Американски политици, които обикновено са приятелски настроени към Канада, се нахвърлиха срещу властите в Отава след новините, че границата ще остане затворена за несъществени пътувания поне още един месец.
Те определиха последното удължаване в петък като прекалено предпазливо, научно необосновано и неясно.
"Иска ми се да има по-изкусен начин да се каже това - но това е глупост", заяви конгресменът от Демократическата партия Брайън Хигинс. "Това е произволно. Не следва науката, не следва фактите, не следва данните."
Щатът на Хигинс, Ню Йорк, е източник номер 1 на трансграничните пътници до Канада, а 62 процента от възрастните в щата Ню Йорк са напълно ваксинирани, случаите на COVID-19 и смъртните случаи там са намалели.
Сега политиците от двете американски партии притискат президента Джо Байдън да продължи едностранно - и да отвори границата на Америка за пътувания в Канада.
Високопоставен републиканец от Ню Йорк, представителят Елизе Стефаник, поиска едностранно отваряне в скорошно писмо до администрацията - призовавайки Байдън да стане по-строг с канадския си колега.
Байдън "пропусна огромна възможност на срещата на върха на Г7 да се застъпи за Америка и да представи план за безопасно отваряне отново", заяви Стефаник в изявление в петък. "Вместо това се води по непрестанното желание на премиера Трюдо да се забави."
Официален представител в Отава заяви в петък, че всъщност не е имало голям натиск от администрацията на Байдън да се отвори веднага. Но Байдън получава натиск у дома. Този натиск идва от мощни сенатори.
От своя страна Хигинс също се обажда и пише на служители на администрацията, за да отвори едностранно САЩ.
"Никой не взема решение. Говорите със секретари в администрацията, всеки казва правилното нещо и след това всички трябва да го предадат на работна група", каза Хигинс. "Имаме нужда от някой, който да вземе решение. Човекът, който ще вземе това решение, е президентът на САЩ заедно с министър-председателят на Канада. Те са хора с добра воля."
Друг конгресмен от Ню Йорк, републиканският представител Крис Джейкъбс, внесе законопроект, който изисква подробности за това, което националните правителства са си казвали зад кулисите.
Белият дом отказа да коментира канадското съобщение и заяви, че има работни групи, обсъждащи отварянето на границата с Канада и други страни.
Хигинс нарича неморално това, че играчите на НХЛ са освободени за пътуване за плейофите, докато напълно ваксинираните хора не могат да преминат, за да видят близките си или собствеността си.
„Хората трябва да бъдат разгневени от това“, каза той в интервю. Конгресменът е особено раздразнен от липсата на яснота относно плана за възобновяване и въпроси като например как ще бъдат признати ваксинациите.
Хигинс каза, че по тези подробности е трябвало да се работи преди месеци.
Канада заяви, че иска 75 процента от населението й да получи поне една доза ваксина и 20 процента да бъдат напълно ваксинирани, преди да отворят отново за пътувания. Към петък тези прагове са или достигнати, или скоро ще бъдат постигнати за хората на възраст над 12 години.
Настоящата дискусия е обрат на обичайната динамика между двете страни.
В продължение на десетилетия, особено след терористичните атаки от 11 септември 2001 г., канадците молят американците да държат границата отворена.
Мерките за безопасност след 9/11 забавиха пътуванията и търговията, а канадците непрекъснато отричаха фалшиви съобщения за терористи, влизащи от Канада.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.