Призовавам ПП-ДБ за преосмисляне.

Разочарованието е огромно. От тази криза се излиза само с доверие.

Всеки трябва да направи крачка назад и да предложи решение. Мандатоносителят е на ход, да търси подкрепа и да намери решение.

Това обяви Мария Габриел на извънреден брифинг по повод записите, показани от Радостин Василев.

"Разговорите не са в ледена епоха, но няма и слънчеви лъчи. Разговори може да има, само ако бъдат преосмислени форматът, съставът, личностите, моделът, принципите и доверието. За да не стигнем до ледена епоха, която освен нас, ще замрази тотално и държавата, призовавам ПП и ДБ за преосмисляне на всичко това, което изброих.

Разочарованието в обществото е огромно. Недоверието в партньорите ни е огромно. Страхът в администрацията е потресаващ. От тази криза се излиза само с усилия за доверие от страна на всички участници в обществено-политическия живот. И ако истинската цел е дестабилизиране на държавата, за да се погрижим за хората, то всеки трябва да предложи решение, работещо решение, което да носи обединение и стабилност. Мандатоносителят е на ход на търси и намери подкрепа", допълни Габриел

Томислав Дончев допълни, че няма как при тези обстоятелства мандатоносителят да иска цялата власт.

"Освен всичко, което каза Мария - недоверие между партиите, липса на посока, война между институциите, искам да кажа нещо, което да не бъде приемано като ултиматум, а като приятелски съвет: сменете подхода. Няма да стане така.

Вземете пример от нас - направихме всички възможни и невъзможни компромиси - няма да е с първия, а с втория мандат, няма да е с политически фигури - добре.., направете компромиси. Не може с 15% от народните представители да получите цялата власт - не е честно, не е европейски, не е демократично", каза Томислав Дончев.

"Като отговорни за съставяне на правителство в момента, предложете друг формат, призова Дончев. Говорете с нас, говорете с другите партии, трябва да има работещо правителство", допълни Дончев. 

След изтеклия запис от Националния съвет на ПП.ГЕРБ обяви, че замразява преговорите за съставяне на правителство с “Продължаваме промяната – Демократична България“. Мотивът им е, че от разпространения запис станало ясно, че “не се спазват фундаментални принципи на демократичната република“.

Номинираната от ГЕРБ за ротационен премиер Мария Габриел и лидерът на партията Бойко Борисов атакуваха "Продължаваме промяната", но все още не изключват да успеят да договорят кабинет с втория мандат, но при нови условия.

“Те не са разчели защо изгубиха само за шест месеца управлението. Ще размразим преговорите, ако видим истинско желание в тях за експертно правителство за кратък мандат“, каза Бойко Борисов на пресконференция след заседание на Изпълнителната комисия на партията в събота.

ГЕРБ и ПП-ДБ стигнаха до съгласие за кабинет с ротационен премиер, но от ПП бяха категорични, че те ще изберат министрите с изключение на Мария Габриел. От ДБ казаха, че няма да имат представител в такъв кабинет, но от ПП не се отказаха от партийни назначения.

Сега Бойко Борисов ясно отправи сигнал, че вече не е склонен да приеме подобно развитие, и заплаши с нови предсрочни избори:

"Трети мандат не виждам как ще стане и тогава изборите са много по-честен вариант към хората. Въпросът не е за извинение или какво си говорят там. Въпросът е в начина, по който мислят, че се управлява държавата. Не се натискаме да ставаме министри. Затова говорим за експертно правителство. Чухте какво говорят за местните избори – с техен вътрешен министър да се проведат" , каза още Борисов.

Той определи като “абсолютна лъжа“ коментарите, че се притеснява да не остане без депутатски имунитет.

Пресконференцията се проведе малко след като стана ясно, че прокуратурата е прекратила разследването за кюлчетата и пачките в чекмеджето на Борисов.

Борисов призна още, че има различия в партията му около договарянето на кабинет с подкрепата на ПП-ДБ.

"Да, всяка партия може да има амбиции, но ние на срещите за такива неща не сме говорили. Говорили сме за пет приоритета, които изпълняваме. Да, аз предложих Асен Василев, защото ако не беше той, после щеше да казва – "Аз щях да предложа 3% дефицит“. Аз имам тежък проблем с моите колеги, които не са били на преговорите. Това ни дойде като гръм от ясно небе. Аз помислих, че някакви мерзавци са ги подслушвали. Това надали е краят. Тук не става въпрос да се извинят на Мария, нито за мъжа ѝ. С бащата на Кирил Петков съм се срещал преди 30 години. Може да си спомняме младежките години. Партията в момента бушува – отиваме честно и с приоритети“, каза Борисов.

"Все едно Меси да победи и даде купата на Франция. Феновете ще полудеят какво прави. Ние бяхме в същата ситуация. Голямата част от хората го разбраха, че това е добро за държавата. Записите изтекоха, когато тръгнахме да правим правителство. Нерегламентирани записи. Нямаше да обърна внимание, ако в тях не прозираше начинът, по който искат да управляват държавата. В разговорите бяха съвсем добри хора. Никога не съм си мислел, че това таят зад гърба ни“, коментира още Борисов.

Той каза, че ГЕРБ ще предложи на парламента да се вземе бързо решение за закупуването на “машини за гласуване, като тези в САЩ“, с които да се проведе и вота в България.

Гласуваш си на бюлетина, слагаш я на четеца и вечерта има резултати, каза Борисов.

Габриел каза от своя страна, че за да се размразят преговорите са необходими гаранции, като не стана ясно какви точно очаква да са те.

“Всичко си има граници. Не мога да приема демокрация да се гради на базата на лъжа, разклащане устоите на държавността и неспазване на фундаменталните принципи на републиката“, каза Габриел.

Тя посочи, че не може да участва в преговори без ясни отговори и гаранции за спазване на принципи. Според нея вариантът за експертно правителство продължава да има най-голяма подкрепа, но в момента е по-важно да има яснота че законът не се нарушава, както и че не се политизират държавният апарат и службите.

“Въпрос е и какво означава "ала-бала с президента", коментира Габриел.

Томислав Дончев от своя страна посочи, че ГЕРБ не може да подкрепи “войнствен болшевизъм“.

"Втори мандат, небалансирано присъствие на втория, по-малкия, ярки политически фигури. Едно е компромис обаче, друго е да позволиш с твоя глас във властта да бъде инсталиран войнстващ болшевизъм. Този, който ще става министър в този кабинет, трябвало с кръв да се подпише, че ще прави чистки, няма значение дали е законно или незаконно", заяви Дончев.

“Замразяване на преговорите означава, че те могат да бъдат размразени. Много ясно посочих фундаментални принципи и отговори, които очаквам“, каза Габриел.

Реакцията на ГЕРБ идва, след като Радостин Василев разпространи запис от заседание на националния съвет на "Продължаваме промяната“, в което се обсъжда "изпирането" на Борисов, "синхронизиране на имената на шефовете на службите с посолствата" и други.

Засега няма официална позиция от ПП-ДБ, но по-рано Лена Бориславова коментира, че няма как да се рестартират преговорите и отклони идеи за промяна във вече постигнатата договорка.

"Ключовата дума е замразяване, не прекратяване на преговорите. Не разбрах при какви условия тези преговори ще бъдат подновени", пък заяви минути след брифинга на ГЕРБ Милен Матеев, номиниран за министър на правосъдието в евентуален кабинет на Николай Денков пред Нова телевизия.

Той обясни, че възприема посланията като обърнати към симпатизантите на ГЕРБ. "Това, което чухме, беше много общо казано и нищо конкретно като аргументи", коментира Матеев. "Всички приехме трудно идеята Мария Габриел да бъде част от нашия кабинет. Не съм убеден, че Националният съвет на ПП ще одобри идеята за още министри на ГЕРБ в кабинета", добави той. 

Като умно решение определи действията на ГЕРБ съпредседателят на "Зелено движение" и депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България" Владислав Панев пред БНТ. Панев, който е финансист, каза, че така се действа и на фондовата борса.

"При борсовата търговия първите 48 часа след форсмажорно събитие най-важно е нищо да не правиш, защото би било грешка и плод на емоция", каза той.

Панев изрази надежда всички да се отърсят от емоциите и когато се възобновят преговорите, да се ръководят от интересите на държавата. Смята, че

вина има и президентът, забавил връчването на мандата вече седмица.
По думите на Георги Гьоков от БСП "шансовете да има правителство клонят към нула", въпреки употребената дума "замразяване".

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ пък каза, че не е проследил събитията, защото е на възпоменателно събитие извън София. Затова коментира политическата ситуация общо. Трите власти в България в момента не функционират, каза той. По думите му личното его и безотговорното поведение на някои политици допълнително пречат за решаването на политическата криза, а цената за това се плаща от българския народ.

По-рано през деня предесдателят на парламента Росен Желязков пък лансира вариант Мария Габриел да получи от президента Румен Радев втория мандат за кабинет и тя да е първият премиер, а не Николай Денков от ПП, както двете партии се бяха разбрали. 

“Доверието в процеса на преговори за съставяне на експертен, а не политически кабинет, е счупено. Не съм говорил с Мария Габриел, но смятам, че тя е много обидена и е загубила доверие. За да се възстанови доверието ѝ, тя трябва да отиде да получи папката за съставяне на кабинет с мандата на "Продължаваме промяната", каза Желязков пред bTV.

Мария Габриел от своя страна каза, че "винаги е усмихната".

"Не бива да се бъркат емоциите с твърдостта, принципността, прозрачността и принципите, които се спазват отначало докрай", отговори Габриел на въпрос дали е ядосана.

Въпросът визира коментар на Кирил Петков в изтеклия запис, че Мария Габриел се била разплакала, когато ѝ казали, че няма да е премиер.

Малко по-късно Петков обясни, че съжалява за думите си.