Джеймс Коми призна, че директорът на ФБР може да бъде уволнен поради каквато и да е причина или без причина

„Ди икономист"

ФБР е честно, ФБР е силно, ФБР е и винаги ще бъде независимо", обяви по време на неотдавнашно изслушване под клетва неговият бивш директор Джеймс Коми. Коми, уволнен от Доналд Тръмп през май, призна, че директорът на ФБР може да бъде уволнен поради каквато и да е причина или без причина. Само че противоречивите обяснения на Белия дом за отстраняването му накараха мнозина да заключат, че решението е политически мотивирано: Коми ръководеше разследването на агенцията за връзки между близките съветници на Тръмп и руската държава. Доколко независимо е ФБР?

Федералното бюро за разследване бе създадено през 1908 г. по време на президентството на Теодор Рузвелт като отряд от специални агенти. През 1935 г. то възприе мотото „Вярност, храброст, честност". С годините то се превърна в най-мощната служба за вътрешно разузнаване и сигурност в света. Приоритетите му са да се бори с тежките престъпления, с престъпленията на белите якички и да предпазва територията на страната от терористични атаки и шпионаж. Бюджетът на агенцията се гласува от Конгреса. Тя попада под юрисдикцията на правосъдното министерство и докладва на министъра, който е и главен прокурор, но действа сравнително независимо.

ФБР бе най-независимо при Дж. Едгар Хувър, който бе негов шеф 48 г. и изгради собствена империя, използвайки мрежата си от връзки с конгресмени. Той стана толкова могъщ, че след като напусна, мандатът на шефовете на ФБР бе ограничен на 10 г. Наследниците на Хувър бяха без изключение много по-малко влиятелни от него. През 1993 г. Бил Клинтън уволни Уилям Сешънс като шеф на ФБР поради етични нарушения (превръщайки го в единствения шеф на ФБР преди Коми, който бе уволнен). Мъдрите президенти най-често се държат на разстояние от шефа на ФБР, за да не предизвикат подозрения, че се намесват в прилагането на закона - и мъдрите шефове на ФБР се държаха възможно по-далеч от Белия дом. Това създаде на агенцията имидж на независимост от мръсната политика, което е една от причините ФБР да си остава една от най-одобряваните институции в страната.

Уволнението на шефа на уважавана агенция носи значителен риск за всеки президент. За Хари Труман и Джон Кенеди се говореше, че не са искали да освободят Хувър, защото са се страхували от последиците за собствената си популярност от неговото уволнение - последици, които Тръмп с изненада установи, когато уволни Коми. Когато той обяви миналия месец, че е избрал за следващ шеф на ФБР Кристофър Рей, бивш федерален прокурор и помощник главен прокурор, изборът му предизвика по-голям скептицизъм от обичайния. Доказателство за това бе, че Рей бе въртян на шиш при изслушването за утвърждаването му пред сенатската съдебна комисия на 12 юли. Той ще трябва да доказва, че е откровен, когато се налага да защитава независимостта на агенцията от Белия дом - особено ако Тръмп изпълни обещанието си да преразгледа ролята на всички разузнавателни агенции.