Главозамайващият прогрес на технологиите направи така, че огромна част от последните поколения да израснат заобиколени от компютри, таблети и смартфони. Най-засегнати от новата реалност са представителите на поколението Z, в резултат на което са загубили умение, ползвано до съвършенство от предците ни в продължение на около 5500 години.
Става въпрос за писането. Писането е едно от най-фундаменталните достижения на човечеството, което ни е позволило не само да си общуваме, но и чрез него да съхраним различен по вид знания за идните поколения. С други думи – писането е сред стълбовете, изградили човешката цивилизация. Неговите произход и еволюция във времето са били основополагащи за културния, образователен и социален прогрес на обществата.
Последните проучвания обаче, реализирани от Университета в Ставангер (Норвегия), са стигнали до заключението, че близо 40% младежите, родени в края на 90-те години до 2010 г., са загубили умението да общуват помежду си посредством писането. Като основна причина за това авторите на изследването са изтъкнали продължителното боравене с новите технологии.
По данни на проучването днешните младежи предпочитат по-директните форми на комуникация, като например чатовете в приложения като Месинджър, Вайбър и т.н., както и видеоразговорите. Писането става все по-рядко срещано сред младите поколения и някои експерти дори алармират, че в бъдещето, което ни очаква, то съвсем ще залезе като комуникационен модел, информира La Vanguardia.
Писането на ръка играе ключова роля за когнитивното развитие на човека и оказва пряко влияние върху тренирането на паметта и разбирането на думите. Причината е, че писането на ръка стимулира и подобрява в много по-качествен аспект нашия мозък, отколкото хаотичното щракане по клавиатурата или по дисплея на смартфона, обясняват авторите на доклада.
По думите им голяма част от младите хора изпитват объркване, когато трябва да пишат на ръка. Това се дължи на липсата на практика и води до това, че текстовете им имат неподредена структура и се четат трудно.
В световен мащаб промяната на формата на писане е оставила най-негативен отпечатък именно върху поколението Z.