Продължение от предишния брой

ВЪПРОС: Как мога да спася парите си от обезценяването и високата инфлация днес? В банките предлагат различни инструменти като CD (Certificate of Deposit), които блокират достъпа до сумите, внесени там за определен период (обикновено за година) и в момента плащат около 4% годишна лихва, но често минималната сума за вноска е около $25,000. Това добра алтернатива ли е на моя спестовен акаунт и какви други алтернативи съществуват? 

ОТГОВОРЪТ НА АНГЕЛ:

При Категория 2 – краткосрочните спестявания, има различни начини да се подходи според риска, който искаме да поемем и хоризонта от време, след който ще ни трябват дадените суми, които сме инвестирали там. 

Една от възможните стратегии, които могат да се използват в такъв тип акаунти е инвестицията в общинските фондове (Municipal Bond Funds), които в момента също плащат сравнително високи годишни дивиденти от над 3–4% според фонда. При тях има лек пазарен риск, който вече стихва, защото сме в края на цикъла на вдигането на лихвите и евентуално оттук нататък очакваме и определен потенциал за растеж на цените на акциите им в близко бъдеще.

Тоест, при тази стратегия

можем да се възползваме от месечния дивидент,

който не се облага от федерален данък, но и също така от евентуален растеж на главницата, инвестирана при закупуване на такъв тип фондове на сегашните пазарни цени с минимален риск от спадове. 

Друг подход към краткосрочните спестявания е използването на балансиран фонд, микс между акции, изплащащи дивиденти и бондове (облигации) на корпорации, които при правилен подбор и правилно съотношение между тези два различни инструмента могат да донесат един задоволителен растеж със сравнително добре балансиран риск в пазар, който няма резки спадове и покачвания. Но при тази стратегия печалбите от дивидентите и потенциалния растеж се облагат с данъци на федерално и щатско ниво. Потенциалът за растеж тук и рискът са по-големи сравнено с общинските фондове, но ако хоризонтът ни е по-близо до 5 години, отколкото до 3 години, преди да ни се налага да използваме тези заделени пари, вторият подход може да се окаже по-добрата цялостна стратегия. 

При Категория 3– дългосрочните инвестиции, хоризонтът, както казахме, обикновено е над 10 години и се очакват доходи от тези инвестиции, които да могат да борят инфлацията не само днес, а за много по-дълги периоди напред. 

Тук

класиката си остават смесицата от акции,

закупени чрез фондове, на големи американски и световни компании, целящи растящи дивидентни доходи и акции, целящи растеж на своите цени, дори да не изплащат моментен дивидент, които могат да се открият обикновено в технологичния сектор на добри цени в момента. 

Разбира се, може би 20–30% от такъв портфейл може да е съставен и от корпоративни облигации, изплащащи определен дивидент, но не толкова заради доходите от дивидентите, а поради балансът, който носят в една такава стратегия. Те просто омекотяват амплитудата на инвестицията, ако се плашим от големите спадове и покачвания през годините, което е резонно за много инвеститори. 


Надявам се информацията, която ви представих днес, да ви бъде полезна и ако е така, моля споделете я с хора, които мислите, че ще се възползват по най-добрия начин от нея. 

Това е от мен за днес. Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, Вие можете да си запазите час за консултация на телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща – [email protected]. Въпросите, които четете са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.