Александра Джафи от Асошиейтед прес, превод: БТА

Когато в петък Камала Харис отиде на южната граница на САЩ, като част от своята роля начело на усилията на правителството на Байдън за справяне със значителното увеличение на миграцията, тя ще се изправи пред най-трудния в политическо отношение момент за нея, откакто стана вицепрезидент. В Ел Пасо тя ще посети център на службата за митническа и гранична защита, ще разговаря с правозащитници от конфесионални организации, а също с доставчици на услуги за подслоняване и правна помощ и ще направи изявления. От месеци вицепрезидентката е подложена на критики от членове на двете партии заради отказа й да направи пътуването досега и неясните й обяснения на какво се дължи това.

Републиканците използваха отсъствието на Харис и президента Джо Байдън от границата, за да представят правителството като слабо във връзка с граничната сигурност, опитвайки се отново да приведат в действие могъщо политическо оръжие срещу демократите навреме за изборите в средата на мандата през 2022 г. Като се има предвид, че бившият президент Доналд Тръмп ще посети района по-малко от седмица след Харис, републиканците внимателно ще наблюдават посещението на вицепрезидентката, търсейки основания за по-нататъшни нападки.

Макар че различни правителствени служители многократно са посещавали границата, отсъствието на Байдън и Харис тревожи някои демократи, които се притесняват, че вече е нанесена вреда. "Правителството прави демократите да изглеждат слаби", каза в интервю за Асошиейтед прес демократът Хенри Куеляр, представляващ Тексас в Камарата на представителите. "Чувал съм демократи и републиканци в моя район да се питат: какво става с това правителство?" Районът на Куеляр се простира от територията южно от Сан Антонио до границата между САЩ и Мексико, а миналата година той спечели преизбиране с най-малката разлика в своята почти 20-годишна кариера. Той казва, че не се тревожи за битката за своето преизбиране, но добавя: "Тревожа се за моите колеги."

Изказванията на Куеляр отразяват по-широко безпокойство сред някои демократи и имиграционни активисти, че правителството на Байдън отстъпва на републиканците дебатите за граничната сигурност. През първите няколко месеца от президентството на Байдън рекорден брой мигранти се опитаха да прекосят границата. Американската служба за митническа и гранична защита регистрира над 180 000 заловени мигранти на мексиканската граница през май - най-големият брой от март 2000 г. Тези числа се увеличиха заради свързаната с пандемията забрана за кандидатстване за убежище, която насърчи многократни опити за пресичане на границата, защото залавянето не носеше правни последици.

Републиканците използваха тези числа, за да атакуват Байдън и Харис, определяйки ги като слаби във връзка с граничната сигурност - послание, което Републиканската партия успешно използва по време на кампанията през 2020 г. Правителствени служители, включително Харис, се стремят да разсеят тази представа, а Харис многократно отправи подобно послание към мигрантите при посещението си в Гватемала неотдавна: "Не идвайте."

Тези изявления обаче предизвикаха остри критики от някои прогресисти, като най-забележима беше реакцията на Александрия Окасио Кортес, представляваща Ню Йорк в Камарата на представителите, която нарече посланието "разочароващо". Това беше пример, подчертаващ политическата ситуация, в която се оказва Харис, при която всички ходове са губещи, след като тя се заема с труднорешим проблем, тормозил предишните правителства и използван от двете партии за вбиване на клинове и оказване на влияние върху избирателната активност през кампанийния сезон. Ако Байдън реши да не се кандидатира за втори мандат, Харис ще бъде разглеждана като водещия претендент за заемане на мястото му, а имиграционният въпрос може да се превърне или във възможност тя да изтъкне своите постижения, или в пречка.

Всъщност републиканците превантивно атакуваха Харис във връзка с посещението й на границата, а Тръмп си приписа заслугата за решението й да отиде. Съветниците на Харис се стараят да подчертават, че усилията й във връзка с имиграцията са съсредоточени най-вече върху справянето с коренните причини за миграцията. Тя търси икономически и хуманитарни решения, за да подобри условията за жителите на страните от Централна и Северна Америка, които бягат в САЩ. Нейните сътрудници представиха пътуването й до границата като част от усилия с цел по-добре да се разбере как да се реши проблемът.

При пътуването Харис е придружавана от министъра на вътрешната сигурност Алехандро Майоркас, сенаторът демократ от Илинойс Дик Дърбин и демократката от Камарата на представителите Вероника Ескобар, която представлява тамошния окръг. Харис не планира да посети центъра за задържане на мигранти във военния обект "Форт блис", а това предизвиква критики от правозащитници, които описват опасните условия и твърденията за малтретиране на някои от хилядите деца, настанени там. Куеляр определи решението й да посети Ел Пасо като "политически безопасно", защото по думите му по-голямата част от дейността по границата се извършва по на юг. Доминго Гарсия, президент на Лигата на обединените латиноамерикански граждани - организация за граждански права на хората с латиноамерикански произход, изрази тревога, че посещението на Харис е "твърде закъсняло и твърде недостатъчно". "Почти има усещане като че те са някак принудени за това от местните общности, както и от политическите нападки на републиканците от дясно", каза Гарсия. Все пак той каза, че се радва за нейното идване, и изрази опитимизъм, че посещението й може да помогне на правителството на Байдън да коригира своята политика по имиграционния въпрос и да покаже различно отношение от твърдолинейната позиция на правителствто на Тръмп във връзка с граничната сигурност. "Те би трябвало да признаят проблема и да го решат, защото за това е необходимо двупартийно решение", каза той.