Изследователите казват, че откритието може да постави под въпрос историческия разказ, изграден след преоткриването на Помпей. Те са изследвали ДНК, запазена в скелетните останки на жертви от изригналияна вулкан Везувий, погълнал римския град Помпей. Според Interesting Engineering този катаклизъм е хванал жителите на града под дебел слой вулканична пепел и е довел до запазването на много тела.

Екип от изследователи, ръководен от Дейвид Райх и Алиса Митник от Харвардския университет, се зарови в древната ДНК на хора, чиито отливки на тела са създадени чрез изливане на гипс в кухините, оставени от разлагащите се тела. Изследването е публикувано в списание Current Biology.

Анализирайки техния генетичен състав, учените са открили изумителни открития. Двойката, смятана за майка и дете въз основа на местоположението им всъщност са възрастен мъж и дете без родствена връзка.

Дейвид Карамели от Университета на Флоренция в Италия, който е част от изследователския екип, каза: 

„Това проучване показва колко ненадеждни могат да бъдат историите, базирани на ограничени доказателства, често отразяващи мирогледа на изследователите по това време.“ 

Изследователите казват, че откритието може да предизвика историческия разказ, изграден след преоткриването на Помпей през 1700 г. За това изследване учените анализираха древна ДНК от отливки на тела. Генетичният анализ показа, че половите и семейните връзки на тези хора се различават значително от интерпретациите, направени преди това въз основа на съвременни предположения.

Райх каза: 

„Научните данни, които предоставяме, не винаги съвпадат с конвенционалните предположения. Например, един забележителен пример е откритието, че възрастен, носещ златна гривна и държащ дете, традиционно тълкувано като майка и дете, е възрастен мъж и дете без родство помежду им. По същия начин бе установено е, че двойки индивиди, за които се смята, че са сестри или майка и дъщеря, включват поне един генетичен мъж. Тези открития оспорват традиционните предположения за пола и семейството".

Учените извлякоха ДНК от фрагментирани останки в отливки: те избраха 14 от 86-те отливки, които в момента се реставрират за анализ. Тази методология доведе до идентифициране на генетични връзки, биологичен пол и наследствен произход на 14 индивида. Отбелязва се, че резултатите противоречат на дългогодишни предположения, които се основават основно на външния вид и местоположението на отливките. Проучването също така хвърля светлина върху разнообразния произход на жителите на Помпей. 

ДНК доказателства сочат, че градът е бил културен котел, в който са се заселвали хора от различни части на Средиземноморието. Резултатите показват разнообразен генетичен произход, произлизащ главно от имигранти от източното Средиземноморие. Откритието подчертава "космополитния характер на Римската империя", подчертавайки нейната огромна мрежа от търговия и културен обмен.

"Нашите открития имат значителни последици за тълкуването на археологическите данни и разбирането на древните общества. Те подчертават значението на интегрирането на генетични данни с археологическа и историческа информация, за да се избегнат погрешни тълкувания, основани на съвременни предположения. Това проучване също така подчертава разнообразния и космополитен характер на населението на Помпей, отразявайки по-широки модели на мобилност и културен обмен в Римската империя“, заключи Митник.