Първата българска ракета при мъжете Григор Димитров се класира за третия кръг на силния тенис турнир от сериите Мастърс 1000 в Рим, след като преодоля Стан Вавринка с 6-4, 7-6 (3) за малко над един час и 35 минути игра.

Българинът започна по страхотен начин откриващия сет, правейки пробив още в първия сервис гейм на швейцареца. Григор имаше три шанса за нов брейк в седмия гейм, но трикратният шампион в турнирите от Големия шлем се справи и намали на 3-4. До края обаче Вавринка не успя да върне пробива и така Димитров поведе в частите.

Втората част стартира с нов пробив за нашия тенисист, но този път опитният му опонент върна брейка в шестия гейм. В крайна сметка се стигна до тайбрек, в който Григор поведе 6-1 точки и въпреки че Вавринка отрази първите два мачбола, 31-годишният хасковлия не прояви колебания при третия и затвори успешно мача в своя полза.

"Определено аз позволих на Вавринка да играе по-добре във втория сет. Той е невероятен тенисист и всичко го знаят. Аз допуснах грешка, като позволих той да върне пробива. Щастлив съм, че затворих мача в два сета. Не бях играл скоро такъв тип мач. Не бях играл отдавна срещу Стан. Знаехме какво да очакваме един от друг. Разликата беше много малка", каза Гришо след победата си.

Димитров загуби само шест точки на първи сервис за целия двубой, като спаси една от двете възможности за пробив пред съперника. Той завърши с четири уинъра повече от швейцареца – 12 на 8, и направи една непредизвикана грешка повече от Вавринка – 4 на 3. Григор спечелия 13-ия си сблъсък с трикратния шампион от Шлема, като вече изостава с 6-7 в преките мачове.

В спор за място на осминафиналите българският тенисист ще играе с победителя от мача между световния номер 1 и действащ носител на трофея в италианската столица Новак Джокович и Томас Мартин Ечевери от Аржентина, които се изправят един срещу друг по-късно днес.

"Аз харесвам тези мачове. В Тура съм от дълго време. Чувствам се комфортно да играя срещу тези момчета. Знам, че нямам най-добрата статистика срещу Джокович, но това е тест да видя къде се намирам аз. Харесвам шансовете си", допълни Димитров.