Служебното правителство реши в НС да бъде внесен Закон за Бюджет 2023 г. Предложеният законопроект е с дефицит от 6,4% от БВП, което в номинално изражение представлява почти 12 млрд. лв, заяви служебният премиер Гълъб Донев.
Реализирането на Бюджет 2023 в рамките на обичайния срок беше затруднено от липсата на редовно правителство, което да вземе управленско решение относно внасянето в Народното събрание на проектобюджета за 2023 г. с включени дългосрочни допускания за развитие на политиките при спазване на правилата по ЗПФ, каза Донев.
Поради това служебното правителство внесе в Народното събрание законопроект за прилагане на разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г., т.нар. „удължителен закон“ за 2022 година.
За да бъде постигнат дефицитът без да се намаляват социалните разходи Министерството на финансите предложи данъчни промени, каза Донев. "За да се постигне по-малък дефицит, или да се намаляват разходи, или да се увеличават приходите."
Според служебния премиер ГЕРБ и ПП не биха подкрепили промени в данъците и затова служебният кабинет ще внесе бюджет с 6, 4% дефицит.
„Със законопроекта не предлагаме промяна в данъчната политика. Затова е необходимо да бъде изтеглен нов дълг в размер на 13,7 милиарда лева, като в края на годината размерът на дълга ще достигне 46,8 млрд. лева”, подчерта и финансовият министър Росица Велкова.
По думите ѝ приходите имат номинален ръст от 6,1 млрд. лева, а разходите са скочили до 11,8 млрд. лева, което води до допълнително влошаване на дефицита с 5,6 млрд. лева. „Приходите са 35,7 процента за 2023 година”, допълни Велкова.
"В последните дни всички говорят за бюджет. Финансовият план на държавата за оставащите месеци от 2023 г. без съмнение е най-сериозната задача, която предстои пред всички нас - политическите партии и коалиции в НС и служебното правителство. Докато всички говорят за бюджет, в Министерство на финансите се работи усилено по изготвянето му. В последните месеци представяхме пред обществото аргументите на служебното правителство да предложи на 49-ото Народно събрание проект на закон за държавния бюджет за 2023 г. със съответните приходни и разходни мерки за постигане на бюджетно салдо с дефицит от 3% от БВТ на страната, който да отговаря на критериите на Пакта на стабилност и растеж", посочи Донев.