Антъни Скарамучи е новият шеф на комуникациите в Белия дом и в първия си ден 6 пъти обяви, че обича Тръмп

Шест месеца откакто е президент, Доналд Тръмп не може да се похвали със значителни постижения, а хаосът в администрацията му се засилва. Нищо не се случва по план, а руското разследване в намесата на изборите и помощта на Кремъл за неговото избиране вбесяват президента и той все по-трудно се овладява.

През последните дни Тръмп на няколко пъти публично критикува своя министър на правосъдието Джеф Сешънс, който си направи самоотвод от руското разследване заради негови необявени срещи с руски представители по време на кампанията.

В интервю за "Ню Йорк таймс" Тръмп каза, че никога не би назначил Джеф Сешънс за министър на правосъдието (и главен прокурор), ако знаел, че Сешънс ще си направи самоотвод. Според Тръмп това било "много нечестно спрямо президента". Ако той беше решил да си прави самоотвод, "трябваше да ми каже, преди да приеме поста, и аз щях да избера някои друг", каза президентът.

Няколко дни по-късно в туитър Тръмп написа: "Главният прокурор Джеф Сешънс зае МНОГО слаба позиция за престъпленията на Хилъри Клинтън (където са имейлите и сървърът на демократите) и течовете на информация от разузнавателната общност!"

А в друг туит обяви: "Това (самоотводът на Сешънс) не е честно към президента." Намеквайки за Сешънс, Тръмп наруши поредна президентска традиция и в реч пред бойскаутите също каза, че му трябва повече лоялност.

Жалвайки се, Тръмп пропуска факта, че работата на правосъдния министър не е да бъде лоялен към президента, а да защитава законите на страната.

Атаките срещу Сешънс объркаха най-твърдите привърженици на Тръмп, които одобряват действията на министъра в антиимиграционните мерки, борбата с наркотрафика и други важни за тях проблеми. Съпартийците на Тръмп също предупреждават Тръмп да обмисли добре дали да уволни Сешънс, особено с оглед на разкритията, че Тръмп разпитвал сътрудниците си какви са неговите правомощия за помилване и дали може да ги използва за членове на собственото си семейство и дори за самия него с оглед на руското разследване.

Мнозина се страхуват, че Тръмп се готви да уволни независимия прокурор Робърт Мюлер, който води руското разследване. Нещо, което би довело до сериозна политическа и конституционна криза.

Пред различни комисии в Сената тези дни свидетелстват най-големият син на президента на САЩ Доналд Тръмп-младши, зет му Джаред Къшнър и бившият шеф на предизборния щаб на Тръмп Пол Манафорт. Техните имена се свързват с различни срещи и телефонни разговори с руски представители по време на кампанията, които изглеждат подозрителни.

И докато руското разследване, изглежда, е обсебило президента, той дава знак, че се готви за битка, заобикаляйки се с лоялни на него хора. Освен че се говори, че Тръмп е готов да замени правосъдния министър Джеф Сешънс с някой като бившия кмет на Ню Йорк Руди Джулиани или сенатора от Тексас Тед Круз, президентът назначи нов директор по комуникациите в Белия дом. Това е финансистът от Уолстрийт и негов върл защитник в телевизионния ефир Антъни Скарамучи. Назначението, подкрепено от семейството на Тръмп, доведе до оставката на Шон Спайсър - говорителя на Белия дом, който стана популярен с бойния си тон на подиума, подкрепата му за лъжите на президента и пародийния образ на актрисата Мелиса Маккарти в шоуто "Saturday Night Live" по NBC. Спайсър не бил съгласен да работи за Скарамучи, който още в първия си ден обяви поне 6 пъти от подиума на залата за брифинги, че обича Доналд Тръмп. Използвайки неговия лексикон от изрази и ръкомахайки в стила на бизнесмена президент, Скарамучи, изглежда, е готов да задоволи най-важния зрител на брифингите - самия президент. Малко по-късно той обяви, че е готов да уволни всички в пресофиса на Белия дом, ако изтичането на информация за драмите и хаосът в администрацията не спрат.

В деня, в който Скарамучи беше назначен, а Спайсър напусна, още две ключови фигури си тръгнаха от орбитата на Тръмп - неговият личен адвокат и говорителят му, които отговаряха за въпросите, свързани с руската намеса. Според източници във Вашингтон причината била, че не били съгласни с искането на Тръмп за атаки срещу независимия прокурор Робърт Мюлер и неговия екип.

И докато всички тези ходове в близкото обкръжение на Тръмп подсказват, че президентът се готви за война, за 6 месеца в Овалния кабинет той няма нито едно голямо законодателно постижение, с което да се похвали. Здравната му реформа е в изкуствена кома, поддържана от републиканците в Сената, които успяха да прокарат дебати по нея с помощта на гласа на вицепрезидента Майк Пенс (той е и член на Сената и може да гласува там).

И въпреки че през тази седмица сенаторите ще обсъждат законопроекта на републиканците, който ще остави десетки милиони без здравна застраховка, и ще бъдат предлагани всякакви изменения и допълнения към него, вероятността за одобрението на какъвто и да е законопроект, отменящ и заменящ „Обамакеър", остава минимален, ако не и никакъв. След 7 години здравната реформа на бившия президент Барак Обама изглежда по-популярна отвсякога, макар и на някои места да не работи както трябва и дори републиканските губернатори, които чрез нея разшириха програмите „Медикеър" и „Медикейд", не искат да се разделят с ползите от „Обамакеър".

Хаосът в управлението на Тръмп, черният облак на руското разследване и все по-големият разнобой между републиканците в Конгреса и Белия дом дават ясен знак, че се превръщат в норма, а не като първи дни на нова и неопитна администрация.