Наскоро резервистите от Израелските отбранителни сили бяха принудени да се запитат дали на министър-председателя Бенямин Нетаняху и неговото правителство може да се разчита в случай на военна конфронтация, пише „Хаарец“.

В центъра на вниманието са Ливан и Сирия.

Началникът на Генералния щаб на ЦАХАЛ Херци Халеви посети границата с Ливан поне два пъти през последните седмици и позира за снимки с войниците на планината Ермон - може би в опит да компенсира протестите пред хотела им, докато почиват.

Но най-много шум се вдига от министъра на отбраната Йоав Галант.

По време на посещението си в планината Дов на границата с Ливан, недалеч от палатката, която Хизбула е разположила в зона под израелски контрол, Галант предупреди, че ако организацията допусне грешка, ще "върне Ливан в каменната ера".

Не е ясно доколко Бейрут е засегнат от подобни заплахи, не на последно място защото първият, който ги отправи, беше бившият израелски военачалник Дан Халуц в първия ден на войната в Ливан през 2006 г.

Тогавашният началник на Генералния щаб посочи по-скромно, че ще върне Ливан 20 години назад - и всички знаем как завърши тази история.

Хизбула твърди, че войната е "Божия победа", докато Израел я смята за провал и пропусната възможност, тъй като военизираната ислямска организация не беше разоръжена.

Заплахата на Галант е яростен отговор, но очевидно е и опит да се отклони общественото внимание от задълбочаващата се криза в ЦАХАЛ.

Независимо от това, ситуацията по границата е сложна - и когато министрите мълчат, офицерите от военното разузнаване отбелязват, че Израел е допринесъл за напрегнатата ситуация на север.

Нетаняху и Галант твърдят, че не всичко започва и свършва с пораженчеството, което предишното правителство уж е проявило, когато е подписало споразумението за морската граница с Ливан през октомври миналата година.

Може би Хизбула смята, че палатката и разполагането на десетки наблюдателни постове по границата са част от играта на пинг-понг между двете страни, включително решението на Израел да издигне ограда от северната страна на Гаджар и други райони, които навлизат в ливанска територия. .

Този месец ливанската армия проведе обиколка на спорните места за постоянните представители в Съвета за сигурност на ООН.

Следващата седмица е насрочена среща на тристранния комитет Израел-Ливан-ООН, на която ще бъдат обсъдени последните събития, включително палатката.

Междувременно Израел се въздържа от насилствено ѝ премахване, а в нея продължават да пребивават някои служители на Хизбула.

Възможно е Израел да отговори непряко.

Тази седмица широкомащабен въздушен удар близо до Дамаск беше приписан на израелските сили.

Това е и начин да се лиши Хизбула от активи и да се даде сигнал на генералния секретар на организацията Хасан Насрала, че действията му в близост до границата винаги ще имат цена.

Генерал Асаф Орион от Института за изследване на националната сигурност към Университета в Тел Авив заяви пред "Хаарец", че след последната война с Ливан общоприетото предположение е, че нито Израел, нито Хизбула имат стратегически интерес от нов широкомащабен конфликт.

Според Орион обаче е невъзможно да се пренебрегне неотдавнашното придвижване на личен състав от елитното подразделение на Хизбула "Радуан" в Южен Ливан, изграждането на десетки наблюдателни пунктове в близост до границата и засиленото присъствие на бойци от палестински организации в района, които са изстрелвали ракети към Израел.

"Сега на земята са разположени две военни машини - нашата и тяхната", обобщава генералът.