След няколкочасово изчезване на платформите Facebook, Instagram и WhatsApp и десетки хиляди сигнали за липсата им, изглежда, че нещата започват да се нормализират. И трите платформи вече работят.

Сривът идва непосредствено след направилите силно впечатление разкрития за политиката на онлайн гиганта Facebook от бивша негова служителка, а акциите на компанията отбелязаха спад. Загуби за много милиарди претърпяха както Facebook, така и лично нейният основател и главен изпълнителен директор  Марк Зукърбърг.

В продължение на часове и трите платформи бяха недостъпни, а много хора изпитаха проблеми и с приложения, които изискват включване във Facebook.

Ръководителят на технологичния отдел на платформата Майк Шрьопфер поднесе „най-искрени извинения“, като обясни случилото се с „технологични проблеми“, върху които екипите работят за бързо решаване. Малък екип от специалисти е бил изпратен в центъра за данни на компанията в санта Клара, Калифорния, за да проведе рестарт на ръка, и изглежда това е  проработило, писа NYT.

Причината за спирането така и не бе конкретно назована, но много експерти посочват проблем в

Domain Name System (DNS)

като възможен корен на неприятностите. Някои посочиха, че не си спомнят да е имало толкова дълъг срив на платформите.

Неприятностите започнаха още преди около месец, когато  бивша сътрудничка подаде най-малко осем жалби до Комисията по ценни книжа и борси, в които твърди, че компанията крие проучвания за своите недостатъци от инвеститорите и обществеността. Съвсем наскоро тя излезе с името си в медийно интервю - това е

37-годишната Франсис Хауген, бивш продуктов мениджър на Facebook, която е работила по въпросите на гражданската неприкосновеност в компанията. Тя твърди, че документите показват, че във Facebook знаят, че платформата се използва за разпространение на омраза, насилие и дезинформация, и че компанията се е опитала да скрие тези доказателства.

Въпреки че Хауген заяви, че според нея нито основателят Зукърбърг, нито компанията правят това злонамерено, а просто имат погрешно подредени приоритети, случаят бързо привлече вниманието на Конгреса на САЩ и във вторник тя ще свидетелства пред сенатска подкомисия в изслушване под името "Protecting Kids Online". Ще се говори за влиянието на Instagram върху умовете на младите потребители. Вследствие на разкритията и на днешното изпадане офлайн акциите на Facebook претърпяха сериозен спад. При затваряне на борсата те се търгуваха за $326.23 на парче, или с 4,89% по-ниско. Това е най-лошият ден за акциите на компанията тази година. Според изчисленията загубата за Зукърбърг е от около 7 милиарда долара, за компанията - $50 млрд. (стойността й падна от $967 в петък следобед до $916 милиарда на затваряне в понеделник). Преките загуби за компанията от срива са около 160 милиона долара.