Главният прокурор Уилям Бар предостави 4-странично писмо на Конгреса с обобщение на заключенията на разследването на специалния прокурор Робърт Мълър. Ето най-важното:

За руската намеса:

Специалният прокурор не е успял да установи нито един американски гражданин или член на щаба на Тръмп да е участвал в координираната кампания на Русия за вмешателство в президентските избори от 2016 г., въпреки че бяха повдигнати няколко обвинения срещу руски граждани и организации.

За възпрепятстването на правосъдието:

Специалният прокурор не можа да стигне до извод - в едната или другата посока, че президентът е извършил престъплението възпрепятстване на правосъдието. Специалният прокурор пише в заключението си: "този доклад не прави заключение дали президентът е извършил престъпление, но и не го оневинява". Мълър е предоставил на Министерството на правосъдието доказателства и за двете гледни точки по въпроса за възпрепятстване на правосъдието.  Мълър оставя решението дали да бъдат повдигнати обвинения срещу Тръмп  да бъде взето на по-късен етап от главния прокурор. Президентът отказа да бъде разпитан от специалния прокурор, вместо това отговори на писмени въпроси. В писмото си обаче Бар пише, че той и заместник главния прокурор Род Розенстайн, който надзираваше разследването, са стигнали до извода, че няма достатъчно данни за да бъдат повдигнати обвинения срещу Доналд Тръмп. Бар пише, че са стигнали до този извод без да взимат предвид становището, че действащ президент не може да бъде съден. Но другата по-вероятна опция по въпроса за възпрепятстване на правосъдието е процедура по импийчмънт, която е в ръцете на Конгреса. Дори и да няма достатъчно доказателства за криминални обвинения, това не означава, че Конгресът не може да поиска  импийчмънт. Писмото Конгреса е до голяма степен е интерпретация на заключенията на Мълър, написано от назначения от Доналд Тръмп главен прокурор Уилям Бар.

Линк към писмото - https://judiciary.house.gov/sites/democrats.judiciary.house.gov/files/documents/AG%20March%2024%202019%20Letter%20to%20House%20and%20Senate%20Judiciary%20Committees.pdf В първата си част писмото на Бар до Конгреса обобщава действията на разследването - специалния прокурор Робърт Мълър е наел 19 прокурори, подпомагани от 40 агенти на ФБР и други разследващи. Специалният прокурор е издал 2,800 призовки, извършил 500 обиски, 230 заповеди за подслушване и интервюирал близо 500 свидетели. Екипът на специалния прокурор повдигна обвинения на 34 души, сред които шестима бивши сътрудници на Тръмп, на шестима руснаци и на три компании. Нито един от тях не е обвинен за връзки между кампанията на президента и Москва.

Първите реакции

Първа реакция на президента Тръмп. В Туитър той написа, че след като няма намеса и възпрепятстване на правосъдието, това е цялостно и пълно реабилитиране. Срам е за страната, че е трябвало да преживее това. Накрая президентът завършва Туита си с думите „Запазете Америка велика!“

Малко по-късно, преди да отпътува от Флорида където Тръмп беше за уикенда той заяви, че е за него това е пълно оневиняване - “Това беше незаконен опит да бъда смазан, който се провали. Надявам се, че някой ще разследва и другата страна. Това е пълно оневиняване. Няма съглашателство, няма възпрепятстване.“ "Честно казано е срамно, че вашият президент трябваше да понесе всичко това, което започна още преди да бъде избран", заяви още Тръмп. "Специалният прокурор не откри никаква конспирация и никакво възпрепятстване на правосъдието. Главният прокурор Бар и заместник-главния прокурор Розенщайн също заключиха, че няма възпрепятстване. Заключенията на Министерството на правосъдието са пълна и цялостна реабилитация на президента на Съединените щати", написа в Туитър говорителят на Белия дом Сара Сандърс.

Председателят на правната комисия в Камарата на представителите на САЩ Джери Надлър обяви, че главният прокурор Уилям Бар ще бъде повикан да даде показания пред комисията, съобщи АФП. Причината – безпокойството на комисията около заключенията на Бар за доклада на специалния прокурор Робърт Мълър. „В светлината на много притеснителни несъответствия и финални решения, взети в Министерството на правосъдието след доклада на специалния прокурор, в който Мълър не оправдава президента, ще повикаме главният прокурор Уилям Бар да даде показания пред комисията в близко бъдеще“, написа Надлър в Туитър.