Здравейте, скъпи приятели и читатели! Днес искам да споделя с всички вас някои мои наблюдения върху хората, с които съм работил и асистирал в процеса на пенсиониране през последните 18 години и какво може да бъде полезно за всички нас, на които този процес предстои или се намираме в определен етап от него. 

В тази статия искам да изложа шест фази, които съм забелязал, че се повтарят почти идентично при повечето хора, които са вече пенсионери, но много малко от тези хора си дават сметка съзнателно за всяка една от тях и как да се адаптират успешно към нея. Целта тук е да разпознаем тези фази и да сме готови да ги посрещнем с правилните очаквания и нагласи, за да избегнем емоционален и психологичен срив, ако очакванията ни се разминават с реалността около нас.

Фаза N1: Подготовка за бъдещо пенсиониране

Това е най-дългата и обикновено най-неосъзната фаза, защото тя може да трае от 2 до буквално 30 плюс години, според осъзнатостта на всеки човек и пенсионната стратегия, която той е предприел. 

Подготовката за пенсиониране е фазата, в която приемаме определени очаквания за живота ни след активната ни работна дейност и как бихме искали да се подготвим за този етап, обикновено чакан с нетърпение от повечето хора, което може да ни покаже колко от нас наистина „харесват“ професията си. 

Моите наблюдения са, че някои хора гледат на този процес като времето, в което ще получат държавната си пенсия и ще се оттеглят от активна работна дейност; други пък искат да продължат да работят, но да имат повече време за семейството си или време за пътуване и отдих. 


Каквито и да са очакванията, определено настройката е за по-малко работа и повече свобода, която обаче е директно свързана с достъп до достатъчно пари, които да осъществят тези очаквания. Тук сблъсъкът между реалността и очакванията е доста силен и понякога нещата се разминават драматично. 

Както вече знаете, това е и моята работа, според всяка ситуация и всяка възраст да изградя финансова стратегия, която да помогне на всеки, с който работя да изгради такава стратегия и да събере достатъчно пари, за да достигне целта си и мечтите си във финансов аспект – преди и след пенсиониране.

Фаза N2: Големият ден

Тази фаза е реално най-кратката фаза в целия процес, защото обикновено трае от един ден до една седмица. Това е денят, който много хора чакат 30-40 години, в който да „хвърлят мантата“ и най-накрая да усетят така бленуваната свобода. Обикновено за много хора това е празненство, което колегите и близките им са подготвили за тях, което само по себе си е начин да им се отблагодарят за годините труд и отдаденост към работа и семейство. Определено най-приятната и весела фаза в пенсионния процес. 

Фаза N3: Пенсионният меден месец

Както може би забелязвате, явно и неволно, май има доста прилики между брака и пенсионирането – дългото чакане, големият ден, меденият месец. Странно защо е така, но може би очакванията и реалностите се разминават при много от нас.

При пенсионния меден месец се забелязва една фаза, която по мои наблюдения трае между една седмица и няколко месеца, в която новият пенсионер е толкова ентусиазиран от извоюваната си свобода, че е готов да се похвали на всеки, който срещне за постижението си и за това колко неописуемо е да спиш до късно, да не ставаш под аларма, да не бързаш за никъде и други такива приятни преживявания, докато се свършат всички хора, които познава и те започнат да се отегчават да слушат за това колко е щастлив да бъде пенсионер, а някои дори му завиждат неблагородно и започват да го избягват. 

След което и самият пенсионер се отегчава да разказва една и съща история десетки пъти и се пита – дотук добре, ами сега накъде?! Нещо подобно на младоженците след първата брачна нощ или в най-добрия случай след края на медената седмица, месец и т.н. 

Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, Вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон – (224) 522-2413 или на електронната ми поща – [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис. 

Продължава в следващия брой