21 октомври, Лос Анджелис. Актрисата от сериала „Престъпни намерения“ Кирстен Вангснес открива церемонията по връчването на технологичните награди „Еми“ (Engineering Emmy). Събитието е бляскаво както винаги, но този път там, във филмовото сърце на Америка, има и български триумф. Защото академията за телевизионни изкуства и науки в САЩ връчи една от най-впечатляващите си статуетки на българин. Владимир Койлазов я получи от името на компанията Chaos, на която е съосновател и главен технически директор. А причината да държи „Еми“ в ръцете си е създаденият от фирмата

софтуерен продукт V-Ray

за въвеждането на фотореалистични визуални ефекти в телевизионните филми и сериали. Това е поредното голямо признание и за Chaos, и за V-Ray, след като през 2017 г. Владимир Койлазов взе и технологичния „Оскар“ за тях.

„Визуалните ефекти са неизменна част от модерните телевизионни продукции. С тях актьорите се пренасят в измислени светове, на екрана оживяват фантастични създания, създават се виртуални двойници, групи от хора и цели армии. За нас е чест да помогнем на студиата да представят своите фантастични идеи пред милиони хора“, коментира Койлазов отличието.   Технологичните награди „Еми“ се връчват за инженерни постижения, които са „толкова иновативни в същността си, че повлияват видимо продукцията, записа, излъчването и приемането на телевизия“. Носителите се определят от специален комитет от представители на Телевизионната академия. Организацията обединява над 20 000 членове, работи за напредъка на телекомуникационните изкуства и науки и подпомага творческото развитие на телевизионната индустрия.

От 2003 г. досега V-Ray е използван в създаването на стотици телевизионни продукции. Сред тях са емблематични

заглавия като „Игра на тронове“

(Game of Thrones), „Странни неща“ (Stranger Things) и „Стар Трек: Дискавъри“ (“Star Trek: Discovery“).

Софтуерът осигурява незабележимо преливане между реални и виртуални елементи на екрана чрез специфични технологии като т.нар. физически рендеринг и адаптивно проследяване на светлината (adaptive ray tracing). V-Ray се използва от престижни световни студиа като Digital Domain, Zoic Studios, Scanline VFX, FuseFX, Mackevision и други. Отличието за V-Ray и за Chaos беше приветствано от много от техните клиенти и партньори. „Използваме V-Ray всеки ден за създаване на изображения с най-високото възможно качество и за тяхното бързо редактиране в условията на натоварен производствен график. Работим по създаването на специални ефекти в телевизионните сериали, които са с качество на кинопродукция. Затова V-Ray е изключително важен инструмент за продукции като Wandavision“, коментира Мат Смит, отговорник за дигиталните ефекти в Digital Domain. Той обясни и че с помощта на V-Ray филмовата компания е създала поредици от кадри за бойната сцена. „Поздравления за Chaos! Това е

напълно заслужена награда!

каза и Сейкър Клипстен, главен технически директор в Zoic Studios: „През изминалите 14 години V-Ray беше наш основен инструмент за създаване на компютърна графика - генерирани са почти 75 млн. единични кадъра за 1893 епизода за големи студиа като Disney, Netflix и Amazon. Подкрепата, която получаваме от Chaos, също е първокласна. Хората им винаги са насреща да помогнат при въвеждането на нови функционалности в отговор на нашите нужди. Това ни позволява да се фокусираме върху творческата част и върху другите елементи на проектите ни“, каза още Клипстен. Chaos e основана през 1997 г. и има офиси в София, Прага, Сеул, Токио и Лос Анджелис. Екипът в България включва над 330 професионалисти, а глобалният екип надминава 400 души. През 2021 г. Chaos получи престижното отличие „Компания на годината“ в годишните награди Forbes Business Awards на сп. „Forbes България“.