"Все още нямам представа защо Русия ме иска. ДАНС наистина проявиха интерес към моята безопасност". Това каза пред парламентарната комисия за контрол над спецслужбите журналистът Христо Грозев, който беше обявен за издирване от Русия. Комисията изслуша Грозев по искане на депутатите от „Демократична България“ Ивайло Мирчев и Атанас Атанасов. "Ние сме убедени, че най-ранният случай на взривове на територията на НАТО е в България през 2011-а година. Става дума за група от 7 души. През 2015г. отново атакуваха в Сопот. Същите тези 7-8 души са понастоящем овластени от президента Путин, а нашата прокуратура не ги търси", каза Грозев. "Отделът на ГРУ, който се занимава с офанзивни операции извън Русия е създаден 2008-а година. Възможно е взривовете в Челопеч да са тяхно дело, но за това нямаме данни", посочи той.

"Моето общуване е било единствено с българските правоохранителни органи и ДАНС, които наистина се заинтересуваха от сигурността ми“, поясни още Грозев и каза, че след привикването на Елеонора Митрофанова във външно министерство, никой не го е уведомявал за нищо. Журналистът от разследващия сайт "Белингкат" бе обявен за издирване от Русия в края на декември. В съобщение на руското министерство на вътрешните работи се казва, че

той е издирван за нарушаване на „член от Наказателния кодекс на Руската федерация“.

Във връзка с поисканите от МВР данни от руското министерство на вътрешните работи по повод случая, вътрешният министър Иван Демерджиев коментира в четвъртък в парламента, че още не е постъпила информация за мотивите на това издирване - „дипломатическите канали, знаете, отнема време информацията да се придвижи, очакваме отговор“.

Изслушването пред комисията е част от точка в дневния ред, обособена като „Обсъждане на Проект на решение относно действия на българската държава срещу обявяването на българския разследващ журналист Христо Грозев за издирването от правителството на Руската федерация“. "Аз от 2015-а се занимавам с разследваща журналистика. Години наред обучавам журналисти в Русия и Украйна. Това, което очаквам е не някоя страна да ми бута пари. Разкритията ми на военни престъпления е нормална журналистическа работа. Очаквам от българския парламентаризъм да защитава нашия интерес, а не руския", обясни Грозев.

Според него в България има висока концентрация на агенти на влияние, конкретни агенти на руските служби. Това той обясни с лежерното даване на визи на руски граждани. "Моята лична оценка е, че сме доуснали огромна инфилтрация на влияние", заяви той.

Новите агенти пристигат под легендата на нови опозиционери, а всъщност са агенти на специалните служби.

"Моята субективна оценка е, че България е една от ключовите страни, които са обект на интерес от руските служби. Едната причина е историческа, другата е ниският стандарт на живот, който позволява на руските служби да инвестират пари за вербовка, които за българите са много. Разговор с бивши служители на руските служби потвърждава това и те казват, че инфилтрацията в България е сравнително лесна", каза още Грозев. "Единственият гражданин в такива списъци за издирване извън Украйна и Русия съм аз", допълни той. Българинът смята, че случващото се с него е размахване на пръст към всички, които отразяват и разследват събития и процеси, свързани с Русия и специалните й служби: "Това, което се случва с мен е предупредителен изстрел за журналисти в Европа и Америка. С това, което се прави според мен се прави опит да се заглуши работата на журналистите по целия свят, ангажирани с руската тема. Смятам, че руската държава не очакваше реакцията на партиите и обществото България." "Ако се върна на територията на България се чувствам заплашен", категоричен е Грозев. "Ако тръгна да се разхождам по морето или родния Пловдив, опасността е реална. Имам денонощна защита от местната полиция тук", допълни още той.