Броят на жертвите на горските пожари на хавайския остров Мауи нарасна до 80 души, предаде Ройтерс

Пожарите се превърнаха в най-смъртоносното природно бедствие в историята на щата, надминавайки жертвите на цунамито, което уби 61 души на остров Хавай през 1960 г., една година след присъединяването на архипелага към САЩ.

Длъжностни лица предупредиха, че екипите за търсене със специално обучени кучета могат да намерят още загинали от пожара, който изпепели 1000 сгради и остави хиляди хора без дом, като възстановяването им вероятно ще отнеме много години и милиарди долари.

Според федерални източници, които не са упълномощени да говорят публично за пожарите, около 1000 души са в неизвестност, предаде ДПА.

Горските пожари, прехвърлили се в градовете, са едно от най-смъртоносните бедствия, сполетели Хавай. Продължава евакуацията, а полицейските власти призоваха хората да стоят далеч от засегнатия регион. Десетки хиляди бяха евакуирани от Мауи заради бушуващите горски пожари. Десетки хора са били ранени. Губернаторът на щата Джош Грийн заяви, че броят на жертвите може да нарасне още.

Трябва да подслоним хиляди хора. На първо време търсим подслон за 2000 души, обяви непосредствената задача губернаторът на Хавай Джош Грийн. Три хеликоптера от Бреговата охрана и Военноморските сили на САЩ се включиха в борбата с пожарите и провеждането на спасителни операции, пише БНР.

Град Лахайна в западната част на Мауи пое основната тежест на огнената буря. Властите съобщиха за напредък в борбата с огъня, като заявиха, че пожарът в Лахайна вече е почти овладян. Заради силния вятър пламъците са обхванали за изключително кратко време историческия град Лахайна, където много хора са се оказали в капан.

Вятърът беше много силен, ураганен, всичко се случи много бързо. Нямаше време дори за спасителните екипи да реагират, разказва Джули пред изгорялата си къща в Лахайна. "Няма ток, няма интернет, научаваме новините от радиото в колата", споделя още тя.

"Хората загубиха всичко. Домове, работа, коли, домашни любимци. Все още има хора в неизвестност. Никога не съм виждал нещо опустошено толкова бързо. Възстановяването ще трае много дълго, ще отнеме години. Къса ми се сърцето като гледам как съградено преди векове се превърна в прах и пепел", казва през сълзи 63-годишният Кийт Хънтър, който е гасил горски пожари в Калифорния.