Чикагският бизнесмен Михаил Михайлов вече иска 700 000 долара от българската общност, за да продаде сградата на храма „Св. Иван Рилски“, която придоби след като откупи ипотечните заеми от две банки, обяви в несъстоятелност и спечели публичният търг за нея при липса на други купувачи.

В пост във Facebook Михайлов потвърди това, което пишем от повече от година в BG VOICE – за него има две опции за църквата – да продаде сградата за сума, за която твърди, че е направил разходи, но без да предостави доказателства за тях или да я контролира чрез НПО на богатите, които да я дават по схемата контрол срещу наем.

На именния си ден Св. Архангел Михаил бизнесменът обяви, че е направил среща с членовете на Инициативата за „Иван Рилски“ Чикаго, която се оглавява от Михаил Жилев. Според Михайлов той е направил две предложения – да прехвърли сградата от неговата фирма, която сега я притежава на новосформирана благотворителна организация, която той ръководи. Идеята е в нея да влязат българи, които ще дарят достатъчно големи суми за откупуването на сградата от Михайлов, т.нар. борд на богаташите, който сме описвали в предишни статии. Тази нон-профит организация пък ще даде сградата „под лиценз“ (по думите на Михайлов) на новосформираната църква, но с условие да има пръст в управлението й.

Тази организация се казва „Bulgarian Heritage Society” и е регистрирана в Илинойс на 15 октомври като public charity. Това е вид нон-профит организация, която събира поне една-трета от приходите си от дарения от различни хора и финансира различни инициативи. Изискването на данъчните власти е в борда на директорите да влизат независими един от друг личности, които да представляват широкия обществен интерес. За регистрацията е използван агент и в сайта на щатския секретар не пише кой я управлява.

Но BG VOICE научи, че за сега в борда влизат трима души – Михаил Михайлов, агентът по недвижими имоти Гергана Тодорова и Димитър Кирилов, който отговаря за поддръжката на сградата откакто тя е под контрола на Михайлов. Така изглежда, че IRS би могла да постави под въпрос доколко Кирилов е независим от Михайлов и дали се изпълнява важното изискване членовете на борда да са независими, особено ако Кирилов получава заплащане за работата си покрай църквата. 

Липсата на отчет за разходите на Михайлов за „Св. Иван Рилски“ спира дарителите

Михайлов иска представител на тази организация да е член на църковния борд на бъдещата църква, който активно да участва в управлението на храма. Неговото изискване е това да бъде записано като условие в организационните документи на новия храм. "BULGARIAN HERITAGE SOCIETY" като благотворителна организация ще е собственик на сградата и гарант че тя завинаги ще остане за българската общност.

Важно е да се отбележи, че сградата вече няма да е частна, а ще бъде публична собственост с изключителни права и привилегии за българите в района на Чикаго.“, пише Михайлов във Facebook.

Тази идея той представи още през май 2023 г. в меморандум, изпратен до BG VOICE. Тогава експерти, запознати с църковните канони казаха, че са скептични това да стане възможно и Българската православна църква да се съгласи.
Тази форма на отношения между собственика на сградата и новото църковно дружество, ще направи църковната управа зависима от желанията на наемодателя си, който винаги може да прекрати наема и да ги изгони от сградата на храма.

Втората опция, която Михайлов дава е продажба на сградата на новото църковно дружество за сумата от 700 000 долара, които твърди, че са направените от него разходи по придобиването на сградата. Това е с 90 000 повече от сумата, която Михайлов искаше през лятото на тази година. Бизнесменът е обещавал, че ще дари 160 000 долара към сумата за направените от него разходи. Но в новото му предложение това дарение вече липсва.

Все така липсва и списък с направените разходи и документи, с които да ги доказва. Мнозина поставиха под въпрос сумите, които Михайлов споделя във Facebook. Той многократно е отказал да предостави доказателства за разходите, които твърди, че е направил пред медиите, доброволците от новото църковно дружество и българските институции.

За много от потенциалите дарители това е голяма пречка да отворят чековите си книжки.

„Предлагат ми да си купя място в борда, но не съм наясно къде отиват тези пари и за какво“, коментира голям български бизнесмен, на чийто разговор по темата  BG VOICE стана свидетел през август. Подобна беше реакцията и на друг от успелите българи в Чикаго -  „Нека да покаже фактурите и ще видим“, каза той след като е получил обаждане с предложение за дарение срещу място в борда от близкия до Михайлов Георги Бошнаков, който е и директор в „Малко Българско Училище“. Бошнаков обяснил, че той е готов да направи дарение и търси съмишленици, които да участват със същата сума. Срещу това те, както и Бошнаков, ще получат място във външен борд от 7 до 9 души, който ще може да взима дългосрочни решения за съдбата на сградата на храма, особено в случай, че нещата с новата църква там не потръгнат. През лятото не беше ясно от името на коя организация Михайлов и Бошнаков търсят дарения и предлагат места в борда, но вече става ясно, че е за новосформираното през октомври „Bulgarian Herritage Society”.

Не е ясно какво ще е решението на групата за възстановяване на „Св. Иван Рилски“ около Михаил Жилев. Те проведоха поредица от срещи, пикници и други събития и по информация на BG VOICE са събрали около 60 до 70 000 долара – далеч от търсената сума от 700 000 долара.

Как Михайлов придоби сградата?

През февруари 2023 г. Михайлов купи най-големия ипотечен заем, който църквата имаше към Fifth Third Bank и се присъедини към делото по несъстоятелност срещу „Св. Иван Рилски“, заведено от другия кредитор – The Heritage Foundation Bank. Като собственик на първия и най-голям заем, Михайлов получи и възможността да има пръв право на искове към храма. Така той го затвори преди Гергьовден миналата година, обяви в несъстоятелност и на търга на 1 юли т.г. получи сградата поради липса на други оферти.

Какви разходи е направил Михайлов?

Заемът към Fifth Third Bank е бил за около 280 000 долара. Не е ясно обаче дали Михайлов е платил пълната сума за него. Експерти по ипотеки в САЩ обясниха пред BG VOICE, че по принцип т.нар. „лоши ипотеки“ се купуват на вторичния пазар от инвеститори на 30 до 50% от стойността им. Така Михайлов може да е платил между 84 и 140 000 долара за ипотеката на „Св. Иван Рилски“ към Fifth Third Bank. Ако към тази сума се добавят разходи за адвокати от 30 до 50 000 долара, за ремонт и поддръжка – още 50 000 долара – не става ясно как се стига до сумата 610 до 750 000 долара (различни твърдения за разходите се правят пред различни хора и във Facebook). Михайлов обаче отказва да отговори на този въпрос, а сумата на неговите разходи расте с всеки изминал месец, но все так без отчет.