В понеделник, докато голяма част от САЩ се задушаваше под задушлива горещина, беше достигнат нов крайъгълен камък - шамандура във Флорида регистрира поразителна температура на водата от 38,4 градуса.
Същият буй в залива Манатий записа 37,9 градуса в неделя.
За сравнение средната температура на гореща вана варира между 37-39 градуса.
Макар че показанията биха се считали за възможна извънредна стойност или грешка на сензора, околните шамандури регистрираха подобни високи температури с 37,4С в Мъри Кий и 36.9С в Джонсън Кий.
Друга причина, поради която тези показания за температурата на водата се приемат сериозно, е фактът, че експертите проследяват показанията за изключително топла вода, които варират от 32 до 36 градуса от началото на юли.
През по-голямата част от месеца движещият фактор беше необичайната за региона метеорологична картина за летните месеци. Този модел включваше стагнация, подхранвана от силна област на високо налягане, което е довело до дни наред с над средните, а в много случаи и рекордни температури на въздуха.
Моделът е довел и до по-слаби от средните пасати. Те обикновено произвеждат югоизточни ветрове и морски бриз за Южна Флорида, което помага да се поддържа температурата на морската повърхност под контрол. Вместо това ветровете са от запад и са слаби, което позволява температурите на морската повърхност да се затоплят.
И все пак, въпреки месец на рекордни температури на водата, които вече са записани в историческите книги, показанията от над 37 градуса на водата в неделя и понеделник изумиха експертите.
Факторите, които биха могли да изиграят роля за повишаване на температурата на водата над 37 градуса, включват високи температури на въздуха, слаби ветрове в региона със скорост под 15 км/ч. Силната слънчева светлина, падаща върху плитка вода, се нагрява по-бързо от дълбоката вода. Тинеста вода, която има по-тъмен цвят, причинява повече абсорбция на слънчева светлина и допълнително нагряване.
Температурите на водата, регистрирани в неделя и понеделник,
ще оспорят рекорда за най-гореща температура на морската повърхност в света
Въпреки че официалните световни рекорди за температурата на водата не се водят, температура от 37,6 градуса, регистрирана в Кувейтския залив, се счита за световен рекорд в момента.
Поради фактори като близостта до сушата и тинестата природа на водата, температурите, регистрирани край Флорида, ще трябва да преминат през обширен процес на проверка.
Според Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA) затоплянето на океана от 1991 г. насам удвоява размера на морската гореща вълна, прогнозирана за септември 2023 г.
Според експерименталната прогноза, публикувана през юни, 50 процента от световния океан може да изпита условия на топлинна вълна до септември.
Системата за прогнозиране също така оценява колко големи и интензивни са топлинните вълни без влиянието на глобалното затопляне върху океана през последните три десетилетия. Без ефекта на затопляне, моделите прогнозират, че само 25 процента от световния океан ще бъде засегнат от горещи вълни през септември.