Три момчета загинаха в Странджа, а 24 часа до тях не стигнаха спасители. Следите на първите сигнали до институциите се губят. А фондация съобщи, че активисти, които са опитали да стигнат до пострадалите и да им помогнат, са били върнати от властите. За случаят подробно разказва Свободна Европа.

Видеоклип на момче в черно-бяло яке, което лежи в полусъзнание в преспи сняг, и локация някъде в Странджа. С този сигнал, получен малко след полунощ на 27 декември, започва опитът на група активисти за спасяване на момчето.

Те подават сигнали до властите и тръгват към мястото. Но казват, че са спрени от гранични полицаи три пъти и не са допуснати да потърсят бедстващото момче. В същото време властите не търсят момчето, а следите на подадените сигнали се губят.

Точно 24 часа след първия сигнал момчето е намерено безжизнено в гората. Дотогава са дошли още два сигнала за бедстващи младежи, а по-късно и те са намерени мъртви.

Научаваме за случилото се няколко дни по-късно от съобщение до медиите на фондация “Мисия Криле”, която е била част от усилията за спасяване на пострадалия. Според организацията българските власти не са реагирали на сигналите и са възпрепятствали опитите на спасители да стигнат до тях.

Само една от жертвите е идентифицирана – 15-годишно момче от Египет. Предполага се, че и другите са били непълнолетни и са били част от група, водена от каналджии и незаконно пресякла границата, но са били изоставени.

От пресцентъра на МВР потвърдиха пред Свободна Европа за трите смъртни случая. Но говорител на институцията каза, че първият сигнал при тях е постъпил на 28 декември и отказа да коментира твърдението, че екипи на неправителствени организации не са допуснати да потърсят бедстващото момче.

Три бедстващи момчета

След полунощ на 27 декември идват три сигнала за бедстващи непълнолетни:

  • в 00:52 часа;
  • в 4:00 часа;
  • в 6:46 часа.

Сигналите идват от мобилни номера с български и ливански кодове и са подадени до спасителни екипи на международни неправителствени организации, с които фондация “Мисия Криле” работи.

Сигналите съдържат локациите на пострадалите. Към първите два има и видеоклипове.

Първият клип показва момче, което е все още живо, в снежна и ветровита обстановка. То е легнало на земята по гръб, има признаци на измръзване, изглежда в полусъзнание, със затворени очи.

Вторият клип показва друго момче, легнало по корем на земята. Някой се опитва да го обърне към камерата на телефона, и се вижда, че е в полусъзнание, с признаци на измръзвания по лицето.

Според информацията, получена от “Мисия Криле”, момчетата са от Египет. Предполага се, че са се придвижвали с група, водена от каналджии, която незаконно е пресякла границата, но са били изоставени в гората.

До момента фондацията е потвърдила самоличността на едно от момчетата, което е на 15 години. Видимата възраст на другите две е между 15 и 17 години, но те все още не са идентифицирани, казва Диана Димова от “Мисия Криле” пред Свободна Европа.

Шест сигнала до 112

Организацията казва, че първият сигнал до 112 е подаден в 1:35 часа на 27 декември – около 40 минути след като идва информацията за първото бедстващо момче. До сутринта са направени още пет обаждания до спешния номер, посочва фондацията.

Паралелно с това към локацията, посочена в сигнала, тръгва спасителен екип, който се състои от членове на международни неправителствени организации. При обажданията до 112 екипът от активисти се е легитимирал и е уведомил, че пътува към локацията, и има готовност да съдейства на властите.

Въпреки това екипът е спрян три пъти и не е допуснат да стигне до пострадалия, казва “Мисия Криле”.

Активистите успяват да стигнат до него следващата нощ – след 2 часа през нощта на 28 ноември. Намират само безжизнено тяло.

Следва ново обаждане до 112, а няколко часа по-късно на мястото идва граничен патрул, който констатира смъртта на момчето.

В следващите часове са намерени телата и на другите двама пострадали.

Липса на реакция

Когато активистите получават първия сигнал, прикаченият видеоклип показва момче, което е в тежко състояние, но е живо. Когато успяват да стигнат до мястото, то вече е починало.

От първия сигнал до властите до откриването на тялото минават 24 часа.

Когато става въпрос за инциденти с мигранти, практиката е операторите на спешния телефон 112 да предават сигналите към Главна дирекция “Гранична полиция” на МВР.

Според “Мисия Криле” обаче граничните патрули не са реагирали в 24-те часа от подаването на първите сигнали до 112 след полунощ на 27 декември.

“Нито един граничен патрул не предприе действия да отиде и да предостави помощ”, каза Диана Димова.

Няма информация каква е причината за разминаването.

Възпрепятстване на спасителите

В същото време спасителни екип от активисти се опитват да стигнат до пострадалите. Те обаче са спрени три пъти от патрули на гранична полиция, казва “Мисия Криле”.

Според организацията първо това се случва в 2:02 часа на 27 декември. По-малко от 20 минути по-късно друга кола на гранична полиция спира екипа, взети са документите на активистите и са ескортирани до Бургас.

Малко след три часа активистите правят трети опит да стигнат до мястото, където се предполага, че е пострадалото момче. Те показват на служителите на гранична полиция видеото на бедстващия младеж, но отново не са допуснати.

Екипът се връща в Бургас, за да проследи развитието на случая, но заради липса на новини, на следващия ден тръгва отново.

Малко след 2 часа на 28 декември е намерено безжизненото тяло на момчето.

В следващите часове са намерени и другите две тела.

“Органите на реда не просто не реагираха адекватно на подадените сигнали, но и забавиха или се опитаха да възпрепятстват спасяването на пострадалите”, посочи “Мисия Криле” в съобщение до медиите.

От Свободна Европа са попитали МВР дали и защо са спирани спасителни екипи, но говорителят на институцията каза, че няма да коментира твърденията на неправителствената организация.

Какво следва

Сега “Мисия Криле” подготвя сигнали до МВР и до прокуратурата. Фондацията настоява за:

  • Разследване, което да открие и изправи пред съд каналджиите, които са изоставили момчетата и така са причинили смъртта им;
  • Проверка на действията на органите на полицията, работили по случаите;
  • Изискване на информация за сигналите до 112 и действията по тях.

“Намираме за абсолютно недопустимо пренебрегването на официални сигнали, подавани към властите за бедстващи хора, мигранти или бежанци от Близкия и Средния изток или Северна Африка”, пише организацията в позиция до медиите.

“Човешкият живот няма цена и е основно право на всеки. Без значение на цвета на кожата, религията и произхода на нуждаещия се, той следва да получи адекватна и навременна помощ за неговото спасяване.”

Това не са първите смъртни случаи на мигранти, които минават през Странджа. Десетки хора изчезват при опитите си да минат по този маршрут, а често телата им остават неоткрити.