Биолози от САЩ за първи път проследиха процеса на сглобяване на протеиновата обвивка на вируса Ебола и образуването на отделните й компоненти в заразени клетки, което им позволява да изготвят точен триизмерен модел на тези вирусни частици. Неговият последващ анализ ще помогне за създаването на универсално лекарство срещу филовируси, съобщи пресслужбата на Имунологичния институт в Ла Хоя (LJI).
"Създаването на универсално антивирусно лекарство е мечта за медицинските специалисти при лечението на всякакъв вид инфекциозни заболявания. Нашето изследване е голяма крачка напред към създаването на такова средство за борба с вируса Ебола и подобни патогени сред филовирусите", заяви изследователят от LJI Рейка Ватанабе, чиито думи са цитирани от пресслужбата на института.
Биолозите са стигнали до този извод при цялостно изследване на това как протича процесът на сглобяване на нови частици на вируса ебола (EBOV) в заразените човешки клетки. Досега учените знаеха, че в този процес участват три вирусни белтъка - NP, VP24 и VP35, но нямаха пълна представа как те се свързват помежду си и как е организирана обвивката на вируса отвътре.
За да получат тази информация, учените въвеждат модифицирани вирусни частици в клетъчни култури, което ги кара да произвеждат два или три компонента от обвивката на частиците EBOV с прикрепени към тях луминесцентни маркери. Учените замразили заразените клетки и ги осветили с помощта на криоелектронен микроскоп, което им позволило да проследят различните етапи на сглобяване на вирусните частици и да разкрият тяхната структура.
Изследователите установиха, че структурата на обвивката на вируса Ебола наподобява плътно изплетена спирала с диаметър 52 нанометра, като всеки от нейните слоеве играе различна роля при проникването в клетката и при задействането на образуването на нови вирусни частици. В този случай биолозите са установили, че обвивката на EBOV се състои от три различни слоя, за съществуването на един от които биолозите досега не са знаели.
Както отбелязват изследователите, те са разкрили решаващата роля на тези слоеве в процеса на инфектиране на клетките и образуването на нови вирусни частици, което предполага, че слоевете са разположени по подобен начин не само при различните форми на вируса Ебола, но и при други филовируси. Това дава надежда за създаването на лекарства, които да потискат размножаването на повечето филовируси чрез блокиране на взаимодействията между протеините NP, VP24 и VP35 и техните аналози, заключават изследователите.