Първото дело в България по обвинение за насаждане на радикален ислям започна в съда в Пазарджик. Сред подсъдимите са районният мюфтия на Пазарджик Абдулла Салих и ходжата на град Сърница Саид Мутлу, който е сочен за ръководител на българския клон на нелегалната радикална организация "Ал Уакф ал ислями", финансирана от Саудитска Арабия. Сред 13-те обвиняеми има и една жена на име Горелска, която е учител в Благоевградско. Повдигнатите обвинения са за налагането на антидемократична идеология и отричането на светската държава. А също за ръководенето и членуването в радикална организация, която налага ново тълкуване на исляма. Прокуратурата настоява, че проповедниците налагат схващането, че всяко дете се ражда мюсюлманин и единственият справедлив строй е мюсюлманският. Адвокат на обвиняемите е Хари Харалампиев, който навремето неуспешно се пробва за защитник от българска страна и на задържаните медици в Либия. Делото стана факт, след като

полицията извърши обиски у обвиняемите

през 2010 г. и иззе компютри със записани на тях програмни документи на забранените организации. А също и много салафистка литература. Разследващите твърдят, че обвиняемите, част от които са завършили теология в Рияд, са организирали групи за проповядване на крайната религия и футболен отбор сред местните деца, където по време на спортните занимания са ги агитирали в крайното разклонение на исляма.

ДПС побърза да защити обвиняемите. "Подхожда се с презумпция за виновност на подсъдимите и че те трябва на всяка цена да бъдат наказани", заяви Алиосман Имамов, цитиран от bTV. "От всички коментари няма ясна дефиниция какво е това радикален ислям. Надявам се съдебната зала да не стане място за теологически спорове. Свободните интерпретации на разклоненията на исляма създават чувството, че става нещо опасно. Когато стане дума за салафизъм (официалната религия в Саудитска Арабия), хората се плашат, затова препоръчвам на държавата да се обърне към властите в Саудитска Арабия и да се запознае със салафизма по-добре", каза Имамов.

Активистът на ДПС вероятно очаква, че малцина българи са наясно какво представлява Саудитска Арабия и я свързват единствено с несметните богатства от петрол. На практика това е една от най-жестоките (съперничи й само Северна Корея) диктатури в света.

Там няма парламент, политическите партии са забранени

всички решения се взимат еднолично от краля Абдула бен Абдел Азис Ал Сауд, който твърди, че по силата на салафисткия ислям властта му произхожда директно от Аллах. Поради което е едновременно министър-председател, главнокомандващ и върховен съдия. Жените нямат почти никакви права - не могат да шофират, не могат да заемат държавни и обществени длъжности, не могат да се обличат свободно - единственото им разрешено облекло е бурката, която покрива всичко без очите. Доскоро не притежаваха и документи за самоличност, което ги ограничаваше да напускат сами дома си. Техните имена бяха записвани в паспортите на бащите или съпрузите им и само придружени от тях можеха да излизат навън. А мъжете са задължени да носят дълги бради, но без мустаци. Музиката в Саудитска Арабия е забранена, киното - също. Там няма театър, опера, балет, кинозали. Единствената разтуха за част от населението е в събота да отскочат в съседен Бахрейн, където да се порадват на светска среда.

Нещо подобно се забелязва във формата и поведението на обвинените в процеса в Пазарджик и техните семейства. Всички подсъдими са само с бради без мустаци.

Жените им са забулени от главата до петите, както и дъщерите им

В медиите вече излезе информация, че на сватбите на привържениците на Саид Мутлу не звучи музика. Пред съда в Пазарджик по време на първото заседание миналата седмица се бяха събрали още десетки жени с бурки - нещо невиждано до този момент в България. Самият Саид Мутлу нарече делото „предизборен опит да се повтори Възродителният процес".

Борислав Михайлов [email protected]