OpenAI и Microsoft вече направиха своите блестящи дебюти с изкуствени интелекти.
Във вторник интернет гигантът - Google пусна чатбот, наречен Bard.
Новият A.I. чатбот ще бъде достъпен за ограничен брой потребители в САЩ и Великобритания, а с течение на времето ще е достъпен и за други държави и езици, заявиха ръководители на Google в интервю.
Предпазливото внедряване е първото публично усилие на компанията да се справи с неотдавнашната мания по чатботове, предизвикана от OpenAI и Microsoft, има за цел да покаже, че Google е в състояние да предостави подобна технология. Но Google предприема много по-предпазлив подход от конкурентите си, които са изправени пред критики, че разпространяват непредсказуема и в някои случаи ненадеждна технология.
Мнозина в технологичната индустрия вярват, че Google – повече от всяка друга голяма технологична компания – има много да губи и да печели от изкуствения интелект. Според тях това може да издигне някои продукти на Google, които да станат по-полезни, но също така може да помогне на други компании да се превърнат в заплаха за най-доходоносния бизнес на Google, неговата търсачка. Чатботът може незабавно да произведе отговори в пълни изречения, които не принуждават хората да превъртат цял списък с резултати, което търсачката би предложила.
Google стартира Bard като уеб страница сама по себе си, а не като компонент на търсачката си.
"Важно е Google да започне да играе в това пространство, защото натам се е запътил светът", казва Адриан Аун, бивш директор на специалните проекти в Google. Но преминаването към чатботове може да преобърне бизнес модела, разчитащ на рекламата, смята Аун.
В края на ноември OpenAI пусна ChatGPT, онлайн чатбот, който може да отговаря на въпроси и да пише курсови работи на почти всяка тема. Два месеца по-късно основният инвеститор и партньор на компанията, Microsoft, добави подобен чатбот към своята интернет търсачка Bing, показвайки как технологията може да промени пазара, в който Google доминира повече от 20 години.
Google се състезава да доставя AI продукти от декември. Компанията обяви "код червено" в отговор на пускането на ChatGPT, което направи AI централен приоритет на компанията.
Чираг Декате, анализатор в компанията за технологични изследвания Gartner казва, че ChatGPT вдъхнови нови стартиращи фирми, завладя общественото въображение и предизвика по-голяма конкуренция между Google и Microsoft.
Миналата седмица OpenAI се опита да вдигне летвата с по-нова технология, наречена GPT-4, която ще позволи на други фирми да изградят вида изкуствен интелект, който захранва ChatGPT в различни продукти, включително бизнес софтуер и уебсайтове за електронна търговия.
Google тества технологията, която стои в основата на Bard от 2015 г., но досега не я е пуснала извън малка тестова група, защото, подобно на чатботовете, предлагани от OpenAI и Microsoft, тя не винаги генерира надеждна информация и може да покаже пристрастия към жените и цветнокожите.
"Ние сме добре запознати с проблемите, трябва да подходим отговорно", коментира Ели Колинс, вицепрезидент на Google за изследванията.
Колинс и Сиси Хсиао, вицепрезидент на Google за продуктите, заявиха в интервю, че компанията все още не е определила начин да печели пари от Bard.
Google планира да представи повече от 20 AI продукта и функции, съобщава The New York Times, включително функция, наречена Shopping Try-on и възможност за създаване на персонализирани фонови изображения за видео клипове в YouTube.
Какво представлява Bard?
Bard е самостоятелна уеб страница с поле за въпроси. В долната част на отговора има бутон за "Google it", който отвежда потребителите в нов раздел с конвенционална страница с резултати от търсенето с Google по темата.
Ръководителите на Google представиха Bard като творчески инструмент, предназначен да изготвя имейли и стихотворения, както и да предлага насоки за това как да се впуснат децата в нови хобита като риболов с муха. Компанията има желание да види как хората използват технологията и допълнително ще усъвършенства чатбота въз основа на използването и обратната връзка, казаха ръководителите. За разлика от търсачката си, обаче, Bard не е проектиран предимно да бъде източник на надеждна информация.
"Смятаме, че Бард допълва Google Search", каза г-жа Хсиао. "Искаме да бъдем смели в начина, по който правим нововъведения с тази технология, както и да бъдем отговорни."
Подобно на подобни чатботове, Bard се основава на един вид AI технология, наречена голям езиков модел, или L.L.M., която научава умения, като анализира огромни количества данни от целия интернет. Това означава, че чатботът често разбира фактите погрешно и понякога съставя информация без предупреждение - феномен, който изследователите на AI наричат халюцинация. Компанията заяви, че е работила за ограничаване на това поведение, но призна, че контролът й не е напълно ефективен.
Когато ръководителите демонстрираха чатбота в понеделник, той отказа да отговори на медицински въпрос, защото това ще изисква точна информация.
Google публикува отказ от отговорност под полето за заявки на Bard, предупреждавайки потребителите, че могат да възникнат проблеми: "Bard може да показва неточна или обидна информация, която не представлява възгледите на Google". Компанията също така предоставя на потребителите три възможности за отговори за всеки въпрос и им позволява да предоставят обратна връзка за полезността на конкретен отговор.