Българи, източвали банкомати на остров Бали, се наказват от полицията освен с глоба и евентуална присъда и с показни снимки. На тях задържаните в повечето случаи са съблечени и оковани, около тях има много полиция, жители на острова, както и туристи, които ги наблюдават и снимат. Според информация на сайта Bali Discovery, които се позовават на данни от полицията, 85 процента от арестуваните за източване на банкомати са българи, малка част румънци и почти никакви хора от местното население. До миналата година в затвора „Керобокан“ е имало настанени 20 души за източване на банкомати,
15 от тях са били българи
Според балийската полиция, източноевропейците пристигат на Бали като туристи, настаняват се в хотели и в рамките на 20 дни монтират скимиращи устройства на банкоматите, източват ги, след което се прибират обратно в България.
най-тежката присъда е от 7 месеца
и глоба 1500 долара. Рискът е премерен, тъй като за един престой, крадците спокойно могат да източат до 10 000 долара, без да бъдат заловени. [su_image_carousel source="media: 552489,552488,552487,552486,552485" crop="none" align="center" dots="no" autoplay="7" speed="immediate"] „Абракадабра и българският мошеник е на свобода“, е едно от заглавията в индонезийските медии, публикувано през 2020 година. Става въпрос за 30-годишния тогава Георги Стоянов, който е заловен в разгара на лятото. Настанен е в арест, в който условията са далеч по-добри от тези в „Керобокан“, където има 1400 затворници от различни индонезийски банди. Зад решетките на ареста той е изкарал малко повече от 6 месеца, след което е освободен и се е прибрал в България. „Българите идват много добре оборудвани. Те носят със себе си скимиращи устройства, лаптопи
непроследими мобилни телефони
Избират активния сезон, когато цените са по-високи и на острова идват заможни туристи. При всяко едно ползване на картите им, те копират всички данни и е въпрос на минути, за да източат хиляди долари“, обясниха скоро на брифинг от балийската полиция. От там също обръщат внимание на ниските наказания, които се явяват притегателни за родните мошеници. За последно дават пример за двама българи – Тодор П. и Камен С. От местна банка забелязали, че на ATM-устройството има монтирана камера, клавиатурата и четецът пък са подменени със скимиращи такива. Полицията организирала засада и не след дълго двамата българи се появили на мотор пред клона в Джалан Сънсет, Семиняк.
Легендата Митко, който избяга от индонезийския затвор
Българин стана легендарен, след като през 2017 година успя да се измъкне от един от най-строго охраняваните затвори в Денпасар, столицата на остров Бали. 43-годишният Димитър Илиев бил заловен за източване на банкомати, а по-късно му били повдигнати и обвинения за пране на пари и други финансови престъпления. Димитър получил 7 години затвор, но съвсем скоро успял да пробие дупка в стената на затвора, а от там да стигне до тунел с мръсна вода, който го извел директно на близката улица. За помощници той имал трима други чужденци. Бягството им било установено едва на следващия ден. За няколко дни обаче те били намерени в хотел в Източен Тимор в столицата Дили.