В часовете след ареста на Исмаел Замбада Гарсия, последния останал кръстник на мексиканския наркокартел „Синалоа“, служителите на САЩ дадоха своето първоначално разбиране за загадката в центъра на всичко: как беглец, който се е укривал от залавяне в продължение на десетилетия, е попаднал директно в ръцете им?

Според служителите Замбада Гарсия е бил подмамен от сина на бившия си партньор в наркоразпространението, известния наркобарон, познат като Ел Чапо, да се качи на частен самолет, който го е превел през границата без негово съгласие.

Но след по-пълна проверка на разказа на сина на Ел Чапо, Хоакин Гусман Лопес, с хора, които са били запознати с него, американските служители излязоха с различна и по-драматична версия за случилото се в Мексико.

Според трима служители на федералните правоприлагащи органи, които са говорили анонимно, за да обсъждат деликатни подробности по случая, г-н Замбада Гарсия, един от най-издирваните хора в страната си, е слязъл от скривалище в планините миналата седмица и е попаднал на засада в мексиканския град Кулиакан по време на среща, която е смятал за приятелска с Гусман Лопес. След това Лопес насилствено е качил Замбада Гарсия на самолет Beechcraft King Air през границата, където е бил задържан от федерални агенти на САЩ, казват служителите.

Тази версия на събитията съвпада с тази, която неотдавна беше предложена от адвоката на Замбада Гарсия, който заяви пред „Ню Йорк Таймс“ и други медии, че клиентът му не е бил подмамен да се качи на самолета, а всъщност е бил отвлечен. Адвокатът твърди, че Гусман Лопес е застанал на пътя на Замбада Гарсия заедно с група приближени, които са му сложили белезници, нахлузили са му торба на главата и са го вкарали в кола, а след това в самолета, където е останал вързан по време на полета.

„Клиентът ми нито се е предал, нито е преговарял за някакви условия с правителството на САЩ“, заяви адвокатът Франк Перес в изявление, разпространено до репортерите. „Хоакин Гусман Лопес насилствено отвлече клиента ми.“

Това беше последният обрат в един неясен и развиващ се разказ, оформен от различни страни, заинтересовани от изхода му - американски и мексикански служители, източници от картелите и адвокати на кралете. Тъй като продължават да се появяват нови версии за залавянето, единственото, което е ясно, е, че все още никой не е разказал публично цялата история.

Дори и сега не са ясни точните събития от миналия четвъртък, в резултат на които Замбада Гарсия и Гусман Лопес бяха задържани в САЩ на регионално летище близо до Ел Пасо, Тексас. Повече подробности за случилото се през този ден могат да бъдат разкрити в сряда, когато Замбада Гарсия ще се яви в съда в Ел Пасо.

Тримата служители на правоприлагащите органи заявиха пред „Таймс“, че американското правителство не е участвало и не е знаело в реално време за конкретните методи, използвани за превеждането на г-н Замбада Гарсия в Съединените щати. Но правителството на САЩ е получило повече яснота за това, което се е случило на място в Мексико миналата седмица, казаха те, след по-пълно информиране на източниците, запознати с това, което се е случило.

Според един от служителите засадата в Кулиакан е преминала в насилие, тъй като телохранителите, верни на Гусман Лопес, са се сблъскали с тези на Замбада Гарсия.

Правни експерти твърдят, че дори Замбада Гарсия да е пристигнал в Съединените щати под физическа принуда, това може да не повлияе на обвиненията, които му се предявяват. Съществува дългогодишен правен прецедент, който позволява на прокурорите да водят дела срещу обвиняеми, които са били доведени в Съединените щати против волята им - казват експертите.

„Американското законодателство е съвсем ясно, че дори отвличанията, които нарушават договорите за екстрадиция, не дават основание за освобождаване на обвиняемия“, казва Даниел Ричман, бивш федерален прокурор и професор в Колумбийския университет по право.

Адвокатът на Замбада Гарсия обаче в крайна сметка може да се опита да се възползва от обвиненията в отвличане, което би могло да усложни усилията на американските правоприлагащи органи да го преследват - ако не по закон, то може би по дипломатически път.

Отношенията между американските правоприлагащи органи и мексиканските официални лица са обтегнати от 2020 г., когато американски федерални агенти арестуваха Салвадор Сиенфуегос, бившия мексикански министър на отбраната, в Лос Анджелис - само за да го освободят и да оттеглят обвиненията, след като мексиканското правителство изрази възмущение, че е било държано в неведение за този ход. Мексиканското правителство заяви, че не е участвало в арестите на двамата висши шефове на картелите в Ел Пасо и е било информирано за задържането едва след като то е било извършено.

„Въпросът е свързан повече с дипломатически любезности и връзки с обществеността, отколкото с това дали американският съд може да разгледа това обвинение“, каза Ричман.