Иван Манев

Драгомир Николов

Не са много хората, които биха ипотекирали жилището си, за да реализират проект, в който вярват. Дори само заради това си струва да се разкаже историята на Иван Манев, който след куп перипетии създава приложението за езиково обучение Worddio, което помага на 7,000 души по целия свят да учат 34 чужди езика. За целта са нужни мобилен телефон и слушалки, чрез които да слушат нови думи и да тестват на по-късен етап произношението им, сравнявайки го с диктор, за който чуждият език е роден.

Целият трудов стаж на Манев минава в небанковото кредитиране, като това все още е основната му работа. Идеята за приложението му идва вследствие на лична нужда. „Наложи ми се да уча английски език на 35 години с децата вкъщи. Като цяло задачата не е лесна, но основният ми проблем бе, че нямах свободно време да усвоявам новите думи", спомня си предприемачът. Тъй като посещава вечерни курсове, които продължават до 21:30 часа, след това му е трудно да учи. Работата му е свързана с пътуване, което го кара да се замисли как времето в колата може да се използва оптимално. Тази идея назрява и след като пита преподавателите от езиковия курс как най-ефективно да учи чужди думи. Съветът им - всяка дума да се пише по 50 пъти и да се припомня чрез флаш карти. „При мен флаш картите сработиха, но трябва да ги вадиш, да ги гледаш, което не е удобно, особено като караш кола. И тогава ми се роди идеята да взема да запиша думите. Първо произнасях думата на английски, след малка пауза я произнасях и в превод и на български. Думите обаче бяха с моето произношение и установих, че не ми помагат много", добавя Иван. Тогава решава да провери дали няма приложение, което да предлага правилно произношение и превод на съответния език. Оказало се, че всичките налични инструменти са интерактивни, т.е. очакват от теб непрекъснато да натискаш нещо на екрана. Опция, която не е работеща, докато се кара кола. И така, Иван намира ниша и решава да създаде приложение, което да позволява да учиш, докато правиш нещо друго.

По своята същност приложението представлява аудиодигитализирани флаш карти. То предлага по около 7,000 думи, които са записани на 34 езика от хора, за които съответният език е роден. Затова първата задача на потребителите е да посочат родния си език и да изберат този, който искат да изучават. Приложението веднага вади думите на двата езика, а след това потребителят може да си ги подбере по нива, т.е. по сложност. Или пък може да си избере думите по теми - например „В ресторанта", „В градския транспорт" и т.н. „Нашите проучвания показват, че 20 до 30 думи е оптималният брой за учене на един път, затова и във всяка библиотека думите са разделени в групи от по 25", казва още Иван Манев.

По принцип приложението предлага три функции - основната е, че можеш да учиш, докато правиш нещо друго. Чуваш думата на родния си език, следва пауза, през която може да пробваш да я преведеш, и след това я чуваш на езика, който изучаваш, с оригинално произношение. Втората функция е трениране на произношението на избрани думи. След като чуеш думата от диктора, приложението ти позволява да се запишеш как я произнасяш. След това отново чуваш как я е произнесъл дикторът и как след това си я казал ти. Третата функция си е стандартен тест. След като потребителят смята, че е научил дадена група от думи, може да провери напредъка си. Приложението показва дадена дума и ви дава четири опции за превод. Важното е да изберете правилната.

Докато разработва приложението, Манев ползва езикови школи. Тогава осъзнава, че те също могат да го използват. Затруднението било, че различните езикови школи работят по различни учебници и в уроците им има различни думи. За да се реши този проблем, на сайта на Worddio е създадена платформа, на която преподавателите могат да преподредеят думите си според учебните материали, по които работят. След това системата генерира специален QR код, който те дават на всеки свой курсист и той има достъп до думите в съответния урок чрез приложението.

Това става чрез раздел „Лични библиотеки". В него и всеки индивидуален потребител може да си подбира групи от думи след сканиране на QR кода. Платформата е изцяло безплатна за училищата и курсистите им. Всички останали потребители при сваляне на приложението имат безплатен достъп до около 200 думи и 50 фрази. Ако обучението им хареса, могат да закупят всичките 7,000 думи срещу такса около 18 лева. Последващите ъпдейти са безплатни за потребителите.

Целият проект е изпълнен от фрилансъри, като Иван Манев намира този подход за най-подходящ за развиването на проекта. Първият човек, с който се свързва през 2012 г., когато се ражда идеята, е Георги Малчев, преподавател в НБУ, сега съосновател на една от големите дигитални агенции. Двамата решават да търсят финансиране от иновативни фондове като eleven, т.е. пробват да получат финансиране срещу дял от компанията. Мисията обаче се оказва неуспешна. „Явихме се и на един startup уикенд през 2014 година. Там се събират на едно място различни специалисти - маркетолози, икономисти, които се срещат с хора с идеи. Целта е да се сформира екип, който за 48 часа трябва или да направи прототип, или да развие идеята в бизнес план", казва Манев. Проектът не се класира в първата тройка, но намират програмист, с който качват 20-30 думи и всъщност създават прототип в рамките на тези 48 часа. Според Манев идеята не получава финансиране, защото потенциалните инвеститори били притеснени, че на пазара имало много приложения за езици.

Иван знае, че проектът има добавена стойност, и не се отказва. Помага му неговата майка, която му дава пари назаем. Той наема програмист, който му предлага много добра цена - за сайта, за платформата за училищата и за приложението. „След 1 година имаше някакъв продукт, който въобще не ми харесваше. Не работеше както трябва, парите ми почти свършиха и в крайна сметка нямах нищо", разказва Манев. Затова през 2016 г. пробва да получи финансиране по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" и влага последните си средства в изработване на проект от консултантска фирма. "Като цяло покривахме изискванията, но не ми достигнаха 6 точки, защото нямах патент, а те се даваха точно за притежаването му. И не получих европодкрепа", споделя още той. Според Иван по-голям проблем от загубеното еврофинансиране бил, че администрацията трябвало да оцени проекта за три месеца, но се забавила с почти година. В това време той не можел да прави нищо по приложението, но записал курс по дигитален маркетинг, който впоследствие щял да му е от полза.

Като последен източник на средства за реализацията на идеята Иван прибягва до рефинансиране на ипотеката на жилището си. Това му позволява да наеме нови програмисти, които започват изграждането на проекта наново. Хепиендът идва в средата на октомври 2017 година, когато Worddio стартира и започва да се предлага за сваляне през платформите на Google и Apple. Само за три месеца има над 7,000 потребители, като преобладават свалянията от България, но има и от САЩ, Канада, Великобритания и Германия, както и много други точки на света.

Помолен да посъветва потенциалните предприемачи, Иван споделя две неща: „Първият ми съвет е: не започвай бизнес, ако очакваш само да печелиш. Второ, прави нещо, което наистина ти доставя удоволствие. Прави го така, че ти като най-взискателен клиент на тоя бизнес да си супердоволен от всичко, защото най-важното е да имаш доволни потребители. Печалбата е резултат от това как си вършиш работа, а не е цел."