Продължение от предишния брой

Фаза N4: Това ли беше всичко?!

Четвъртата фаза обикновено е доста трудна от емоционална гледна точка, защото след адреналина от последните седмици в процеса на пенсиониране, ентусиазма около извоюваната свобода и новия начин на живот, емоциите се охлаждат и човек се замисля за новата си роля в обществото, в семейството си. За много хора това е ролята на възпитател на внучета и отдаденост към децата им, които се нуждаят от помощ в отглеждането на новата генерация. 

За други обаче това не е достатъчно и те искат да продължат да се развиват в личен план и дори понякога професионално, но не задължително в същата сфера, в която са работили и търсят да опознаят нови хоризонти. 

Каквато и да е ситуацията, в почти всички случаи се наблюдава едно нарушаване на досегашната психологическа идентичност и излизане от зоната на комфорт, което за някои е много травмиращо, а за други пък е ново вълнуващо предизвикателство. 

Ако имате близки, които преминават през тази фаза, опитайте да бъдете разбиращи към тях и да не налагате своите нужди, сякаш те са ви задължени по някакъв начин да гледат децата ви или да вършат това, което на вас ви се иска да им стоварите като задължения. Опитайте се да им помогнете да преоткрият себе си и ги подкрепяйте в този процес, защото може да отнеме повече време, в което емоциите от ентусиазма на пенсиониране да бъдат заменени от страха от непознатото, което предстои.

Фаза N5: Опознаване на новите възможности

Имам клиент, който цял живот е работил като механик в голяма американска компания и след 40 години в нея, се пенсионира преди два месеца. След пенсионирането си той продължи да работи тази професия на половин работно време, но преди седмица захвърли всичко и изведнъж спря неочаквано за всички около него. 

Днес той дойде в моя офис и ме помоли да му помогна да започне нова кариера в моята професия, защото е сметнал, че е уморен да се занимава с поправка на автомобили след толкова много години това вече не му доставя удоволствие и сега иска просто да учи нови неща в сферата на парите и да помага на хората от негова общност да преминат успешно през всичко, което той е преминал през последните 40 години преди да се пенсионира. 

Такава ситуация се наблюдава при много хора след пенсиониране. Пълно преориентиране и много често насочване към професия с голямо социално значение, често дори фокусът не е върху самите доходи, а върху ефекта, който работата им ще помогне на останалите. 

Бих казал, че при много от жените в тази фаза често се наблюдава пълно отдаване към семейството и внуците, докато при мъжете е по-трудно, защото много от нас искат наред със семейството да имаме и цел, която да има по-широко социално значение и извън нашия дом или пълна абдикация от всичко и насочване към личните си нужди и хобита, които са били загърбвани дълги години наред. Въпрос на гледна точка, но е важно да се отбележат тези разлики в мирогледа на двата пола.

Фаза N6: Новата ни идентичност

След като сме опитали различни роли в живота след пенсиониране, обикновено приемаме една от тях и изграждаме рутина и дневна програма около нея. Интересното е, че в тази фаза парите не са водещи и трансформацията, през която преминаваме е огромна и често трудна. 

През работните ни години фокусът е бил винаги стремеж към по-високи доходи, за да можем да помагаме на семейството си, да изучим децата си, да си купим по-хубав дом, да живеем по-добре. В годините след пенсиониране често фокусът е върху това, което оставяме като завет след себе си и приноса ни към семейството и обществото, но в интелектуален и духовен аспект, а не само финансово. 

От дълго време се каня да подготвя статия, която да обърне внимание на пенсионирането като психологически процес на еволюция, а не само процес, в който винаги говорим за пари, акаунти и техническата част на инвестирането.

Надявам се да съм успял да ви представя наблюденията си върху емоционалните фази на пенсионирането и с това да бъда полезен във Вашата лична ситуация, помагайки Ви да се подготвите по-осъзнато за това, което предстои и как да се адаптирате към променящата се реалност с течение на годините по-успешно. 

Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, Вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон – (224) 522-2413 или на електронната ми поща – [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.