Счита се, че между 1 и 4% от лекарствата са фалшиви. Фалшивите медикаменти могат да бъдат различни видове. При някои има проблем в състава на лекарството (подменена активна съставка, неправилно количество или липса на активно вещество). В други случаи се касае за нередности в опаковката (като нарушена цялост) или нередности в информацията за пациента (листовка, която не е на български език например).

Как да се предпазим? Следете за автентичността на лекарствата, като оглеждате внимателно опаковката (външна и вътрешна). Също така е важно да обърнете внимание и на листовката за пациента. Обикновено листовките на лекарствата, които се разпространяват незаконно, не са на български език или имат много грешки в текстовете.

Кои лекарства се фалшифицират? Сред лекарствата, които най-често се фалшифицират, са антибиотиците и лекарствата против малария. Фалшиви лекарства се срещат както сред оригиналните, така и сред генеричните медикаменти. Няма „подбор" на база цена: фалшифицират се както много скъпи терапии (за лечение на онкологични заболявания например), така и много евтини - обикновени болкоуспокояващи. Според проучване на Международната федерация на фармацевтичните производители и асоциации 77,3% от фалшивите лекарства са за перорално приложение, а 15% са медикаменти, предназначени за инжектиране.

Как да разпознаем фалшифициран медикамент? Според законите на България лекарствените продукти по лекарско предписание се отпускат единствено и само в аптеки, от магистър-фармацевт, лично на вас или на оторизиран от вас представител. Никога не купувайте такова лекарство от интернет! Опаковката, както и листовката на вашето лекарство съдържат информация, която е предварително одобрена от Изпълнителната агенция по лекарствата съгласно закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) и наредбите към него.

Когато купувате лекарство по лекарско предписание от аптеката: Уверете се, че лекарството, което вземате, е наистина именно това, което ви е било предписано. Имайте предвид, че наименованието на лекарството може да е едно и също, но да има различни лекарствени форми и различни дозировки, различни разфасовки - например спрей, ампули, таблетки от 40 и 80 mg, кутия с 2 блистера и кутия с 4 блистера и т.н. Ето защо е важно да проверите, че всички тези параметри отговарят на това, което е предписал вашият лекар.

Уверете се, че информацията, изписана върху външната опаковка, блистера и листовката, е на български език. Желателно е да се уверите в това още в аптеката, при получаване на опаковката. Всяко лекарство е маркирано с партиден номер и срок на годност. Те са обозначени на външната опаковка, както и върху блистера. Сверете номерата, за да се уверите, че съвпадат.