Актрисата Диана Димитрова, позната от сериала „Откраднат живот“, отново повдигна темата за насилието над жени в България. На 28 ноември тя написа във Facebook, че преди 5 години е станала жертва на насилие по време на снимачния процес, без да посочва името на извършителя. „Изрита ме с цялата си мъжка сила в лицето“, само споделя тя и обяснява, че тогава не е имала смелостта да си извади медицинско, нито да подаде жалба, но сега дава гласност на проблема, за да няма повече жени в нейното положение.
Всяка трета жена
между 18 и 29 години е била насилвана от партньора си, сочи проучване на НСИ
.12% от жените на възраст между 18-74 години са преживели поне един случай на физическо или сексуално насилие някога през живота си като възрастни, без значение кой е извършителят и каква е била връзката им с него.
най-малко 22 жени са убити
от мъже, а в повечето случаи са заподозрени техни близки. Статистиката сочи още, че 62% от всички убити жени в Родината са загинали в дома си при условия на домашно насилие.
„Когато говорим за насилие срещу жени, имаме предвид дискриминационното насилие - насилие срещу жена заради това, че мъжът или друг от нейното семейство предвижда за нея определена роля, и когато тя не я изпълнява, става жертва на насилие“, обясни председателят на Българския Хелзинкски комитет Красимир Кънев. Според него има много недостатъци в закона. Така например под закрилата му попадат жените, които са в съпружеско съжителство, но не и хора в интимни взаимоотношения, които живеят под един покрив. Недостатък е и това, че според българския закон жертвата е оставена след акта на насилие сама да се обърне към съда, обясни Кънев. По думите му полицията може да задържи насилника максимално за 24 часа. А мащабите на този тип насилие са неясни - често жените се страхуват да сигнализират за домашно насилие, често на сигналите им не се обръща внимание (за да бъде повдигнато обвинение на мъжа насилник, е необходимо органите на реда поне три пъти да са получили сигнал), а понякога е и прекалено късно. На този фон делата за домашно насилие в България са над 3000, но половината се прекратяват. Опит за борба с домашното насилие беше
Истанбулската конвенция
която в България се оказа противоконституционна. Целият дебат около конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието срещу жени и домашното насилие се оказа криворазбран, в него основните гласове се оказаха на псевдонационалистите, които се хванаха за традиционните християнски ценности. Ето защо редица неправителствени организации настояват за промени, включващи въвеждане на дефиниция за фемицид, въвеждане на работещи мерки за превенция, създаване на официална статистика, разкриване на нови кризисни центрове за настаняване на пострадали от насилие, както и създаване на координиращ орган за борба с домашното насилие.
САЩ са сред 10-те най-опасни страни за жени
Съединените щати са единствената западна нация, включена сред 10-те най-опасни страни за жени в проучване на световни експерти, след като кампанията #MeToo предизвика лавина от оплаквания за сексуален тормоз и нападения, съобщава „Ройтерс“. Съединените щати се класират на 10-о място, но са на трето място наравно със Сирия, когато става въпрос за най-много рискове от сексуално насилие, тормоз и принуда в сексуалния живот, и шести по отношение на несексуално насилие, като домашно и психическо насилие.