е изяснен.
Самият подсъдим представя като мотив за палежа свои пререкания със собственика на сградата. През март обаче по делото се появява протокол от претърсване и изземване в сграда, където е живял Чала. До този момент защитата не е виждала това доказателство, а в него има данни, които навеждат на мисълта, че германецът може би е действал по ксенофобски подбуди.
Радослав Радославов е български адвокат, който практикува в Германия. Той представлява родителите и брата на покойната Катя Жилова. По думите му във въпросния протокол са му направили впечатление "някои факти, които нито са посочени в обвинителния акт, нито под някаква друга форма бяха споменати по време на делото до средата на март".
"Това бяха снимки и доклади от претърсването на къщата, в която е живял извършителят. Там са намерени книги от Третия райх и въобще такива атрибути, свързани с някакъв вид пристрастност към Третия райх и въобще към нацистката идеология", казва юристът пред Свободна Европа.
Той уточнява, че в обвинителния акт изобщо не е разгледан въпросът за предполагаемия мотив на подпалвача. Версията, че може да става въпрос за десен екстремизъм бързо е отхвърлена от службите, защото задържаният не се е споменавал в техните масиви с подобни активисти.
Сред описаните в протокола вещи са външен харддиск със снимки и картинки, осмиващи имигрантите, както и такива, свързани с Третия райх и Адолф Хитлер.
Разследващите не са се фокусирали в тази посока, защото са установили, че в миналото помещението, в което са намерени тези доказателства, е било ползвано не от заподозрения, а от неговия баща.
"Ние предполагаме, че той през цялото време е имал достъп и е ползвал това жилище, защото баща му все още притежава тази сграда, от която е дал три етажа на сина, за да ги обитава", допълва адвокат Радославов.
Първият от тези етажи официално е бил обитаван от Чала и неговата приетялка. На втория е открита лаборатория за канабис, а на третия се намира помещението, в което са откити литература, снимки и изображения, свързани с нацистката идеология.
Стар неразследван палеж
През май съмненията на адвокатите, че става въпрос за престъпление от омраза, стават дори още по-силни. Пред съда е разпитан свидетел от марокански произход, който разказва, че в миналото е имал пререкания с подсъдимия Чала.
Мароканецът разказва за друг пожар, избухнал в жилищна сграда във Вупертал на 5 януари 2022 г. Случаят много прилича на палежа в Солинген, защото отново е засегната стара кооперация с дървено стълбище. И отново се оказва, че огънят е тръгнал от няколко гнезда.
Последният факт обаче не е бил установен при разследването през 2022 г., а се разбира едва сега – благодарение на назначена наскоро експертиза.
"Разследването е било прекратено бързо, тъй като причината за пожара е била определена като техническа, без полицията да е разпитала живеещите като свидетели, без криминалната полиция, отговорна за случая, изобщо да е присъствала на място и без да бъде назначено вещо лице по пожарите", казват адвокатите, ангажирани с делото срещу Чала в свое изявление до медиите.
Неразследваният пожар във Вупертал има пряко отношение към палежа в Солинген, защото първият случай възниква едва няколко седмици, след като приятелката на Чала се изнася от жилище в пламналата кооперация.
Разпитът на мароканския свидетел по делото за палежа в Солинген провокира прокуратурата да възобнови работа и по случая във Вупертал. След изготвената експертиза причината за пожара е преквалифицирана в умишлен палеж.
"Моят дългогодишен професионален опит за съжаление се потвърди – обвиняемият е действал от ксенофобски подбуди. Всеки път, когато е влизал в конфликт с чужденци, си е отмъщавал чрез палежи и е предизвиквал смъртта на невинни хора", коментира адвокат Седа Башай-Йълдъз от Франкфурт на Майн
Колегата ѝ Радославов подчертава, че след последните разкрития в предполагаемите действия на Чала се откроява "ясен модел": "Той предизвиква няколко огнища на пожар в сгради с дървени стълбища, за да е сигурен, че обитателите почти нямат шанс да избягат от ада."
Друг представител на защитата – адвокат Фатих Зингал, отбелязва с недоумение, че е роден в Солинген и не си представял, че полицията би разследвала "толкова небрежно" пожари в жилищни сгради, обитавани от чужденци, след трагедията през 1993 г.
Освен за палежа в Солинген, подсъдимият Даниел Чала направи самопризнания и за други палежи, както и за нападение с мачете, при което е ранил сериозно свой познат. Психиатрична експертиза по делото го описа като особено опасен.