Владимир Путин е много подозрителен и постоянно търси възможности да сплаши другите, каза директорът на ЦРУ Уилям Бърнс. Затова към него не може да бъдеш слаб, казва човекът, общувал с руския лидер поне 20 години.

Бърнс беше четири години директор на ЦРУ при президента Джо Байдън. Преди това той прави кариера в Държавния департамент и от 2005 до 2008г беше посланик в Русия. През есента на 2021 г. Бърнс лично пътува до Москва, за да разубеди Путин да нахлуе в Украйна и беше един от инициаторите на безпрецедентна кампания за оповестяване на информацията за подготовката на Кремъл за война.

Бърнс ще напусне поста си, когато администрацията на Белия дом се смени след 10 дни. В интервю за NPR той каза, че има "много опит в общуването и комуникацията с Путин":

„Мисля, че той много вярва в контрола и сплашването. Той е изключително подозрителен към другите и винаги търси уязвимости, които може да използва.“

Ето защо, докато новата администрация се подготвя за преговори за Украйна, тя трябва да помисли как да предостави на нея и на президента Володимир Зеленски достатъчно лостове за влияние, за да гарантира, че тези преговори няма да се водят единствено при условията на Путин, смята Бърнс. За да няма Путин възможност да използва слабостите на Украйна, трябва и по-нататък Русия да бъде заставяна да поема огромни разходи: по този начин Путин може да бъде накаран да „разбере, че времето не е непременно на негова страна, в което мисля, че той е убеден днес“.

Бърнс съветва президента Барак Обама преди единствената му среща с Путин, по време на посещение в Москва през 2009 г. Путин беше министър-председател, но той притежаваше реалната власт в Русия като покровител на тогавашния президент Дмитрий Медведев, пише Обама в книгата си "Обетована земя", издадена през 2020 г.

„Путин много чувствително се отнася към това, което може да възприеме като високомерие, според него той е шефът“, казва Бърнс на Обама преди пътуването до вилата на Путин. „Може би трябва да започнете срещата, като попитате за мнението му за състоянието на американско-руските отношения и го оставите да говори.“

„Бърнс не се шегуваше, когато каза, че Путин е готов да говори, пише Обама. Преди да успея да завърша въпроса си, Путин започна оживен и сякаш безкраен монолог, изброявайки всички случаи на предполагаема несправедливост, предателство и арогантно отношение, които той и руският народ е трябвало да понесат от американците… Според Путин американците са арогантни, презрителни, не желаят да третират Русия като равноправен партньор и постоянно се опитват да диктуват условията си на останалия свят.“

Путин говори без прекъсване в продължение на 45 минути (по протокол срещата трябвало да продължи 1 час). Обама не прекъснал събеседника си: „Беше ясно, че Путин е репетирал всичко това, но чувството му на негодувание беше истинско“.

Обама отбелязва "небрежността на движенията му, тренираното безразличие в гласа му, което говореше за човек, свикнал да бъде заобиколен от подчинени и ходатаи - човек, свикнал с властта". На неформална среща с представители на руското общество същия ден Обама беше попитан за впечатленията си от Путин:

„Казах, че го намирам за странно познат, „като квартален бос, само че с ядрени оръжия и право на вето в Съвета за сигурност на ООН“.

През 2023 г. клиничният психолог Нирит Пизано от Cognovi Labs представи анализ на речите на Путин преди и след нахлуването в Украйна пред присъстващите на конференция, свързана с Пентагона. Гняв, отвращение и презрение (тези емоции бяха определени като основни за Путин), но не и страх – това беше нейното заключение, въз основа на което тя се опита да обясни защо стратегията за сдържане не работи с Путин.