Сърбия се е съгласила да достави оръжия на Киев или дори вече ги е изпратила. Това става ясно от изтеклите секретни документи на Пентагона, въпреки заявения неутралитет на страната във войната в Украйна и отказа да се включи в сакнциите срещу Русия заради нейната инвазия през 2022 г.
Документът, обобщение на отговорите на европейските правителства на исканията на Украйна за военно обучение и „смъртоносна помощ“ или оръжия, е сред десетки класифицирани документи, публикувани онлайн през последните седмици в това, което може да се окаже най-сериозното изтичане на секретна информация от години, пише Reuters.
Документът е маркиран като Secret и NOFORN, което забранява разпространението му на чуждестранни разузнавателни служби и армии. Той е с дата 2 март и е релефен с печата на кабинета на Обединените началник-щабове.
Министърът на отбраната на Сърбия Милош Вучевич отхвърли твърденията в документа като "неверни" в изявление в сряда.
„Сърбия не е продавала, нито ще продава оръжия на украинската или руската страна, нито на страните около този конфликт“, заяви той.
Под заглавие „Европа|Отговор на продължаващия конфликт между Русия и Украйна“, документът на Пентагона под формата на диаграма изброява „оценените позиции“ на 38 европейски правителства в отговор на исканията на Украйна за военна помощ.
Графиката показва, че Сърбия е отказала да предостави обучение на украинските сили, но се е ангажирала да изпрати "смъртоносна помощ" или вече я е предоставила.
Освен това се твърди, че
Белград има политическа воля и военна способност да доставя оръжие на Украйна в бъдеще.
В изявлението си Вучевич каза, че има вероятност произведени в Сърбия оръжия и боеприпаси да се „появят магически“ в конфликта, но „това няма абсолютно нищо общо със страната“.
„Някой явно иска да въвлече Сърбия в този конфликт, но ние усърдно поддържаме нашата политика“, добави той.
Правителството на Вучич изповяда неутралитет във войната в Украйна, въпреки дълбоките исторически, икономически и културни връзки на страната с Русия.
„Ако този документ е точен, той или показва двуличието на Вучич по отношение на Русия, или той е подложен на огромен натиск от Вашингтон да достави оръжия на Украйна“, каза Януш Бугайски, експерт по Източна Европа от Jamestown Foundation, институт за външна политика.
Графиката на Пентагона разделя отговорите на исканията на Украйна за помощ в четири категории: държави, които са се ангажирали да предоставят обучение и оръжия; държави, които вече са предоставили обучение, оръжия или и двете; страни с военна способност и политическа воля "да осигурят бъдеща смъртоносна помощ".
Австрия и Малта са единствените две държави, маркирани с „Не“ и в четирите категории.
Разкриването на диаграмата идва малко повече от месец след като в проруски канал в глобалното приложение за съобщения Telegram бяха публикувани документи, за които се твърди, че показват доставката от сръбски производител на оръжия на 122 mm ракети земя-земя Grad за Киев през ноември.
Документите включват манифест на пратката и сертификат за краен потребител от украинското правителство.
Москва заяви през март, че е поискала от Белград официално обяснение за предполагаемите доставки, цитира държавната агенция ТАСС говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.
Производителят на оръжия Krusik Corp. от Валево отрече да е доставял ракети или друго оръжие на Украйна.
Вучич нарече обвиненията "прословута лъжа". „Не сме изнасяли никакви оръжия или боеприпаси за Русия или Украйна“, каза той по време на посещение в Катар на 5 март.