В Мексико наркокартелите вече контролират повече от една трета от територията на страната, а в Чикаго тези картели наемат банди, които контролират улиците и блокират кварталите в целия град.
Войната срещу наркотиците е вече на повече от 50 години, но борбата за прекратяване на отравянето на още едно поколение продължава.
Агентите на DEA са на предната линия, докато правоприлагащите органи и общностите работят за побеждаване на продължаващата десетилетия заплаха.
През 2015 г. Агенцията за борба с наркотиците залови най-големият наркобарон в света - Хоакин „Ел Чапо“ Гусман.
И докато неговият картел „Синалоа“ продължава да вилнее, специалният екип за бързо реагиране на DEA се сблъскват с
наркодилъри с мощни оръжия
и пълни лаборатории в мазетата, които произвеждат десетки хиляди хапчета.
„По време на конфликтите в чужбина бяха научени много уроци в армията. Така че успяхме да ги приложим в работата си тук“, казва Крис Гиър, ръководител на екипа за специални действия на DEA-Чикаго.
Гиър ръководи сесиите в Мултиагенционното академично сътрудничество (MAAC) – сдружение е с нестопанска цел за обучение на полицаи, скрито във Валпарайсо, Индиана.
„Защото ако нещо се обърка, хората няма да се изправят на крака, а ще паднат до нивото на обучението си“. Гиър каза, че кампусът предлага безопасно пространство за протичане на най-лошите сценарии.
„За да се включи SRT, трябва да има определение на заплахите. Така че, ние преследваме само най-опасните хора в историята, които използват оръжие, оказват съпротива на полицията, а също и хора, с които може би екипът на правоприлагащите органи, който всъщност е работил по случая, не смята, че непременно може да се справи.“
SRT е елитната сила на DEA, която
разполага с 23 такива екипа в цялата страна
Единственият център за обучение в Северозападна Индиана обслужва Илинойс, Индиана и Уисконсин. Тези агенти са обучени в тактики за изненадващо влизане, оръжейни системи и отбранителни стратегии.
Заплахите непрекъснато се развиват заедно с оръжията, които се промениха през последното десетилетие.
„Това е драстично променено. Вече има превключватели на Glocks и те могат да бъдат напълно автоматични. Има и други заплахи от това естество“, обясни Гиър.
Неотдавна SRT в Уисконсин изпълни заповед, насочена към преносима ракета от военен клас, предлагана според властите като заплащане за килограми метамфетамин.
В Саут Бенд, щата Индиана, екипът е повикан да съдейства при задържане на наркотици, при което е открит арсенал от оръжия, пари в брой и нелегална операция за производство на
хапчета фентанил в мазето на къща
Федералните власти заявиха, че заповедите са изпълнени безопасно и в двата случая са извършени арести.
Но Гиър заяви, че основният фокус на този екип е международният канал за незаконни наркотици, управляван от мексиканските картели, и смъртоносните хапчета с фентанил, които заливат Чикаго и Средния Запад.
„Кой внася дрогата и кой контролира чуждестранните пазари, внасяйки дрогата в Щатите. И след като вече е тук, как да неутрализираме това ниво на играч повече от уличните дилъри“, каза той.
DEA: Епидемията от наркотици е „ужасна“
Новите разузнавателни доклади на DEA, получени от I-Team, описват опиоидната епидемия като „ужасна и предизвикваща сериозна загриженост“.
Както I-Team е съобщавал през последните години, разузнаването посочва по-голямата част от незаконните продажби на два картела - Синалоа и Новото поколение с Чикаго, мегахабал за двата картела, които разпространяват мексикански фентанил, хероин, метамфетамин и кокаин.
Майк Албертус, професор по политически науки в Чикагския университет, заяви пред I-Team, че организациите за трафик на наркотици са умни и съобразителни и успяват да поддържат бизнеса си, като са гъвкави.
„В някои случаи, в някои отношения може да се каже, че това е нещо като игра на котка и мишка. И знаете, че пазарите на наркотици са се променили драстично, наркотиците, които хората употребяват, са се променили драстично. Докато правоприлагащите органи преследват това, също така е трудно да се държи под контрол, защото това са изброени икономики и хората правят нещата по начини, които не са лесни за откриване“, каза Албертус.
Починалите от свръхдоза намаляват
Докато битката с наркотиците продължава, се наблюдава напредък. За първи път от повече от пет години насам в национален мащаб се наблюдава намаляване на смъртните случаи от свръхдоза.
По данни на Агенцията за борба с наркотиците (DEA) броят на фаталните случаи на предозиране е намалял с 14,5 % през миналата година до юни тази година.
Това се дължи на по-малкото смъртоносни хапчета фентанил, идващи от Мексико, както и на широко достъпните инжекции с налоксон за обръщане на ефекта от свръхдоза опиоиди.
Търсенето и производството може и да не са намалели, но в престъпния свят, измерван със смъртните случаи, по-малкият им брой се счита за нещо добро.