Купуването на жилище е сред най-важните инвестиции, които човек прави през живота си. И независимо от това къде по света се намира, какво жилище иска и колко пари е готов да даде за него, има универсални правила, които трябва да се спазват, за да може процесът да приключи по най-добрия възможен начин. За съжаление не са малко случаите, в които в стремежа си да се сдобият с мечтания дом, купувачите взимат прибързано решение, отказват оглед на атрактивно жилище, разочаровани от неприемливото отношение на натрапчив брокер. Ето на какво бъдещите купувачи трябва да обърнат внимание според Снежана Стойчева, която има над 10-годишен опит в проследяването на пазара на имоти:

 Формулиране на ясен бюджет

Във всички случаи първото нещо, което трябва да направите, е добре да прецените бюджета си, като предвидите таксите, данъците, сумата за евентуален ремонт и комисионите. За целта най-добрият вариант е да разполагате с 60-70% от необходимата сума. Да закупите мечтания си дом със 100% кредит не е добра идея, освен в случаите, когато месечната вноска е по-малка от наема, който плащате в момента, или на наем, който бихте получавали от този имот.

 В търсене на мечтания дом

Ако купувате жилище за лични нужди, е добре да съобразите типа имот с необходимите ви удобства и изисквания, които имате към момента, като същевременно с това предвидите и евентуалните промени, които биха настъпили в близките 3 години. Това включва семейно положение, разстояние до работа, близост до спортни обекти, магазини за бързооборотни стоки, интереси и др. В случай, че на по-късен етап планирате да продадете имота, би било добре да се ориентирате в търсенето на имот с потенциал на локацията, с по-голяма площ, тераса/двор, с остатъчна годност на сградата над 20 години.

 Имот с инвестиционна цел

 

Ако купувате жилище с инвестиционна цел - за отдаване под наем, важно е да определите типа наематели, които ще търсите. Това до голяма степен ще ви помогне да определите желаната квадратура, местоположение, удобства и качество на строителството. Също така, цените на имотите растат, но не на всички. Изберете такъв, който ще държи цената си и след 3 години.

 Огледи по всяко време

 

Имайте предвид, че при избор на жилище голяма роля играе атмосферата и усещането, което ще изпитате още с първата направена крачка в него. За да разберете дали това е „вашето място“ обаче, трябва да се направи оглед. Съветът ми е да не пропускате възможности за разглеждане на атрактивни и не толкова атрактивни предложения, тъй като илюстративните снимки могат да ви заблудят – за добро или лошо, казва Стойчева пред „Инвестор“. Правете огледи дори когато имотът не отговаря на всичките ви изисквания, тъй като съществуват и приемливи, поправими компромиси.

 Питайте, търсете и ангажирайте брокера си

 

В случай, че за търсенето на „правилното място“ сте избрали да получите помощ от брокер на недвижими имоти, е много е важно да знаете, че повечето брокери предпочитат да работят с продавачи, а не с купувачи. С първите сделката е по-сигурна, защото продавачите са по-мотивирани. Купувачите често могат да отлагат покупката, обстоятелствата могат да се променят и др. За да ангажирате брокера, сключете договор с ясен, кратък срок и конкретни параметри. Изисквайте периодично да ви изпращат оферти по определените от вас изисквания - със снимки, видео, виртуален оглед и подробно описание.