Франция се класира за полуфиналите на Евро 2024, след като отстраниха Португалия след изпълнение на дузпи. Двубоят завърши с нулево равенство в редовното време и продълженията.

"Петлите" ще се изправят срещу Испания в следващия етап от турнира.

Французите стартираха агресивно от първите минути, но иберийците по-късно започнаха да владеят топката и налжиха бавно темпо. До първия удар в мача се стигна в 16-ата минута. Изстрелът на Бруно Фернандеш бе отклонен и топката мина покрай вратата.

Съставът на Дидие Дешан упражни натиск, при който се стигна до удар от дистанция на Тео Ернандес, отразен от Диого Коща, и центриране на Мбапе. Рафаел Леао пък създаде трудности за френската защита. Двата отбора бяха решили да не рискуват, което доведе до липса на чисти голови положения.

Французите стартираха по-добре второто полувреме. Мбапе направи двойно подаване с Канте и отправи изстрел към вратата на съперника, но топката Коща улови топката. Отговорът на Португалия беше добър пробив на Нуно Мендеш. Той падна в наказателното поле, но съдията даде знак играта да продължи.

Мбапе трябваше да получи и медицинска помощ, след като получи удар в главата с топка, която размести маската му. Той легна на земята, държейки се за счупения си нос, но след това се завърна на терена ядосан.

Португалците натиснаха в следващите минути и стигнаха до няколко положения, нерезализирани от Бруно Фернандеш и Витиня.

Преди края на втората част двата отбора отново заложиха на по-предпазлива игра. Стигна се до повече нарушения и жълти картони. Роналдо уцели стената при изстрел от фал. Атака на Франция завърши с удар на Канте от дистанция, който не затрудни вратаря. В добавеното време Мбапе също стреля, но и това положение беше спасено.

В началото на продълженията Роналдо имаше възможност за попадение, но не успя да намери добре топката и тя встрани от вратата. Португалия беше много близо до гол след центриране в 102-ата минута. Изстрелът на Леао беше блокиран от френски бранител. Мбапе беше изваден от игра след края на първото продължение.

Първи зад топката на дузпити застана Усман Дембеле от състава на Франция. Крилото реализира без проблеми. За иберийците първата дузпа изпълни Кристиано Роналдо. Капитанът вкара за 1:1. Резервата Юсуф Фофана реализира втората дузпа за "петлите". Последва неспасяем удар на Бернардо Силва. Жул Кунде също изпълни перфектен удар и направи три от три за Франция. Португалският нападател Жоао Феликс уцели десния страничен стълб. Следващият изпълнител за французите бе Брадли Баркола. Младият футболист реализира за 4:2. Нуно Мендеш удължи драматичния двубой с точно изпълнение на 4-ата дузпа за Португалия. Тео Ернандес обаче гарантира победата за "петлите" с хладнокръвен изстрел за 5:3.