След 3 години и половина от назначението му, ВСС освободи Иван Гешев от поста главен прокурор. Решението беше одобрено с 16 гласа „за“, а четирима гласуваха „против“. 

Главният прокурор беше освободен от длъжност след дълга процедура, а искането за неговото предсрочно отстраняване беше внесено от четирима представители на прокурорската колегия във връзка с изказването на Гешев на пресконференция от 15 май 2023 г., по време на която той нарича българските политици „политически боклук“.

По думите на вносителите изразът „накърнява престижа на съдебната власт“.

След приетите промени в Закона за съдебната власт, освобождаването от длъжност на главния прокурор стана с гласовете на 13 от членовете на ВСС.

Това е безпрецедентно събитие в най-новата история на България. Сега топката отива при президента Румен Радев, който трябва да потвърди с указ решението на ВСС за прекратяване правомощията на Гешев.

Интересното е, че няма срок, който да притиска Радев за издаване на указа.

Това означава, че Радев може да остави Гешев на поста в продължение месеци, за да разгърне кампанията си срещу партиите, които стоят зад кабинета „Денков – Габриел“.

„Накърняването на престижа на съдебната власт” се оказва черешката на тортата с надпис „Гешев – вън“, която в продължение на три години бе приготвяна от политическите и съдебните власти срещу главния прокурор.

Кой е Иван Гешев?

Иван Гешев завършва специалност „Право“ в Академията на Министерството на вътрешните работи. Започва кариерата си като оперативен работник в Пето районно управление. После е следовател, редови прокурор в Районната и в Градската прокуратура в София.

На 19 юли 2016 г. е избран за ръководител на Специализираната прокуратура, а две години по-късно стана заместник главен прокурор, отговарящ за корупционните дела.

През юли 2019 г. всичките 11 членове на Прокурорската колегия на ВСС, сред които и тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров, номинират Иван Гешев за главен прокурор.

След кандидатурата има протести в София

На 24 октомври 2019 г. Иван Гешев е избран от Пленума на Висшия съдебен съвет за главен прокурор. За него гласуват 20 от членовете на Висшия съдебен съвет. 

Изборът е съпроводен от поредния протест, който блокира движението по бул. „Цариградско шосе“ при Орлов мост.

На 7 ноември 2019 г. президентът Румен Радев отказва да подпише указа за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор и връща избора му на Висшия съдебен съвет. Радев изтъква липсата на алтернативно предложение на министъра на правосъдието Данаил Кирилов. 

Според държавния глава издигането на един-единствен кандидат лишава процедурата по избор от състезателност и отнема от легитимността и престижа на бъдещия главен прокурор.

Една седмица по-късно пленумът на ВСС повторно избира Иван Гешев за главен прокурор.

Тогава нивото на споровете в заседателната зала на Висшия съдебен съвет надминава силата на двата протеста навън – в защита и срещу избора на Иван Гешев, който само няколко месеца преди това е категоричен, че няма да се кандидатира за този пост.

Акции

Сред най-известните акции на Иван Гешев е тази на 9 юли 2020 г., когато в 9:00 ч. представители на Специализираната прокуратура, Министерството на вътрешните работи и Бюрото за защита на свидетелите влизат в Президентството с разпореждане за претърсване на кабинети във връзка с две досъдебни производства – на Военно-окръжната прокуратура и на Специализираната прокуратура. Едното разследване е за търговия с влияние, по което като свидетели са разпитани секретарят на държавния глава Пламен Узунов и бизнесменът Пламен Бобоков. Другото е във връзка с информация за съветник на президента, представил доброволно материали с гриф по Закона за защита на класифицирана информация. По-късно същия ден са арестувани съветниците по отбрана и правни въпроси на държавния глава Илия Милушев и Пламен Узунов. 

Гешев стана и единственият главен прокурор, под чието ръководство държавното обвинение направи акция в президентството. 

Акцията на Прокуратурата в президентството става повод за началото на масови граждански протести с искане на оставката на правителството на тогавашния министър-председател Бойко Борисов и на главния прокурор. Протестите започват на 9 юли 2020 г. и се провеждат ежедневно в София и някои от големите градове на страната в продължение на 116 дни.

Цветистият език и стил на Иван Гешев

се помнят още от мегаделото „КТБ“ и задържането на Десислава Иванчева, когато той ръководеше Специализираната прокуратура.

В същия период, за да се бори с битовата престъпност, Иван Гешев сам започна да посещава селата в страната, обикновено с каскет. 

През годините като главен прокурор той посрещна в кабинета си най-много родители на загинали деца на пътя. И най-много бе изслушван от депутатите в парламента. В дългите си монолози той обясняваше на народните представители, че Прокуратурата работи, но съдебната система има слаби резултати, защото законите са остарели, а МВР не подава данни за престъпленията.

Нарушения

През 2021 г. служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов внася предложение във Висшия съдебен съвет за предсрочно прекратяване мандата на главния прокурор Иван Гешев. Основанието е уронване престижа на съдебната власт, за което са посочени аргументи в доклад на служебния министър на вътрешните работи Бойко Рашков, внесен в Министерството на правосъдието два дни по-рано.

Тогава Стоилов отказа да разкрие подробности за данните в доклада, като посочи само, че в него има както медийни публикации, така и информация за огласени данни, събрани със СРС-та, както и факти, от които може да се направи извод, че Гешев е нарушил Етичния кодекс.

Докладът на Рашков е с обем от над 100 страници.

Предложението на служебния министър на правосъдието Янаки Стоилов за предсрочно прекратяване мандата на главния прокурор Иван Гешев е отхвърлено от Пленума на ВСС. 

Вече в редовен кабинет, министърът на правосъдието Надежда Йорданова също внася подобно искане. Тя представя списък с девет нови случая на нарушения.

Предложението на Йорданова е допуснато и разгледано от ВСС, но е отхвърлено, тъй като според повечето от членовете не са били събрани доказателства в подкрепа на твърдените от нея нарушения. Гешев обаче отново запазва поста си.

На 1 май в близост до автомобила на главния прокурор Иван Гешев избухва взривно устройство, докато кортежът му се движи по пътя от Самоков към София, в района на село Ковачевци. Няколко дни по-рано кандидат-премиерът на ГЕРБ Мария Габриел обявява, че отстраняването на главния прокурор е основен приоритет. 

Това довежда и до прословутата пресконференция на 15 май, на която Гешев дори твърди, че е получил заплашително писмо, в което го принуждават да подаде оставката си. 

„Oпасността е да се върнем във времето на Политбюро. Вярвам, че ВСС няма да влезе в графика на Делян Пеевски и Бойко Борисов“, каза Гешев преди заседанието на Съдебния съвет, преди отстраняването му. 

„Всеки българин ако сега се наведе, вече няма да може да се изправи, след като се провежда това – от опита за убийството ми до политически инсцениран опит за отстраняването ми в нарушение на всякакви принципи спрямо главен прокурор, представете си какви гаранции има всеки магистрат, пък и всеки българин“, заяви Гешев.

Предупреждение, че идва нов „Гешев“

По време на пленума на ВСС двете бивши върховни съдийки Вероника Имова и Олга Керелска гласуваха „против“ отстраняването на главния прокурор, но с различни мотиви.

„Ако допуснем да се случи това, което се случва, следващият главен прокурор ще бъде избран, както бе избран Иван Гешев – с подкрепата на две политически сили. Ние няма да допринесем за никакъв катарзис, изчистване и т.н.“, каза Керелска.

Съпредседателят на „Продължаваме промяната” Кирил Петков дори обяви впоследствие, че ще бъде направено всичко възможност да бъде премахната длъжността „главен прокурор”.

Иван Гешев със сигурност ще бъде запомнен – с няколко неуспешни акции, недовършени дела, неизпълнени обещания към родители на загинали деца и един атентат срещу него. И с искането на колегите му за неговото уволнение – същите тези, които преди това го защитаваха няколко пъти.