През последните години диетите с ниско съдържание на въглехидрати и мазнини придобиха огромна популярност като стратегия за отслабване. От Аткинс до кето, тези диети обещават бърза загуба на тегло и подобряване на здравето. Нови изследвания обаче предупреждават, че този модерен модел на хранене всъщност може да увеличи риска от развитие на диабет тип 2 в дългосрочен план.

Изследването на австралийски учени разкрива изненадваща връзка между нисковъглехидратните диети и повишения риск от диабет. Изследователите от университетите Монаш и RMIT University са проследили над 39 000 възрастни в продължение на близо 14 години, за да проучат тази връзка.
Изследването, публикувано в списание Diabetes and Metabolic Syndrome: Clinical Research and Reviews, се установява, че хората, които са спазвали нисковъглехидратна, високомаслена и високопротеинова диета, са имали с 20 % по-висок риск от развитие на диабет тип 2 в сравнение с тези, които

са се хранили по-балансирано

Това откритие оспорва общоприетото мнение, че намаляването на въглехидратите е универсално полезно за метаболитното здраве.
„Консумацията на храни с високо съдържание на наситени мазнини може да доведе до увеличаване на теглото, но знаем, че те водят и до инсулинова резистентност, която е една от причините за диабет тип 2 независимо от увеличаването на теглото“, обяснява изтъкнатият професор Барбора де Куртен в съобщение за медиите.

Преди обаче да се втурнете да зареждате килера си с макарони и хляб, е важно да разберете нюансите на това изследване. Връзката между нисковъглехидратните диети и риска от диабет не е толкова ясна, колкото изглежда на пръв поглед.

Изследователите са използвали система за оценяване, наречена оценка на нисковъглехидратната диета (НВД), за да измерят доколко участниците следват модел на нисковъглехидратно хранене. По-високият резултат по LCD означава, че човек се храни с по-малко въглехидрати и

повече мазнини и протеини

Участниците в проучването са разделени на пет групи въз основа на техните резултати по LCD.

Интересно е, че групата с най-висок LCD резултат (което означава, че са консумирали най-малко въглехидрати) е консумирала около 37,5 % от калориите си от въглехидрати. За разлика от тях, групата с най-ниски резултати по LCD получава около 55,4% от калориите си от въглехидрати. В перспектива много популярни нисковъглехидратни диети препоръчват по-малко от 26% от калориите да се получават от въглехидрати, което е дори по-малко от групата с най-висок резултат на LCD в това проучване.

През последните години нисковъглехидратните диети с високо съдържание на мазнини придобиха огромна популярност като стратегия за намаляване на теглото. От Аткинс до кето, тези диети обещават бърза загуба на тегло и подобряване на здравето. 

Защо диетата с по-ниско съдържание на въглехидрати може да увеличи риска от заболяване?

Отговорът вероятно се крие в това, което хората ядат вместо въглехидрати. В това проучване хората с по-висок резултат на LCD са склонни да консумират повече наситени мазнини и по-малко фибри. Освен това е по-вероятно те да са с наднормено тегло или затлъстяване, да пушат и да са по-малко физически активни - все известни рискови фактори за диабет тип 2.

Когато изследователите отчитат индекса на телесна маса (ИТМ) в своя анализ, връзката между показателя LCD и риска от диабет изчезва. Това предполага, че повишеният риск от диабет, свързан с нисковъглехидратните диети, може да се обясни до голяма степен с разликите в телесното тегло.

„За хората, които нямат диабет, балансираното хранене е най-добрият избор“, казва де Куртен. „Трябва да помним, че не всички въглехидрати са еднакви. Видовете въглехидрати, които искате да избягвате, са рафинираните захари като безалкохолни напитки, сокове, бял ориз, бял хляб и да ги замените с непреработени въглехидрати, богати на фибри, като зърнени храни, кафяв ориз и бобови растения.“

„И яжте повече здравословни моно и полиненаситени мазнини като авокадо, ядки, зехтин и мазна риба като сьомга.“

Това проучване служи като напомняне, че няма универсален подход към храненето. Макар че нисковъглехидратните диети могат да бъдат ефективни за краткосрочно намаляване на теглото, дългосрочното им въздействие върху здравето все още се проучва. Както винаги, балансираното хранене, редовната физическа активност и поддържането на здравословно тегло остават крайъгълните камъни на превенцията на диабета.