Докато караш от Маями към Тампа три дни след удара на Ирма, усещаш, че нещо не е наред по липсата на обхват на телефона почти през целия път. Ако се вгледаш в палмите от двете страни на пътя, може да забележиш, че много от тях са прекършени. А ако спреш на някой изход да заредиш, ще завариш затворени бензиностанции. Ток няма. Затова няма и бензин, нито банкомати, нито мобилни телефони. В градове като Нейпълс, Сарасота на някои места в Тампа цели квартали са наводнени. В Джаксънвил центърът е превърнат в езеро. Но най-големите поражения, изглежда, че са на островите Флорида кийс - пълната картина започна да се разкрива едва във вторник, когато властите и медиите успяха да стигнат дотам. Ирма не донесе шокиращите кадри като тези от наводнения Хюстън след Харви. Жертвите не са стотици или хиляди (56 до редакционното приключване на BG VOICE). Маями остана (почти) непокътнат. Ето защо отдалеч тази буря изглежда като "много шум за нищо". Но последиците от нея се изчисляват на около 200 милиарда долара - повече от Катрина. Дали тази цифра ще се окаже точна, ще разберем скоро.
В действителност Ирма се оказа точно толкова опустошителен, колкото и предсказанията, и обърна живота на милиони. Липсата на много жертви може да обясним не просто с променения ход на урагана, но и с добрата организация по евакуацията и затегнатите строителни изисквания във Флорида през последните 20 години, както и с многото антиураганни мерки - като помпи с генератори за отводняване и вдигането на нивото на улиците в проблемните райони.
А Ирма си беше буря чудовище - два пъти по-широка в диаметър от щата Флорида, с три директни удара за 24 часа на американска земя и последици като наводнения, ураганен вятър и милиони без док, стигащи до Джорджия и Каролините. Паднали дървета там също убиха няколко души.
Ирма се стовари върху бреговете на Флорида, след като набираше сила в продължение на дни в Атлантическия океан - учените казват, че не са виждали такова нещо - 3 последователни дни ураганът се задържа в максималната 5 степен. Освен това в продължение на 37 часа максималните ветрове остават над 300 км/ч. Досега подобни параметри бяха регистрирани само при супертайфуна Хаян в Тихия океан през 2013 г. В Атлантика само при 5 други урагана в историята са регистрирани такива ветрове през последните 82 години.
По пътя на Ирма живеят десетки хиляди българи. Повечето укрепиха домовете си, много от тях се евакуираха и засега нямаме данни за пострадали наши сънародници. Но където и да отидеха, Ирма ги застигаше. „Спряха тока навсякъде. Вали дъжд, духа вятър. Окото на бурята се премести във вътрешността на страната, така че ще удари и Тампа, и Джаксънвил. Не знам дали беше грешка, че се преместихме в Джаксънвил. Прогнозата беше да не ни удари и ние затова се преместихме. Намираме се в Североизточна Флорида, на Атлантическия океан, на метри от водата сме, в укрепена бетонна къща. Имаме вода, храна и свещи", разказва Илияна Накова, българка, която е на пътя на урагана Ирма. Тя се е евакуирала от Тампа в Джаксънвил.
Около 6 милиона души са все още без ток в сряда, а възстановяването му може да отнеме седмици. Цифрата е поредната статистика, но за преживелите го е личен кошмар. "Приятели от Маями - кажете ни, ако имате ток и може да посрещнете трима бежанци без ток за няколко нощи, пише във Facebook Боряна Миланова-Тредуел, която живее в Маями. - Нямаме представа кога пак ще имам ток и ще се радваме да спим някъде с климатик и да си вземем топъл душ." Това е историята на 6 милиона души в горещата и влажна Флорида.
„Намирам се в дома ми в Норт Порт, Сарасота, Флорида, който е обезопасен като убежище от самите нас. Току-що окото на урагана премина оттук. В момента сме без ток. Затворени сме тук от около 24 часа. Все още не сме излизали навън. Тук съм със съпруга ми, а дъщеря ми е в убежище в град Орландо, който предстои да бъде ударен от урагана. Можехме да напуснем Флорида, но решихме да останем. Няколко дървета паднаха пред къщата, но засега постройката е в добро състояние", разказа Зорница Георгиева, българка, която живее в САЩ.
„Не е толкова страшно, колкото очаквахме. Ние сме сред малкото, които имаме ток", заяви Антон Пилчев малко след като ураганът мина през Сейнт Питърсбърг, където той живее.
От посолството съобщиха, че нямат данни за пострадали и ранени наши сънародници.
Българската църква в Орландо "Свети Георги" обаче е пострадала от Ирма. Върху новата класна стая за неделното училище се е стоварило дърво, а църквата е била наводнена от урагана. Много доброволци се стекоха веднага на помощ, за да нарежат и да махнат дървото, като помогнат в почистването. Предстоят още ремонтни работи.
В най-пострадалия район - кораловите острови Флорида кийс, една четвърт от домовете са напълно разрушени. Там Ирма удари като ураган от категория 4 със сила на вятъра от над 250 км/ч. "Първоначалните оценки показват, че 25 процента от къщите във Флорида кийс са напълно разрушени, а по 60 процента от домовете има щети и това е причината, поради която накарахме хората да се евакуират и да не остават в домовете си при пристигането на бурята", заяви директорът на FEMA Брок Лонг. "Като цяло няма къща в района, която да не е засегната по един или друг начин."
Спрени са и пощенските доставки във Флорида, Джорджия, Калифорния и околните райони заради пораженията.